Startech
StarTech 25ft CAT6a Ethernet Cable NLAQ25FCAT6APATCH
- SKU:
- 19939341
- MPN:
- nlaq-25f-cat6a-patch
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, IN, TX warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 03/29/2026 12:54:38 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $22.28 each 22.28 |
| Buy 3 | and pay only $20.28 each 20.28 |
| Buy 4 | and pay only $18.88 each 18.88 |
| Buy 5 or above | and pay only $18.25 each 18.25 |
- Stock Update:
- 03/29/2026 12:54:38 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Our shielded Cat6a cables ensure fast and dependable 10 Gigabit network connections by protecting against electromagnetic interference (EMI/RFI) and noise. The result is a fast and safe network.
Each cable is tested for up to 500 MHz frequency and is more than suitable for 10GBase-T Ethernet networks.
Plus, the RJ45 connectors are both snagless and molded to prevent damage to the connector clips and the cable. This helps to avoid accidental disconnections and decreases in network performance.
Available in a variety of lengths and colors, our shielded Cat6a cables help you complete your network solutions, allowing you to organize your cable runs and identify network connections.
Features
Yes
Environmental Compliance:
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin:
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Copper |
| Weight (Approximate) | 0.58 lb |
| Shielding Material | Foil |
| Product Color | Aqua |
| Shipping Weight (Approximate) | 0.16 oz |
| Shipping Width | 10 mil |
| Material Details | copper - conductor |
| Shipping Height | 10 mil |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
| General Information | |
| Brand Name | StarTech.com |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Marketing Information | Cat6a Ethernet Low-Smoke Zero-Halogen (LSZH) Shielded cables support Multi-Gigabit/Multi-speed 1/2.5/5Gbps/10Gbp connections. It offers robust protection against electromagnetic interference (EMI/RFI) and noise, ensuring a fast, safe, and reliable network. Low-Smoke Zero-Halogen (LSZH) CAT6A Ethernet Cable LSZH Cat6a Network Cables are more eco-friendly than PVC cables. In the event of a fire, LSZH cables produce low levels of corrosive fumes and smoke. Low levels of acrid combustion pollutants promote increased visibility, resulting in safe and quick building evacuations by staff and first responders. 100W Power over Ethernet (PoE++) This high performance Ethernet cable complies with the IEEE 802.3bt-2018 standard. It supports 100W PoE++, providing ample power to Type 4 PoE devices. RJ45 Connectors with Snagless Clips The Cat6a cable features snag-less connectors. Snagless molded boots protect the tab/latch on each RJ45 connector. The boots prevent the cable from snagging during cable routing and/or installation into network devices. The molded boots feature integrated strain reliefs that prevent sharp connector/cable angles at the termination points. ETL Verified Our Cat6 Ethernet Cables are ETL Verified to meet ANSI/TIA-568.2-D standards, ensuring peak performance for high-speed 10G applications. Independent testing confirms compliance with strict insertion loss, return loss, and crosstalk limits, maintaining stable signal transmission over longer runs. The STP shielding is verified for EMI resistance, for guaranteed reliability in demanding environments. This product is backed for life, including free lifetime 24/5 multi-lingual technical assistance. |
| Product Type | Network Cable |
| Product Name | CAT6A LSZH Ethernet Cable |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | NLAQ-25F-CAT6A-PATCH |
| Packaged Quantity | 1 |
| Technical Information | |
| Connector Gender on First End | Male |
| Data Transfer Rate | 10 Gbit/s |
| Cable Type | Category 6a |
| Connector on First End Details | 1 x RJ-45 Network - Male |
| Connector Gender on Second End | Male |
| Number of Pairs | 4 |
| Shielding | Yes |
| Device Supported | Network Device |
| Connector on Second End Details | 1 x RJ-45 Network - Male |
| Connector Type on First End | RJ-45 Network - Male |
| Connector Type on Second End | RJ-45 Network - Male |
| Contact Plating | Gold |
| Cable Length | 25 ft |
| Jacket Type | LSZH |
| Features |
|
| Cable Characteristic | Patch Cable |
| American Wire Gauge | 27 AWG |
| Boot Type |
|
Warranty Information