Startech
StarTech USB-C to DisplayPort Adapter (CDP2DPEC)
- SKU:
- 18486227
- MPN:
- cdp2dpec
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, IN, MS, NJ, TX warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 03/29/2026 11:50:07 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $24.39 each 24.39 |
| Buy 3 | and pay only $22.51 each 22.51 |
| Buy 4 - 9 | and pay only $21.04 each 21.04 |
| Buy 10 - 58 | and pay only $18.76 each 18.76 |
| Buy 59 or above | and pay only $17.65 each 17.65 |
- Stock Update:
- 03/29/2026 11:50:07 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
This USB-C™ to DisplayPort™ adapter enables you to output DP video and audio from the USB Type-C™ port on your laptop, tablet, smartphone or other USB C device.Extended Cable Length
This USB C adapter is equipped with an extra-long 12"" (30cm) attached cable, providing an extended reach to reduce port and connector strain on 2-in-1 devices or laptops on risers stands.
Ultra HD 4K & 8K Resolution
The adapter lets you harness the video capabilities that are built into your computer's USB Type-C connection, to deliver the astonishing quality of UHD to your 4K 60Hz display. This makes it easier for you to multitask while working on the most resource-demanding applications imaginable.
With this adapter, you can also achieve an output resolution of up to 7680x4320 at 60Hz (with a laptop supporting DP 1.4 and DSC) or 7680x4320 at 30Hz (without DSC), which is perfect for performing high-resolution tasks such as viewing 8K video. Plus, the DP 1.4 adapter is backward compatible with 1080p displays, which makes it a great accessory for home, office or other workspace applications while future-proofing for 8K implementation.
Host DP 1.4 HBR3 (with DSC) DP 1.4 HBR3 (without DSC) DP 1.2 HBR2 8K Output 7680x4320 @ 60Hz 7680x4320 @ 30Hz N/A 4K Output 3840x2160 @ 60Hz 3840x2160 @ 60Hz 3480x2160 @ 60Hz 1080p Output 1920x1200 @ 60Hz 1920x1200 @ 60Hz 1920x1200 @ 60HzUltimate Portability
This USB Type-C video adapter is highly portable with a small footprint and lightweight design that's easy to tuck into your laptop bag while commuting between your home, office or traveling for business.
The CDP2DPEC is backed by a 3-year StarTech.com warranty and free lifetime technical support.
Notes:
- To achieve 8K resolutions, your source and your destination must support DisplayPort 1.4
- Your USB-C device must support DisplayPort over USB-C (DP alt mode) to work with this adapter
Features
Yes
WEEE Statement:
https://media.startech.com/cms/pdfs/cdp2dpec_weee.pdf
EU RoHS Declaration URL:
https://media.startech.com/cms/pdfs/cdp2dpec_rohs.pdf
Environmental Certification:
EU RoHS
Environmentally Friendly:
Yes
REACH Declaration URL:
https://media.startech.com/cms/pdfs/cdp2dpec_rohs.pdf
REACH free of SVHC:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS) 2
Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH)
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Country of Origin:
Vietnam
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Plastic |
| Weight (Approximate) | 0.90 oz |
| Product Color | Gray |
| Height | 0.6" |
| Color Family | Gray |
| Width | 1.5" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| General Information | |
| Brand Name | StarTech.com |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Marketing Information | This USB-C™ to DisplayPort™ adapter enables you to output DP video and audio from the USB Type-C™ port on your laptop, tablet, smartphone or other USB C device. Extended Cable Length This USB C adapter is equipped with an extra-long 12" (30cm) attached cable, providing an extended reach to reduce port and connector strain on 2-in-1 devices or laptops on risers stands. Ultra HD 4K & 8K Resolution The adapter lets you harness the video capabilities that are built into your computer's USB Type-C connection, to deliver the astonishing quality of UHD to your 4K 60Hz display. This makes it easier for you to multitask while working on the most resource-demanding applications imaginable. With this adapter, you can also achieve an output resolution of up to 7680x4320 at 60Hz (with a laptop supporting DP 1.4 and DSC) or 7680x4320 at 30Hz (without DSC), which is perfect for performing high-resolution tasks such as viewing 8K video. Plus, the DP 1.4 adapter is backward compatible with 1080p displays, which makes it a great accessory for home, office or other workspace applications while future-proofing for 8K implementation. Host DP 1.4 HBR3 (with DSC) DP 1.4 HBR3 (without DSC) DP 1.2 HBR2 8K Output 7680x4320 @ 60Hz 7680x4320 @ 30Hz N/A 4K Output 3840x2160 @ 60Hz 3840x2160 @ 60Hz 3480x2160 @ 60Hz 1080p Output 1920x1200 @ 60Hz 1920x1200 @ 60Hz 1920x1200 @ 60Hz Ultimate Portability This USB Type-C video adapter is highly portable with a small footprint and lightweight design that's easy to tuck into your laptop bag while commuting between your home, office or traveling for business. The CDP2DPEC is backed by a 3-year StarTech.com warranty and free lifetime technical support. Notes: To achieve 8K resolutions, your source and your destination must support DisplayPort 1.4 Your USB-C device must support DisplayPort over USB-C (DP alt mode) to work with this adapter More from the Manufacturer |
| Product Type | A/V Adapter |
| Product Name | USB-C to DisplayPort Adapter |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | CDP2DPEC |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Technical Information | |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector on Second End Details | 1 x 20-pin DisplayPort DisplayPort 1.4 Digital Audio/Video Female |
| Connector on First End Details | 1 x 24-pin Type C USB Male |
| Connector Type on First End | USB Type C - Male |
| Connector Type on Second End | DisplayPort 1.4 Digital Audio/Video - Female |
| Connector Gender on Second End | Female |
| Features |
|
| Cable Length | 1.02 ft |
| Adapter Type | DisplayPort/USB-C |
| Maximum Resolution Supported | 7680 x 4320 |
Warranty Information