Startech
StarTech 2-Port HDMI Splitter HDMISPLITTER4K60UP
- SKU:
- 19941119
- MPN:
- hdmi-splitter-4k60up
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, PA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 03/29/2026 05:08:48 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $77.47 each 77.47 |
| Buy 3 | and pay only $74.98 each 74.98 |
| Buy 4 or above | and pay only $73.74 each 73.74 |
- Stock Update:
- 03/29/2026 05:08:48 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
This 2-port HDMI splitter displays the same image from an HDMI video source onto two HDMI displays, with support for UHD 4K resolutions, HDR (High Dynamic Range), HDCP content, and 7.1 channel audio.4K 60Hz Resolution
This 2-way HDMI splitter supports up to 4K 60Hz resolution and 4:4:4 chroma subsampling. Display 4K content on both your 4K displays or downscale the resolution to 1080p to support monitors with different resolutions, thanks to the built-in scaler. Ideal for environments containing displays of mixed resolutions.
USB Powered
The splitter includes a 31inch (78cm) USB Micro-B to Type-A power cable and USB wall charger. If an outlet is not available or within reach, the USB power cable can be connected to a 5V 1A USB Type-A port.
Robust Installation Options
This HDMI splitter supports active HDMI cables and HDMI extenders (sold separately), facilitating installations at a distance from the displays (e.g., within a remote AV component cabinet). The reset button enables hassle-free hot plug EDID detection, without the need of unplugging cables. The splitter features 8kV air and 6kV contact Electrostatic Discharge (ESD) protection, suitable for installation in a variety of environments.
This product is backed for 2 years, including free lifetime 24/5 multi-lingual technical assistance.
Applications
Display the same information on two HDMI displays
Display corporate information, advertising, or other content on multiple displaysCompatibility
OS Independent
No Drivers or Software RequiredSpecifications
Connector(s)
Connector A
1 HDMI
1 - USB Micro-B (5 pin) (Power)
Connector B
2 HDMIEnvironmental
Operating Temperature
0oC - 70oC (32oF - 158oF)
Storage Temperature
-10oC - 80oC (14oF - 176oF)
Humidity
5% to 90% RH (non-condensing)Hardware
AV Input
HDMI - 2.0
Ports
2
AV Output
HDMI - 2.0
Audio
Yes
Industry Standards
HDMI 2.0
Chipset ID
GSV2006Indicators
LED Indicators
2 - Port Output - Blue (Solid)
1 - Power - BluePerformance
Video Revision
HDMI 2.0
Maximum Data Transfer Rate
18 Gbps
Maximum Cable Length
16.4 ft 5 m
Supported Resolutions
Interlaced(50 and 60Hz)
480i, 576i, 1080i
Progressive(50 and 60Hz)
480p, 576p, 720p, 1080p, 4K at 24/30Hz, 4K at 50/60Hz
Wide Screen Supported
Yes
Audio Specifications
HDMI - 7.1 Channel AudioPhysical Characteristics
Color
Black
Material
ABS
Cable Length
20.0 in 50.8 cmPower
Power Source
AC Adapter Included
Input Voltage
100 - 240 AC
Input Current
0.3A
Output Voltage
5V DC
Output Current
1A
Center Tip Polarity
Positive
Plug Type
USB Micro-BSoftware
OS Compatibility
No Drivers or Software RequiredWhats in the Box
Included in Package
1 - 2-Port HDMI Splitter
1 - USB Micro-B Cable
1 - USB Wall Charger
1 - Quick-Start GuideCompliance and Certifications
RoHS and REACH Certificate of Compliance
CE
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)Item Dimension (L"xW"xH")
6 x 8 x 2
Weight
1 lb
Warranty Information
2 Year Warranty
Features
Package Contents:
Yes
China
- 2-Port HDMI Splitter
- 1 x USB Micro-B Cable
- 1 x USB Wall Charger
- 1 x Quick-Start Guide
Environmentally Friendly:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Country of Origin:
China
Specs
| Power Description | |
| Input Voltage |
|
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
| Weight (Approximate) | 3.25 oz |
| Length | 2.6" |
| Height | 0.7" |
| Width | 2.2" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Interfaces/Ports | |
| HDMI Out | Yes |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| HDMI In | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 2 |
| Video | |
| Maximum Video Resolution | 3480 x 2160 |
| General Information | |
| Brand Name | StarTech.com |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Marketing Information | This 2-port HDMI splitter displays the same image from an HDMI video source onto two HDMI displays, with support for UHD 4K resolutions, HDR (High Dynamic Range), HDCP content, and 7.1 channel audio. 4K 60Hz Resolution This 2-way HDMI splitter supports up to 4K 60Hz resolution and 4:4:4 chroma subsampling. Display 4K content on both your 4K displays or downscale the resolution to 1080p to support monitors with different resolutions, thanks to the built-in scaler. Ideal for environments containing displays of mixed resolutions. USB Powered The splitter includes a 31inch (78cm) USB Micro-B to Type-A power cable and USB wall charger. If an outlet is not available or within reach, the USB power cable can be connected to a 5V 1A USB Type-A port. Robust Installation Options This HDMI splitter supports active HDMI cables and HDMI extenders (sold separately), facilitating installations at a distance from the displays (e.g., within a remote AV component cabinet). The reset button enables hassle-free hot plug EDID detection, without the need of unplugging cables. The splitter features 8kV air and 6kV contact Electrostatic Discharge (ESD) protection, suitable for installation in a variety of environments. This product is backed for 2 years, including free lifetime 24/5 multi-lingual technical assistance. |
| Product Type | Signal Splitter |
| Product Name | 2-Port HDMI Splitter |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | HDMI-SPLITTER-4K60UP |
| Packaged Quantity | 1 |
| Media & Performance | |
| Maximum Operating Distance | 16.40 ft |
| Technical Information | |
| Indicator Light | Yes |
| Splitter Type | 2-way |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
StarTech 2-Port HDMI Splitter HDMISPLITTER4K60UP
$83.40