Startech
StarTech 6ft Mini DisplayPort to DisplayPort 1.2 Cable MDP2DPMM610PK
- SKU:
- 19898454
- MPN:
- mdp2dpmm610pk
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, PA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 03/29/2026 04:08:48 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $90.46 each 90.46 |
| Buy 3 or above | and pay only $87.97 each 87.97 |
- Stock Update:
- 03/29/2026 04:08:48 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The 10 pack 6ft Mini DisplayPort™ to DisplayPort Adapter Cable, features a Mini DP male connector on one end, and a DP male connector on the other, allowing you to connect any Mini DisplayPort-equipped laptop (including the Mac® family of products) to an HDTV, monitor or projector that uses a standard DisplayPort connection.
The mDP to DP cable supports high resolutions of up to 4k x 2k (3840 x 2160) @ 60Hz with a maximum HBR2 bandwidth of 21.6 Gbps. The cable also supports Multi-Stream (MST) for daisy chaining multiple monitors and provides optional audio support.
This product is backed for life, including free lifetime 24/5 multi-lingual technical assistance.
Features
Yes
Compatibility:
- AMD FirePro W9100/8100
- Nvidia NVS 810/510 Graphic Card
- Microsoft Surface Pro 6/4
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Country of Origin:
Vietnam
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 0.15 lb |
| Shielding Material |
|
| Connector Material |
|
| Product Color | Black |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Color Family | Black |
| Shipping Weight (Approximate) | 1.61 lb |
| Shipping Width | 14.10" |
| Shipping Height | 0.60" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
| General Information | |
| Brand Name | StarTech.com |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Marketing Information | The 10 pack 6ft Mini DisplayPort™ to DisplayPort Adapter Cable, features a Mini DP male connector on one end, and a DP male connector on the other, allowing you to connect any Mini DisplayPort-equipped laptop (including the Mac® family of products) to an HDTV, monitor or projector that uses a standard DisplayPort connection. The mDP to DP cable supports high resolutions of up to 4k x 2k (3840 x 2160) @ 60Hz with a maximum HBR2 bandwidth of 21.6 Gbps. The cable also supports Multi-Stream (MST) for daisy chaining multiple monitors and provides optional audio support. This product is backed for life, including free lifetime 24/5 multi-lingual technical assistance. More from the Manufacturer More from the Manufacturer |
| Product Type | Video Cable Adapter |
| Product Name | 6 ft (1.8m) Mini DisplayPort to DisplayPort Cable - M/M |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | MDP2DPMM610PK |
| Packaged Quantity | 10 Pack |
| Technical Information | |
| Connector Gender on First End | Male |
| Data Transfer Rate | 21.6 Gbit/s |
| Cable Type | DisplayPort/Mini DisplayPort |
| Connector on First End Details | 1 x DisplayPort 1.2 Digital Audio/Video - Male |
| Connector Gender on Second End | Male |
| Shielding | Yes |
| Device Supported |
|
| Connector on Second End Details | 1 x Mini DisplayPort 1.2 Digital Audio/Video - Male |
| Connector Plating | Gold |
| Supported Resolution | 3840 x 2400 |
| Connector Type on First End | DisplayPort 1.2 Digital Audio/Video - Male |
| Connector Type on Second End | Mini DisplayPort 1.2 Digital Audio/Video - Male |
| Cable Length | 6.56 ft |
| Jacket Type | CMG |
| Features |
|
| American Wire Gauge | 32 AWG |
| Number of Conductors | 19 |
Warranty Information