Startech
StarTech 6in [15cm] USB A to C Charging Cable Right Angle R2ACR15CUSBCABLE
- SKU:
- 19294143
- MPN:
- r2acr-15c-usb-cable
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, PA, SC, TX warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 03/30/2026 03:21:23 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $19.93 each 19.93 |
| Buy 3 | and pay only $17.80 each 17.8 |
| Buy 4 - 9 | and pay only $16.55 each 16.55 |
| Buy 10 - 39 | and pay only $13.66 each 13.66 |
| Buy 40 or above | and pay only $12.71 each 12.71 |
- Stock Update:
- 03/30/2026 03:21:23 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
StarTech.com 6in (15cm) USB A to C Charging Cable Right Angle - Heavy Duty Fast Charge USB-C Cable - USB 2.0 A to Type-C - Rugged Aramid Fiber - 3A - Short USB Charging Cord (R2ACR-15C-USB-CABLE)- RIGHT ANGLE USB-C CABLE: Short 6in (15cm) USB A to C charging cable features a right angle USB-C connector - Ideal for tight spots allowing the cable to run flush with the device - Reduces strain on the port and connector vs. a straight angled cable
- RUGGED DESIGN: USB-A to USB Type-C cable reinforced with aramid fiber for increased tensile strength - Tested to withstand 10000+ insertions and 5000+ bend cycles at 180 angle - Durable TPE jacket and strain reliefs resist damage from repeated use
- FAST CHARGE AND SYNC: Supporting up to 3A for fast charging from a USB port or Quick Charge enabled port/power adapter, this high quality cord is designed to charge and sync USB-C or USB-A devices
- USB-C COMPATIBILITY: Heavy duty data transfer cable to charge and sync USB Type-C devices including iPad Pro/iPad/Mini, Samsung Galaxy S20/S20+/S21/S21+/S22/S22+, One Plus, and Google Pixel 6/Pro/6a - Charge from USB-C docks/portable chargers/car chargers
- SPECS: Length: 6in (15cm) - Color: Black - Connectors: Male USB-C to Male USB-A - Performance: USB 2.0 - Braid Material: Aramid Fiber - Power: Up to 3A - Jacket Type: TPE - Shielding: EMI Protection with Aluminum/Mylar - Backed for Life
- Brand: StarTech
- Connector Type: USB Type C, USB Type A
- Color: Black
- Connector Gender: Male-to-Male
- Item Weight: 0.02 Pounds
- Connectivity Technology: USB
- Model Name: R2ACR-15C-USB-CABLE
- Number of Items: 1
- Product Dimensions: 5 x 8.7 x 0.3 inches
- Item Weight: 0.32 ounces
This rugged 6in (15cm) USB-A to right angle USB-C cable can be used to connect and/or charge a USB peripheral. Featuring right angle USB-C connector, conveniently connect USB-C enabled devices at a right angle to the cable, for organized cable routing solutions. Built for Daily Use The durable USB charging cable features aramid fiber reinforcement that protects the cable from the stress of frequent bends. This allows the cable to flex without over-stretching or damaging the core components of the cable. Flexible Strain Reliefs The USB cable has been designed to prevent cable/connector strain. The extra-long strain relief moldings have been tested to withstand over 5,000+ bend cycles at a 180 angle. Superior Connection Quality The durable cable supports all USB specifications up to USB 2.0, providing a dependable connection for all USB-A or USB-C peripheral devices. It supports up to 3A for charging USB-C or USB-A-enabled devices. This product is backed for life, including free lifetime 24/5 multi-lingual technical assistance.
Features
Yes
Compatibility:
- Apple - iPadPro/iPad Mini
- Samsung Galaxy - S20/S20+/S21/S21+/S22/S22+
- Google Pixel - 6/Pro/6a
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Country of Origin:
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Aramid Fiber |
| Shielding Material |
|
| Product Color | Black |
| Jacket Material | Thermoplastic Elastomer (TPE) |
| Shipping Weight (Approximate) | 0.32 oz |
| Shipping Width | 8.70" |
| Material Details | <p>Braid Material: Aramid Fiber</p> |
| Shipping Height | 1.20" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
| General Information | |
| Brand Name | StarTech.com |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Marketing Information | This rugged 6in (15cm) USB-A to right angle USB-C cable can be used to connect and/or charge a USB peripheral. Conveniently connect USB-C enabled devices at a right angle to the cable for organized cable routing solutions. Built for Daily Use The durable USB charging cable features aramid fiber reinforcement that protects the cable from the stress of frequent bends. This allows the cable to flex without over-stretching or damaging the core components of the cable. Flexible Strain Reliefs The USB cable has been designed to prevent cable/connector strain. The extra-long strain relief moldings have been tested to withstand over 5,000+ bend cycles at a 180° angle. Superior Connection Quality The durable cable supports all USB specifications up to USB 2.0, providing a dependable connection for all USB-A or USB-C peripheral devices. It supports up to 3A for charging USB-C or USB-A-enabled devices. This product is backed for life, including free lifetime 24/5 multi-lingual technical assistance. More from the Manufacturer More from the Manufacturer |
| Product Type | Data Transfer Cable |
| Product Name | USB/USB-C Data Transfer Cable |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | R2ACR-15C-USB-CABLE |
| Packaged Quantity | 1 |
| Technical Information | |
| Connector Gender on First End | Male |
| Data Transfer Rate | 480 Mbit/s |
| Cable Type | USB/USB-C |
| Connector on First End Details | 1 x 4-Pin USB 2.0 Type A - Male |
| Connector Gender on Second End | Male |
| Shielding | Yes |
| Device Supported |
|
| Connector on Second End Details | 1 x 24-Pin USB 2.0 Type C - Male |
| Connector Plating |
|
| Connector Type on First End | USB 2.0 Type A - Male |
| Connector Type on Second End | USB 2.0 Type C - Male |
| Cable Length | 5.91" |
| Features |
|
| American Wire Gauge | 22/32 AWG |
Warranty Information