Startech IT
Startech 6-32 Brass Motherboard Standoffs For Atx Computer Case - 15 Pack - Jackscrew Standoff - 15 / Pack (standoff632)
- SKU:
- 18168549
- MPN:
- standoff632
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our IN, NJ warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 03/31/2026 11:41:10 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $13.17 each 13.17 |
| Buy 3 | and pay only $11.22 each 11.22 |
| Buy 4 | and pay only $10.22 each 10.22 |
| Buy 5 or above | and pay only $9.26 each 9.26 |
- Stock Update:
- 03/31/2026 11:41:10 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Features
End of Life Manual Availability:
Yes
https://media.startech.com/cms/pdfs/standoff632_rohs.pdf
Yes
EU RoHS
https://media.startech.com/cms/pdfs/standoff632_rohs.pdf
Yes
Yes
China
Yes
EU RoHS Declaration URL:
https://media.startech.com/cms/pdfs/standoff632_rohs.pdf
TAA Compliant:
Yes
Environmental Certification:
EU RoHS
REACH Declaration URL:
https://media.startech.com/cms/pdfs/standoff632_rohs.pdf
Environmentally Friendly:
Yes
REACH free of SVHC:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS) 2
Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH)
Country of Origin:
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Brass |
| Weight (Approximate) | 0.04 lb |
| Height | 0.20" |
| Width | 0.20" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
| General Information | |
| Brand Name | StarTech.com |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Marketing Information | This pack of 15 6-32 Brass Motherboard Standoffs are great to have on hand for building ATX computer systems. More from the Manufacturer |
| Product Type | Standoff |
| Product Name | 6-32 Brass Motherboard Standoffs for ATX Computer Case - 15 Pack |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | STANDOFF632 |
| Product Model | STANDOFF632 |
| Packaged Quantity | 15 / Pack |
| Product Information | |
| Maximum Notational Diameter | 6 |
| Maximum Length | 0.50" |
| Fastener Quantity | 15 x Standoff Screw |
| Fastener Type | Standoff Screw |
| Drive Type | Hex |
| Threads Per Inch (TPI) | 32 |
| Head Type | Hex |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Startech 6-32 Brass Motherboard Standoffs For Atx Computer Case - 15 Pack - Jackscrew Standoff - 15 / Pack (standoff632)
$19.34