Startech
StarTech 3ft [1m] USB C Charging Cable Right Angle R2CCR1MUSBCABLE
- SKU:
- 19294155
- MPN:
- r2ccr-1m-usb-cable
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, IN, MS, TX warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 03/29/2026 11:51:31 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $18.78 each 18.78 |
| Buy 3 | and pay only $17.23 each 17.23 |
| Buy 4 | and pay only $16.20 each 16.2 |
| Buy 5 - 9 | and pay only $15.26 each 15.26 |
| Buy 10 or above | and pay only $13.71 each 13.71 |
- Stock Update:
- 03/29/2026 11:51:31 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
General Information This rugged 3ft (1m) USB-C right angle cable can be used to connect and/or charge a USB peripheral. Conveniently connect USB-C enabled devices at a right angle to the cable for organized cable routing solutions. Built for Daily Use The durable USB charging cable features aramid fiber reinforcement that protects the cable from the stress of frequent bends. This allows the cable to flex without over-stretching or damaging the core components of the cable. Flexible Strain Reliefs The USB cable has been designed to prevent cable/connector strain. The extra-long strain relief moldings have been tested to withstand over 5,000+ bend cycles at a 180 angle. Superior Connection Quality The durable cable supports all USB specifications up to USB 2.0, providing a dependable connection for USB-C peripheral devices. It supports up to 3A for charging USB-C-enabled devices. This product is backed for life, including free lifetime 24/5 multi-lingual technical assistance. Technical Information Cable Type: USB-C Cable Length: 3.28 ft Connector Type on First End: USB 2.0 Type C - Male Connector on First End Details: 1 x 24-Pin USB 2.0 Type C - Male Connector Type on Second End: USB 2.0 Type C - Male Connector on Second End Details: 1 x 24-Pin USB 2.0 Type C - Male Connector Plating: Gold Connector Plating: Nickel Features: Rugged Features: Fast Charging Features: Right-angled Connector Features: Heavy Duty Features: Strain Relief Features: Bendable Features: 180 Angled Connector Features: Stress Resistant Features: Flexible Features: Stretch Resistant Features: Damage Resistant Features: Molded Features: EMI Protection Features: Charging Shielding: Yes Device Supported: Peripheral Device Device Supported: iPad Pro Device Supported: iPad mini Device Supported: Smartphone Device Supported: Dock Device Supported: Charger Device Supported: Car Charger American Wire Gauge: 22/32 AWG Data Transfer Rate: 480 Mbit/s Physical Characteristics Product Color: Black Product Material: Aramid Fiber Shielding Material: Aluminum Mylar Foil Shielding Material: Braided Aluminum Jacket Material: Thermoplastic Elastomer (TPE) Material Details: Braid Material: Aramid Fiber Miscellaneous Compatibility: Apple - iPadPro/iPad Mini Samsung Galaxy - S20/S20+/S21/S21+/S22/S22+ Google Pixel - 6/Pro/6a Environmentally Friendly: Yes Environmental Certification: RoHS Environmental Certification: WEEE Warranty Limited Warranty: LifetimeKey Features and Benefits: Built for Daily Use The durable USB charging cable features aramid fiber reinforcement that protects the cable from the stress of frequent bends. This allows the cable to flex without over-stretching or damaging the core components of the cable. Flexible Strain Reliefs The USB cable has been designed to prevent cable/connector strain. The extra-long strain relief moldings have been tested to withstand over 5,000+ bend cycles at a 180 angle. Superior Connection Quality The durable cable supports all USB specifications up to USB 2.0, providing a dependable connection for USB-C peripheral devices. It supports up to 3A for charging USB-C-enabled devices. This product is backed for life, including free lifetime 24/5 multi-lingual technical assistance. What's Included: 1 USB-C to Angled USB-C Cable
Features
Environmentally Friendly:
Yes
China
Yes
Compatibility:
- Apple - iPadPro/iPad Mini
- Samsung Galaxy - S20/S20+/S21/S21+/S22/S22+
- Google Pixel - 6/Pro/6a
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Country of Origin:
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Aramid Fiber |
| Weight (Approximate) | 0.06 lb |
| Shielding Material |
|
| Product Color | Black |
| Jacket Material | Thermoplastic Elastomer (TPE) |
| Color Family | Black |
| Shipping Weight (Approximate) | 0.96 oz |
| Shipping Width | 8.70" |
| Material Details | <p>Braid Material: Aramid Fiber</p> |
| Shipping Height | 1.20" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
| General Information | |
| Brand Name | StarTech.com |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Marketing Information | This rugged 3ft (1m) USB-C right angle cable can be used to connect and/or charge a USB peripheral. Conveniently connect USB-C enabled devices at a right angle to the cable for organized cable routing solutions. Built for Daily Use The durable USB charging cable features aramid fiber reinforcement that protects the cable from the stress of frequent bends. This allows the cable to flex without over-stretching or damaging the core components of the cable. Flexible Strain Reliefs The USB cable has been designed to prevent cable/connector strain. The extra-long strain relief moldings have been tested to withstand over 5,000+ bend cycles at a 180° angle. Superior Connection Quality The durable cable supports all USB specifications up to USB 2.0, providing a dependable connection for USB-C peripheral devices. It supports up to 3A for charging USB-C-enabled devices. This product is backed for life, including free lifetime 24/5 multi-lingual technical assistance. More from the Manufacturer More from the Manufacturer |
| Product Type | Data Transfer Cable |
| Product Name | USB-C Data Transfer Cable |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | R2CCR-1M-USB-CABLE |
| Packaged Quantity | 1 |
| Technical Information | |
| Connector Gender on First End | Male |
| Data Transfer Rate | 480 Mbit/s |
| Cable Type | USB-C |
| Connector on First End Details | 1 x 24-Pin USB 2.0 Type C - Male |
| Connector Gender on Second End | Male |
| Shielding | Yes |
| Device Supported |
|
| Connector on Second End Details | 1 x 24-Pin USB 2.0 Type C - Male |
| Connector Plating |
|
| Connector Type on First End | USB 2.0 Type C - Male |
| Connector Type on Second End | USB 2.0 Type C - Male |
| Cable Length | 3.28 ft |
| Features |
|
| American Wire Gauge | 22/32 AWG |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
StarTech 3ft [1m] USB C Charging Cable Right Angle R2CCR1MUSBCABLE
$25.37