Startech
StarTech 6.6ft [2m] DisplayPort to HDMI Adapter Cable 6FDPHDMI4K60HDR
- SKU:
- 20795990
- MPN:
- 6f-dp-hdmi-4k60-hdr
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, GA, IL, PA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/02/2026 02:09:33 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 - 3 | and pay only $36.32 each 36.32 |
| Buy 4 | and pay only $34.17 each 34.17 |
| Buy 5 - 9 | and pay only $33.43 each 33.43 |
| Buy 10 - 18 | and pay only $31.97 each 31.97 |
| Buy 19 or above | and pay only $31.27 each 31.27 |
- Stock Update:
- 04/02/2026 02:09:33 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Connect a DisplayPort-enabled desktop to 4K 60Hz High Dynamic Range (HDR)-capable HDMI monitor, using this 6.6-foot (2-meter) Active DisplayPort to HDMI Adapter Cable.
? 4K 60Hz HDR Capabilities
HDR improves visual quality by providing a wide assortment of colors across a dynamic range of brightnesses, resulting in a more vibrant viewing experience. The DP 1.4 to HDMI 2.0b adapter supports 18Gbps bandwidth, allowing for 4:4:4/RGB color space, 8-bit with dithering, and 7.1ch audio. It also supports HBR3 and HDCP 1.4/2.3.
Compatibility
The Universal Adapter Cable is compatible with all hardware platforms and any operating system. Utilize integrated or dedicated GPU (Intel/AMD/Nvidia) capabilities, enabling high-performance graphics with minimal CPU usage.
Designed and Built for IT Professionals
Integrated video adapter cable reduces points of failure, signal loss and clutter, and requires no additional power. Built with adaptive receiver equalization to optimize the input signal and amplify the output signal, to ensure display compatibility. Cage shielding prevents Electromagnetic Interference (EMI) and helps maintain signal integrity. This Active Adapter Cable works with computers from Dell, HP, Lenovo, and other desktop manufacturers. It is backward compatible with 4K 30Hz, 1080p, and other lower resolutions.
Features
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | PVC |
| Weight (Approximate) | 0.18 lb |
| Product Color | Black |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Height | 0.5" |
| Color Family | Black |
| Width | 0.9" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| General Information | |
| Brand Name | StarTech.com |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Marketing Information | Connect a DisplayPort-enabled desktop to 4K 60Hz High Dynamic Range (HDR)-capable HDMI monitor, using this 6.6-foot (2-meter) Active DisplayPort to HDMI Adapter Cable. 4K 60Hz HDR Capabilities HDR improves visual quality by providing a wide assortment of colors across a dynamic range of brightnesses, resulting in a more vibrant viewing experience. The DP 1.4 to HDMI 2.0b adapter supports 18Gbps bandwidth, allowing for 4:4:4/RGB color space, 8-bit with dithering, and 7.1ch audio. It also supports HBR3 and HDCP 1.4/2.3. Compatibility The Universal Adapter Cable is compatible with all hardware platforms and any operating system. Utilize integrated or dedicated GPU (Intel/AMD/Nvidia) capabilities, enabling high-performance graphics with minimal CPU usage. Designed and Built for IT Professionals Integrated video adapter cable reduces points of failure, signal loss and clutter, and requires no additional power. Built with adaptive receiver equalization to optimize the input signal and amplify the output signal, to ensure display compatibility. Cage shielding prevents Electromagnetic Interference (EMI) and helps maintain signal integrity. This Active Adapter Cable works with computers from Dell, HP, Lenovo, and other desktop manufacturers. It is backward compatible with 4K 30Hz, 1080p, and other lower resolutions. |
| Product Type | A/V Cable |
| Product Name | DisplayPort/HDMI A/V Cable |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | 6F-DP-HDMI-4K60-HDR |
| Packaged Quantity | 1 |
| Technical Information | |
| Connector Gender on First End | Male |
| Data Transfer Rate | 18 Gbit/s |
| Cable Type | DisplayPort/HDMI |
| Connector on First End Details | 1 x DisplayPort 1.4 Digital Audio/Video - Male |
| Connector Gender on Second End | Male |
| Shielding | Yes |
| Device Supported |
|
| Connector on Second End Details | 1 x HDMI 2.0b Digital Audio/Video - Male |
| Connector Plating | Gold |
| Supported Resolution | 4096 x 2160 |
| Connector Type on First End | DisplayPort 1.4 Digital Audio/Video - Male |
| Connector Type on Second End | HDMI 2.0b Digital Audio/Video - Male |
| Cable Length | 6.56 ft |
| Features |
|
Warranty Information