Startech
StarTech LC to LC Coupler DMFKSLCLCCOUPLER
- SKU:
- 20682907
- MPN:
- dmfkslclccoupler
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, IN, MS, NJ, TX warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 03/29/2026 12:57:28 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $15.01 each 15.01 |
| Buy 3 | and pay only $13.04 each 13.04 |
| Buy 4 - 9 | and pay only $11.91 each 11.91 |
| Buy 10 - 28 | and pay only $9.91 each 9.91 |
| Buy 29 or above | and pay only $8.91 each 8.91 |
- Stock Update:
- 03/29/2026 12:57:28 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Connect two LC Duplex fiber cables featuring UPC polished ends to extend a network connection, using this LC to LC Keystone Coupler. The female to female fiber coupler maintains optimal signal integrity while achieving low insertion loss that exceeds industry standards.
Compatible with Single Mode and Multimode Fiber Cables
The LC Fiber Coupler supports Single Mode and Multimode LC/LC fiber cables. It is compatible with OS1/OS2 (9/125µm) and OM1/OM2/OM3/OM4/OM5 (62.5/125µm and 50/125µm) fiber core/cladding. The coupler fits securely into the keystone jack which can be installed in a keystone patch panel or wall plate without requiring additional tools.
Durable Construction
The LC/LC Keystone Coupler features a durable ABS housing and ceramic-lined inner sleeves for precise fiber alignment, minimizing signal loss for long-lasting reliability and performance.
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material |
|
| Sleeve Material | Ceramic |
| Length | 0.7" |
| Product Color | White |
| Height | 0.9" |
| Color Family | White |
| Width | 0.7" |
| Material Details | <ul><li> ABS- Housing</li><li> Ceramic - Lined Inner Sleeve</li><li> Metal - Tabs</li></ul> |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
| General Information | |
| Brand Name | StarTech.com |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Marketing Information | Connect two LC Duplex fiber cables featuring UPC polished ends to extend a network connection, using this LC to LC Keystone Coupler. The female to female fiber coupler maintains optimal signal integrity while achieving low insertion loss that exceeds industry standards. Compatible with Single Mode and Multimode Fiber Cables The LC Fiber Coupler supports Single Mode and Multimode LC/LC fiber cables. It is compatible with OS1/OS2 (9/125µm) and OM1/OM2/OM3/OM4/OM5 (62.5/125µm and 50/125µm) fiber core/cladding. The coupler fits securely into the keystone jack which can be installed in a keystone patch panel or wall plate without requiring additional tools. Durable Construction The LC/LC Keystone Coupler features a durable ABS housing and ceramic-lined inner sleeves for precise fiber alignment, minimizing signal loss for long-lasting reliability and performance. |
| Product Type | Network Adapter |
| Product Name | Fiber Optic Duplex Network Adapter |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | DMFKSLCLCCOUPLER |
| Packaged Quantity | 1 |
| Technical Information | |
| Connector Gender on First End | Female |
| Connector on Second End Details | 2 X LC/UPC Network - Female |
| Connector on First End Details | 2 X LC/UPC Network - Female |
| Connector Type on First End | LC/UPC Network - Female |
| Connector Type on Second End | LC/UPC Network - Female |
| Connector Gender on Second End | Female |
| Features |
|
| Adapter Type | Fiber Optic |
Warranty Information