Startech
StarTech 2U Vented Server Rack Cabinet Shelf - Fixed 14 Deep Cantilever Rackmount Tray for 19" Data/AV/Network Enclosure w/Cage Nuts (261807)"
- SKU:
- 18927209
- MPN:
- 261807
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, TX warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 03/30/2026 06:11:22 AM PST
- Stock Update:
- 03/30/2026 06:11:22 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The SHELF-2U-14-CENTER-V lets you add 2U 14 inches (35.6 cm) deep shelf to any 2-post EIA-310 compliant 19-inch rack or cabinet. The shelf is vented to improve airflow and help lower temperatures in your rack.
Quality construction
The centered rack shelf can hold up to 200 lbs (91 kg) of equipment and is constructed using 1/16 in (1.5 mm) thick SPCC commercial-grade cold-rolled steel for long-term durability and sturdiness. Accommodate your accessories or non-mountable devices for ease of access or connectivity to your equipment.
Hardware included
Conveniently includes M6 square cage nuts and M6 screws to set it up in no time.
The SHELF-2U-14-CENTER-V is backed by a StarTech.com lifetime warranty and free lifetime technical support
Package Contents:
- Universal Rack Shelf
- M6 Square Cage Nuts
- M6 Cage Screws
- Plastic Washers
- Quick-Start Guide
Features
- Universal Rack Shelf
- M6 Square Cage Nuts
- M6 Cage Screws
- Plastic Washers
- Quick-Start Guide
Country of Origin:
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Cold Rolled Steel |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Weight (Approximate) | 5.10 lb |
| Rack Width | 19" |
| Length | 14" |
| Product Color | Black |
| Rack Depth | 13.70" |
| Static/Stationary Weight Capacity | 201.10 lb |
| Height | 3.4" |
| Width | 19" |
| Rack Height | 2U |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
| General Information | |
| Brand Name | StarTech.com |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Marketing Information | The SHELF-2U-14-CENTER-V lets you add 2U 14 inches (35.6 cm) deep shelf to any 2-post EIA-310 compliant 19-inch rack or cabinet. The shelf is vented to improve airflow and help lower temperatures in your rack. Quality construction The centered rack shelf can hold up to 200 lbs (91 kg) of equipment and is constructed using 1/16 in (1.5 mm) thick SPCC commercial-grade cold-rolled steel for long-term durability and sturdiness. Accommodate your accessories or non-mountable devices for ease of access or connectivity to your equipment. Hardware included Conveniently includes M6 square cage nuts and M6 screws to set it up in no time. The SHELF-2U-14-CENTER-V is backed by a StarTech.com lifetime warranty and free lifetime technical support More from the Manufacturer More from the Manufacturer |
| Product Type | Rack Shelf |
| Product Name | Universal Rack Shelf |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | SHELF-2U-14-CENTER-V |
| Product Line | Universal |
| Technical Information | |
| Application/Usage |
|
| Features | Vented |
Warranty Information