Startech
StarTech 3-Port USB-C MST Hub MST14CD123HD
- SKU:
- 19307875
- MPN:
- mst14cd123hd
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, IL, PA, SC, TX warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 03/28/2026 06:36:32 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $57.19 each 57.19 |
| Buy 3 | and pay only $53.33 each 53.33 |
| Buy 4 - 9 | and pay only $52.12 each 52.12 |
| Buy 10 or above | and pay only $49.93 each 49.93 |
- Stock Update:
- 03/28/2026 06:36:32 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
StarTech.com 3-Port USB-C to HDMI MST Hub - USB Type-C Multi Monitor Adapter for Laptop - Triple HDMI up to 4K 60Hz with DP 1.4 Alt Mode & DSC - HDR - 1ft Long Cable - Windows Only (MST14CD123HD)- MULTI-MONITOR CONFIGURATION: USB-C to Triple-HDMI MST Hub drives up to three 4K 60Hz displays, from a USB-C DP 1.4 host with DSC; Supports HDR and 2ch HDMI Audio; HDCP 2.2; Backwards compatible with DP 1.4 and DP 1.2 hosts at lower resolutions
- IT PRO PERFORMANCE: Increase productivity by adding up to three extended/mirrored displays to a Windows laptop; Utilize the host's built-in GPU capabilities, enabling high performance graphics, with minimal CPU usage and no driver installation required
- HARDWARE COMPATIBILITY: Windows computers with discrete GPUs or 12th gen and up Intel Processors featuring DP 1.4 with DSC, to support up to three 4K 60Hz monitors; See resolution chart below for a list of other supported display configurations
- EXTRA LONG CABLE: 1ft (30 cm) built-in cable for extended reach reduces port/connector strain on 2-in-1 devices like Surface Pro 7/8, iPad Pro, HP Elite x2/laptops on riser stands; Ideal for on-the-go travel use in office/home office/shared workspaces
- CONNECTIVITY TOOLS: Our app with Windows Layout Utility (available for download) restores locations of windows when re-connecting the adapter; Windows does not natively restore app window locations when disconnecting and reconnecting external monitors
- Product Dimensions: 4.1 x 1.7 x 0.6 inches
- Item Weight: 2.56 ounces
This USB-C to HDMI MST Hub enables a connection to three HDMI monitors, using a DisplayPort Alternate Mode (DP Alt Mode) capable USB-C host device. Configure up to three displays in extended or mirrored mode, using this USB-C to HDMI triple-video adapter. Connecting three independent 4K 60Hz displays creates high-performance extended-display workstations. This encourages increased multi-tasking across your organization, resulting in increased productivity. Multi-Stream Transport (MST) technology combines multiple video signals into a single signal/stream. This MST Hub separates the single stream into three independent signals, one for each HDMI enabled display. Support for High Dynamic Range (HDR) offers increased contrast, brightness, colors, and greater luminosity. Windows devices that support DP Alt Mode over USB-C feature native support for MST. This USB-C to HDMI hub is compatible with Thunderbolt 3/4, and USB4 enabled Windows devices. Plug-and-play installation, with no drivers or software required. The 12in (30cm) attached cable provides options for flexible installation configurations, reducing the amount of strain on ports and connectors. Additionally, this triple-monitor splitter is bus-powered, meaning no external power is required. This product is backed for 3-years, including free lifetime 24/5 multi-lingual technical assistance.
Features
Yes
WEEE Statement:
https://media.startech.com/cms/pdfs/mst14cd123hd_weee.pdf
EU RoHS Declaration URL:
https://media.startech.com/cms/pdfs/mst14cd123hd_rohs.pdf
Environmental Certification:
EU RoHS
Environmentally Friendly:
Yes
REACH Declaration URL:
https://media.startech.com/cms/pdfs/mst14cd123hd_rohs.pdf
REACH free of SVHC:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS) 2
Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH)
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Country of Origin:
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Plastic |
| Weight (Approximate) | 2.50 oz |
| Length | 4.1" |
| Product Color | Space Gray |
| Height | 0.6" |
| Color Family | Gray |
| Width | 1.7" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| General Information | |
| Brand Name | StarTech.com |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Marketing Information | Multi-Tasking Made Easy Configure up to three displays in extended or mirrored mode, using this USB-C to HDMI triple-video adapter. Connecting three independent 4K 60Hz displays creates high-performance extended-display workstations. This encourages increased multi-tasking across your organization, resulting in increased productivity. Host Connection Max Resolution Output 1 Max Resolution Output 2 Max Resolution Output 3 Example Host Processor/Graphics 4K at 60Hz and HDR Multi-Stream Transport (MST) technology combines multiple video signals into a single signal/stream. This MST Hub separates the single stream into three independent signals, one for each HDMI enabled display. Support for High Dynamic Range (HDR) offers increased contrast, brightness, colors, and greater luminosity. Hassle-Free Setup Windows devices that support DP Alt Mode over USB-C feature native support for MST. This USB-C to HDMI hub is compatible with Thunderbolt 3/4, and USB4 enabled Windows devices. Plug-and-play installation, with no drivers or software required. The 12in (30cm) attached cable provides options for flexible installation configurations, reducing the amount of strain on ports and connectors. Additionally, this triple-monitor splitter is bus-powered, meaning no external power is required. This product is backed for 3-years, including free lifetime 24/5 multi-lingual technical assistance. More from the Manufacturer More from the Manufacturer |
| Product Type | A/V Adapter |
| Product Name | HDMI/USB-C A/V Adapter |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | MST14CD123HD |
| Packaged Quantity | 1 |
| Technical Information | |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector on Second End Details | 3 x HDMI 2.0 Digital Audio/Video - Female |
| Power Cable Length | 11.80" |
| Connector on First End Details | 1 x USB Type C - Male |
| Connector Type on First End | USB Type C - Male |
| Connector Type on Second End | HDMI 2.0 Digital Audio/Video - Female |
| Connector Gender on Second End | Female |
| Features |
|
| Adapter Type | HDMI/USB-C |
| Maximum Resolution Supported | 3840 x 2160 |
Warranty Information