Startech
StarTech 4-Port HDMI Splitter HDMISPLITTER44K60S
- SKU:
- 19187678
- MPN:
- hdmi-splitter-44k60s
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, IL, PA, SC, TX warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 03/30/2026 03:21:22 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $157.75 each 157.75 |
| Buy 3 | and pay only $155.32 each 155.32 |
| Buy 4 or above | and pay only $150.33 each 150.33 |
- Stock Update:
- 03/30/2026 03:21:22 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
This 4-port HDMI splitter with built-in scaler connects an HDMI video source to four HDMI displays, with support for UHD 4K resolutions, HDR (High Dynamic Range), and 7.1 channel audio.
4K 60Hz Resolution
This 4-way HDMI splitter supports up to 4K 60Hz resolution, at 4:4:4 chroma subsampling. The built-in scaler enables enables the concurrent output of 2 resolutions, ideal for environments where there is a variety of displays, monitors, and projectors.
Flexible Audio
This 4K HDMI Splitter features HDMI, 3.5mm, and Optical audio outputs, enabling connections to a variety of speakers and/or amplifiers. Simultaneous audio output is supported across all the audio ports.
Robust Installation Options
This HDMI splitter supports active HDMI cables and HDMI extenders (sold separately), facilitating installations at a distance from the displays (e.g., within a remote AV component cabinet). The metal enclosure and 8kV air and 4kV contact Electro-static Discharge (ESD) protection is suitable for installation in a variety of environments.
This product is backed for 2-years, including free lifetime 24/5 multi-lingual technical assistance.
Package Contents:
- 4-port HDMI Video Splitter
- 1 x Power Adapter
- 1 x User Manual
Features
- 4-port HDMI Video Splitter
- 1 x Power Adapter
- 1 x User Manual
Environmentally Friendly:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Country of Origin:
China
Specs
| Power Description | |
| Input Voltage |
|
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Metal |
| Weight (Approximate) | 8.60 oz |
| Length | 7.1" |
| Height | 0.6" |
| Width | 2.4" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Interfaces/Ports | |
| HDMI Out | Yes |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| HDMI In | Yes |
| USB | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 4 |
| Video | |
| Maximum Video Resolution | 3840 ? 2160 |
| General Information | |
| Brand Name | StarTech.com |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Marketing Information | This 4-port HDMI splitter with built-in scaler connects an HDMI video source to four HDMI displays, with support for UHD 4K resolutions, HDR (High Dynamic Range), and 7.1 channel audio. 4K 60Hz Resolution This 4-way HDMI splitter supports up to 4K 60Hz resolution, at 4:4:4 chroma subsampling. The built-in scaler enables enables the concurrent output of 2 resolutions, ideal for environments where there is a variety of displays, monitors, and projectors. Flexible Audio This 4K HDMI Splitter features HDMI, 3.5mm, and Optical audio outputs, enabling connections to a variety of speakers and/or amplifiers. Simultaneous audio output is supported across all the audio ports. Robust Installation Options This HDMI splitter supports active HDMI cables and HDMI extenders (sold separately), facilitating installations at a distance from the displays (e.g., within a remote AV component cabinet). The metal enclosure and 8kV air and 4kV contact Electro-static Discharge (ESD) protection is suitable for installation in a variety of environments. This product is backed for 2-years, including free lifetime 24/5 multi-lingual technical assistance. More from the Manufacturer More from the Manufacturer |
| Product Type | Signal Splitter |
| Product Name | 4-port HDMI Video Splitter |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | HDMI-SPLITTER-44K60S |
| Packaged Quantity | 1 |
Warranty Information