Startech IT
Startech 6 Stereo Splitter Cable 3.5 To 2x 3.5mm - 2 X Mini-phone Female - 1 X Mini-phone Male - 6" (muy1mff)"
- SKU:
- 18144521
- MPN:
- muy1mff
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our IN, TX warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 03/30/2026 04:39:16 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $8.31 each 8.31 |
| Buy 3 | and pay only $6.32 each 6.32 |
| Buy 4 - 9 | and pay only $5.33 each 5.33 |
| Buy 10 - 19 | and pay only $3.80 each 3.8 |
| Buy 20 or above | and pay only $2.33 each 2.33 |
- Stock Update:
- 03/30/2026 04:39:16 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
This 3.5mm Stereo Splitter Cable/Y-cable features one 3.5mm male and two 3.5mm Female audio connectors, splitting a single headphone jack into two._x000D_ A practical, cost-effective audio solution, the 3.5mm stereo splitter cable features fully molded strain relief for long-lasting durability and high quality gold terminals to ensure corrosion-free connections.The 3.5mm audio splitter/Y-cable is backed by StarTech.com's Lifetime warranty.Features
End of Life Manual Availability:
Yes
https://media.startech.com/cms/pdfs/muy1mff_weee.pdf
https://media.startech.com/cms/pdfs/muy1mff_rohs.pdf
EU RoHS
Yes
https://media.startech.com/cms/pdfs/muy1mff_rohs.pdf
Yes
China
Yes
WEEE Statement:
https://media.startech.com/cms/pdfs/muy1mff_weee.pdf
EU RoHS Declaration URL:
https://media.startech.com/cms/pdfs/muy1mff_rohs.pdf
Certifications & Standards:
- UL
Environmental Certification:
EU RoHS
Additional Information:
Applications/Solutions:
- Allows 2 sets of stereo speakers to be used with a single PC sound card
Features:
- Fully molded-strain relief for maximum flexibility
- 90% Spiral Wrapped Connector-provides shielding against EMI and RFI interference
Environmentally Friendly:
Yes
REACH Declaration URL:
https://media.startech.com/cms/pdfs/muy1mff_rohs.pdf
REACH free of SVHC:
Yes
Compatibility:
- Headphone(s)
- Sound Card
- Speaker
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS) 2
Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH)
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Country of Origin:
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 0.04 lb |
| Product Color | Black |
| Color Family | Black |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
| General Information | |
| Brand Name | StarTech.com |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Marketing Information | The MUY1MFF 3.5mm Stereo Splitter Cable/Y-cable features one 3.5mm male and two 3.5mm Female audio connectors, splitting a single headphone jack into two. A practical, cost-effective audio solution, the 3.5mm stereo splitter cable features fully molded connectors with strain relief for long-lasting durability and high quality gold terminals to ensure corrosion-free connections.The 3.5mm audio splitter/Y-cable is backed by StarTech.com's Lifetime warranty. More from the Manufacturer More from the Manufacturer |
| Product Type | Data Transfer Cable |
| Product Name | Stereo Splitter Cable - Phono Stereo 3.5mm (M) - Phono 2x Stereo (F) - 6in |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | MUY1MFF |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Technical Information | |
| Connector Gender on First End | Male |
| Cable Type | Mini-phone |
| Connector on First End Details |
|
| Connector Gender on Second End | Female |
| Shielding | Yes |
| Device Supported | Headphone |
| Connector on Second End Details | 2 x Mini-phone Stereo Audio - Female |
| Connector Type on First End |
|
| Connector Type on Second End | Mini-phone Stereo Audio - Female |
| Cable Length | 6" |
| Conductor | Copper |
| Features |
|
| Cable Characteristic | Splitter Cable |
| Number of Ways | 2-way |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Startech 6 Stereo Splitter Cable 3.5 To 2x 3.5mm - 2 X Mini-phone Female - 1 X Mini-phone Male - 6" (muy1mff)"
$14.88