Startech
StarTech 6ft [1.8m] Heavy Duty Power Cord ZA162600POWERCORD
- SKU:
- 20604584
- MPN:
- za16-2600-power-cord
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, IN, MS, NJ, TX warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/02/2026 12:25:07 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $22.22 each 22.22 |
| Buy 3 | and pay only $20.25 each 20.25 |
| Buy 4 | and pay only $18.86 each 18.86 |
| Buy 5 - 9 | and pay only $18.28 each 18.28 |
| Buy 10 or above | and pay only $16.93 each 16.93 |
- Stock Update:
- 04/02/2026 12:25:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
StarTech.com 6ft (1.8m) Heavy Duty Power Cord, Twist-Lock NEMA L6-20P to IEC 60320 C19, 20A 250V, 12AWG, Heavy Gauge Plug Converter Cable - UL Listed Components (ZA16-2600-POWER-CORD)- HEAVY DUTY POWER CORD: 6ft (1.8m) Heavy Duty Power Cord with Twist-Lock NEMA L6-20P to IEC 60320 C19 connector is suitable for high-power equipment; Locking L6-20 plug securely attaches to an outlet or power source; Indoor Use; Rated to carry 250V at 20A
- BUILT FOR PERFORMANCE AND SAFETY: Made with UL Listed components; VW-1 Fire Rated cable with fully molded connector strain reliefs for durability; 3-conductor power cable made with 100% copper wire
- SPECS: 6ft (1.8m); TAA Compliant; Twist-Lock NEMA L6-20P to IEC 60320 C19; 12AWG; 250V 20A (Max); Jacket Rating: SJT; Color: Black; Temperature Range: -4F to 221F (-20? to 105?); Cable O.D.: 0.44in (11.2mm)
- COMPATIBILITY: Heavy Duty Power Cord NEMA L6-20P plug works with high power PDUs and power supplies; IEC C19 connector works with servers, switches, and rackmount appliances; Replacement PDU power cord
- THE IT PROS CHOICE: Designed and built for IT Professionals, this computer power cord is backed for life, including free lifetime 24/5 multi-lingual technical assistance
- Product Dimensions: 72 x 1.5 x 1.5 inches
- Item Weight: 1.19 pounds
Our power cables are the preferred choice for IT professionals, tailored to meet the specific demands of IT applications. Our comprehensive range includes standard and heavy-duty power cords, extension cords, medical-grade cords, splitter cables, and passthrough options. We prioritize safety, and reliability through rigorous in-house and third-party testing. Our cables are certified for both performance and safety, constructed using UL-listed components compliant with UL62 and UL817 standards. They also adhere to environmental safety standards, including REACH and RoHS compliance. We use 100% copper wiring that undergoes thorough testing for continuity and conductivity, guaranteeing maximum performance and reliability. Our cables are further tested in temperature chambers to ensure they meet environmental and jacket ratings. Backed for life with 24-hour, five day-a-week support from qualified Technical Advisor and our IT Pro community forums, our brand is trusted throughout the IT ecosystem and used by over 80% of Fortune 500 companies
Features
UL
TAA Compliant:
Yes
Environmentally Friendly:
Yes
Environmental Compliance:
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH)
Specs
| Power Description | |
| Voltage Rating | 250 V AC |
| Current Rating | 20 A |
| Physical Characteristics | |
| Cord Length | 6 ft |
| Product Color | Black |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Color Family | Black |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
| General Information | |
| Brand Name | StarTech.com |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Marketing Information | The IT Pro's Choice StarTech.com's power cables are designed by IT professionals. We design our products to meet the technical requirements of wide variety of applications. Our in-house specialists subject our products to multiple rounds of comprehensive testing, designed to emulate real-world operational conditions. Third-party labs test our products to confirm compliance with the latest safety standards. StarTech.com manufactures standard and heavy-duty power cords, extension cords, medical-grade cords, power splitter cables, and power cords featuring passthrough outlets. These products are produced in various lengths, with a range of connector ends, jacket types, and wire gauges. Our power cable products are chosen by IT professionals worldwide for the following reasons:. Certified for performance and safety - Manufactured using UL listed components to meet UL62 and UL817 compliance standards Reduced environmental impact and safe disposal by adhering to the rules, regulations, and directives stipulated by REACH and RoHS 100% Copper wiring tested for continuity and conductivity, ensuring maximum performance and reliability Temperature chamber tested to ensure reliable performance across a range of environmental conditions Backed for life by StarTech.com, our brand is trusted throughout the IT ecosystem and used by over 80% of Fortune 500 companies. |
| Product Type | Power Extension Cord |
| Product Name | Power Extension Cord |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | ZA16-2600-POWER-CORD |
| Packaged Quantity | 1 |
| Technical Information | |
| First End Connector Detail | 1 x 3-Pin NEMA L6-20 Male |
| First End Connector Type | NEMA L6-20 |
| Second End Connector Type | IEC 60320 C19 |
| Features |
|
| Second End Connector Detail | 1 x 3-Pin IEC 60320 C19 Female |
| Device Supported |
|
| Localization | North America |
| Environmental Conditions | |
| Maximum Operating Temperature | 221°F (105°C) |
| Minimum Operating Temperature | -4°F (-20°C) |
Warranty Information