Startech
StarTech 10Gigabit Ethernet Card O1210INETWORKCARD
- SKU:
- 20826824
- MPN:
- o1210i-network-card
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/30/2025 10:48:51 AM PST
- Stock Update:
- 07/30/2025 10:48:51 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The 2-port 10Gbps OCP network interface card with the Intel X710-BM2 controller adds two open SFP+ slots to a server, increasing connectivity options and network performance.
OCP (Open Compute Project) Interface
The network adapter card uses the Open Compute Project (OCP) 3.0 (168-pin 4C+) connector, which was designed for servers to reduce size, increase port density, and provide hot-swappable capabilities for simplified maintenance and upgrades. The PCI Express Network Card is compatible with PCIe versions 3.0, 2.1, and 2.0.
10GbE and 1GbE SFP Support
This card supports 1000Base-T/SX/LX/EX and 10GBase-T/SR/LR/CR for various network configurations and distances. This is ideal for high-speed, low-latency connections such as those used in virtualization, data centers, and cloud computing. It works with any single-mode or multimode MSA-compliant or branded SFP or SFP+ module, active optical cable (AOC), or direct attach copper cable (DAC). Optical fiber allows longer cable runs than copper cabling while eliminating EMI.
Advanced Features
Network virtualization offloads reduce CPU overhead, increasing the efficiency of the virtualized network. PXE boot enables centralized OS deployment and updates. The card also supports 9K jumbo frames for reduced packet overhead and VLAN support for efficient network management. The card is compatible with Windows Server, Windows, and Linux.
Package Contents:
- 10Gigabit Ethernet Card
- 1 x Quick-Start Guide
Features
- 10Gigabit Ethernet Card
- 1 x Quick-Start Guide
Operating System Compatibility:
Windows Server 2012
Windows Server 2016
Windows Server 2019
Windows Server 2022
Windows 10
Windows 11
Linux
Linux 2.6.x
Windows Server 2012 R2 Core
Application/Usage:
Network
Device Supported:
Server
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Specs
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Plug-in Card |
| Weight (Approximate) | 3.70 oz |
| Product Color | Black |
| Height | 0.6" |
| Color Family | Black |
| Width | 3.3" |
| Depth | 5.2" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | PCI Express 3.0 |
| I/O Expansions | |
| Total Number of Expansion Slots | 2 |
| Expansion Slot Type | SFP+ |
| General Information | |
| Brand Name | StarTech.com |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Marketing Information | The 2-port 10Gbps OCP network interface card with the Intel X710-BM2 controller adds two open SFP+ slots to a server, increasing connectivity options and network performance. OCP (Open Compute Project) Interface The network adapter card uses the Open Compute Project (OCP) 3.0 (168-pin 4C+) connector, which was designed for servers to reduce size, increase port density, and provide hot-swappable capabilities for simplified maintenance and upgrades. The PCI Express Network Card is compatible with PCIe versions 3.0, 2.1, and 2.0. 10GbE and 1GbE SFP Support This card supports 1000Base-T/SX/LX/EX and 10GBase-T/SR/LR/CR for various network configurations and distances. This is ideal for high-speed, low-latency connections such as those used in virtualization, data centers, and cloud computing. It works with any single-mode or multimode MSA-compliant or branded SFP or SFP+ module, active optical cable (AOC), or direct attach copper cable (DAC). Optical fiber allows longer cable runs than copper cabling while eliminating EMI. Advanced Features Network virtualization offloads reduce CPU overhead, increasing the efficiency of the virtualized network. PXE boot enables centralized OS deployment and updates. The card also supports 9K jumbo frames for reduced packet overhead and VLAN support for efficient network management. The card is compatible with Windows Server, Windows, and Linux. |
| Product Type | 10Gigabit Ethernet Card |
| Product Name | 10Gigabit Ethernet Card |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | O1210I-NETWORK-CARD |
| Packaged Quantity | 1 |
| Media & Performance | |
| Maximum Data Transfer Rate | 10 Gbit/s |
| Media Type Supported | Optical Fiber |
| Fiber Mode Supported |
|
| Network & Communication | |
| Network Technology |
|
| Technical Information | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | X710-BM2 |
| Features | PXE Support |
Warranty Information