Startech IT
StarTech 40-Pin IDE PATA to SATA Adapter Converter for HDD/SSD/ODD (ide2sat2)
- SKU:
- 18059227
- MPN:
- ide2sat2
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, IN, MS, NJ warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/01/2026 04:41:19 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $26.61 each 26.61 |
| Buy 3 | and pay only $24.13 each 24.13 |
| Buy 4 | and pay only $23.15 each 23.15 |
| Buy 5 - 9 | and pay only $22.56 each 22.56 |
| Buy 10 or above | and pay only $20.84 each 20.84 |
- Stock Update:
- 04/01/2026 04:41:19 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Connect your SATA Hard Drive or Blu-ray/DVD/CD-ROM Drive to an IDE motherboard. The IDE2SAT2 40-pin IDE to SATA adapter enables you to connect a SATA I/II/III drive to an available IDE/ATA 33/66/100/133 motherboard port - a cost effective solution that allows you to add newer SATA drives, and keep your existing motherboard.The IDE/SATA adapter offers a cost-effective solution for bridging the gap between a newer 2.5"/3.5"/5.25" SATA drive and older IDE motherboard port. The IDE2SAT2 also features ODD (Optical Disk Drive) support, allowing you to a add Blu-ray, DVD, or CD-ROM drives to an older IDE motherboard.
The IDE/SATA adapter is backed by a StarTech.com 2-year Warranty and free lifetime technical support.
Package Contents:
- 40-Pin IDE PATA to SATA Adapter Converter for HDD/SSD/ODD
- 1 x LP4 Molex to SP4 Power Cable
- 1 x Instruction Manual
Features
End of Life Manual Availability:
Yes
https://media.startech.com/cms/pdfs/ide2sat2_rohs.pdf
EU RoHS
Yes
https://media.startech.com/cms/pdfs/ide2sat2_rohs.pdf
Yes
https://media.startech.com/cms/pdfs/ide2sat2_weee.pdf
Taiwan
Yes
EU RoHS Declaration URL:
https://media.startech.com/cms/pdfs/ide2sat2_rohs.pdf
Certifications & Standards:
- CE
- FCC
Environmental Certification:
EU RoHS
Environmentally Friendly:
Yes
REACH Declaration URL:
https://media.startech.com/cms/pdfs/ide2sat2_rohs.pdf
REACH free of SVHC:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS) 2
Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH)
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
WEEE Statement:
https://media.startech.com/cms/pdfs/ide2sat2_weee.pdf
Package Contents:
- 40-Pin IDE PATA to SATA Adapter Converter for HDD/SSD/ODD
- 1 x LP4 Molex to SP4 Power Cable
- 1 x Instruction Manual
Additional Information:
- Chipset ID: Marvell - 88SA8852
- 1 x IDE (40 Pin; EIDE/PATA)
- 1 x SATA Data & Power Combo (7+15 pin)
- 1 x SP4 (4 pin; Small Drive Power)
- Maximum Data Transfer Rate: 133MB/sec
- Product Length: 75.5 mm
- Support for 48-bit Logical Block Addressing (LBA)
- Supports 2.5" , 3.5" , and 5.25" SATA Drives
Compatibility:
- Blu-ray drive
- DVD drive
- CD-ROM drive
Country of Origin:
Taiwan
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material |
|
| Weight (Approximate) | 1 oz |
| Length | 3" |
| Product Color | Black |
| Height | 0.9" |
| Color Family | Black |
| Width | 0.8" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
| General Information | |
| Brand Name | StarTech.com |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Marketing Information | The IDE2SAT240-pin IDE toSATA adapter enables you to connect a SATA I/II/III drive to an availableIDE/ATA 33/66/100/133 motherboard port -a cost effective solution that allows you to add newer SATA drives, andkeepyourexisting motherboard. The IDE/SATA adapter offers a cost-effective solution for bridging the gap between a newer 2.5"/3.5"/5.25" SATA drive and older IDE motherboard port. The IDE2SAT2 also features ODD (Optical Disk Drive) support, allowing you to a add Blu-ray, DVD, orCD-ROM drives to an older IDE motherboard. TheIDE/SATA adapter is backed by a StarTech.com 2-year Warranty and free lifetime technical support. More from the Manufacturer More from the Manufacturer |
| Product Type | IDE to SATA Adapter |
| Product Name | 40-Pin IDE PATA to SATA Adapter Converter for HDD/SSD/ODD |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | IDE2SAT2 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
StarTech 40-Pin IDE PATA to SATA Adapter Converter for HDD/SSD/ODD (ide2sat2)
$31.97