Startech
StarTech 5-Port USB PCIe Card PS4C3IA3USBCCARD
- SKU:
- 20814960
- MPN:
- ps4c3ia3-usb-c-card
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our PA warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 03/31/2026 04:08:52 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 4 - 6 | and pay only $79.37 each 79.37 |
| Buy 7 or above | and pay only $77.77 each 77.77 |
- Stock Update:
- 03/31/2026 04:08:52 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Upgrade or expand a desktop or server's USB connectivity by adding four external USB Type-C 10Gbps ports and one internal USB Type-A 10Gbps port via a single PCI Express x4 connection.
USB 3.2 Gen 2 (10Gbps) Performance
The ASM3142 controller supports USB 3.2 transfer speeds of up to 10Gbps, making it ideal for transferring large files or editing high-resolution photos and videos on external storage devices.
Charge and Sync USB Devices
This USB PCIe expansion card can receive supplemental power through SATA power, providing up to 5V 3A (15W) per USB Type-C port and 5V 1.5A (7.5W) on the USB Type-A port when motherboard power is insufficient.
Compatibility
The PCI Express USB card drivers auto-install in most major operating systems, including Windows 8 and up, macOS, and Linux. It works with hardware platforms such as Intel, AMD, and Apple Silicon and fits in PCI Express x4, x8, and x16 slots. Additionally, the USB expansion card comes with a pre-installed standard profile bracket and includes a low-profile bracket for compatibility with small form factor (SFF) desktops and servers.
Package Contents:
- USB Adapter
- 1 x Full-Profile Bracket (Installed)
- 1 x Low-Profile Bracket
- 1 x Quick-Start Guide
Features
- USB Adapter
- 1 x Full-Profile Bracket (Installed)
- 1 x Low-Profile Bracket
- 1 x Quick-Start Guide
Application/Usage:
Desktop
Hard Drive
Server
Platform Supported:
PC
Mac
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 2.10 oz |
| Length | 4.8" |
| Product Color | Black |
| Height | 0.9" |
| Color Family | Black |
| Width | 4.8" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Number of SATA Ports | 1 |
| USB Connector Type |
|
| USB Version | 3.2 Gen 2 |
| Total Number of USB Ports | 5 |
| General Information | |
| Brand Name | StarTech.com |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Marketing Information | Upgrade or expand a desktop or server's USB connectivity by adding four external USB Type-C 10Gbps ports and one internal USB Type-A 10Gbps port via a single PCI Express x4 connection. USB 3.2 Gen 2 (10Gbps) Performance The ASM3142 controller supports USB 3.2 transfer speeds of up to 10Gbps, making it ideal for transferring large files or editing high-resolution photos and videos on external storage devices. Charge and Sync USB Devices This USB PCIe expansion card can receive supplemental power through SATA power, providing up to 5V 3A (15W) per USB Type-C port and 5V 1.5A (7.5W) on the USB Type-A port when motherboard power is insufficient. Compatibility The PCI Express USB card drivers auto-install in most major operating systems, including Windows 8 and up, macOS, and Linux. It works with hardware platforms such as Intel, AMD, and Apple Silicon and fits in PCI Express x4, x8, and x16 slots. Additionally, the USB expansion card comes with a pre-installed standard profile bracket and includes a low-profile bracket for compatibility with small form factor (SFF) desktops and servers. |
| Product Type | USB Adapter |
| Product Name | USB Adapter |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | PS4C3IA3-USB-C-CARD |
| Packaged Quantity | 1 |
| Media & Performance | |
| Data Transfer Rate | 1.25 GB/s |
| Software | |
| Operating System Supported |
|
| Technical Information | |
| Host Interface | PCI Express x4 |
Warranty Information