Startech
StarTech PCI Express Serial Card 11050PCSERIALCARD
- SKU:
- 19063684
- MPN:
- 264072
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our GA, IL, PA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 03/30/2026 04:08:48 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 3 | and pay only $55.74 each 55.74 |
| Buy 4 or above | and pay only $54.53 each 54.53 |
- Stock Update:
- 03/30/2026 04:08:48 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
StarTech.com PCI Express Serial Card, PCIe to RS232 (DB9) Serial Interface Card, PC Serial Card, 16C1050 UART, Standard and Low Profile Brackets, COM Retention, Windows/Linux (11050-PC-SERIAL-CARD)- PCIE TO SERIAL: Connect a serial RS232 (DB9) device to a computer with this PC serial card. Features support for high performance 16C1050 UART. Monitor activity with the built-in LED status lights on the PCI express DB9 card
- DEVICE COMPATIBILITY: Use this serial interface card to connect with barcode readers/scanners, receipt printers, scales, PLCs, medical devices, etc. The UART PCIe card supplies 5V or 12V power over pin 9. Low-profile bracket is included
- APPLICATIONS: This card is ideal for IT applications such as server rooms, industrial control/automation, logistics, and laboratories. Continue using legacy hardware with this RS232 PCIe card. DB9 port accepts screw locking serial cables
- PC SERIAL CARD SPECS: 16C1050 UART | Max Baud 921.6 Kbps | 256 Byte FIFO | COM Retention | Supports Windows and Linux | Asix AX99100 Chipset | Odd/Even/Mark/Space/None Parity Modes | 5/6/7/8/9 Data Bits | PCIe 2.0 x1 | Low-profile Bracket Included
- THE IT PRO'S CHOICE: Designed and built for IT Professionals, this PCIe to RS232 card is backed for 2-years, including free lifetime 24/5 multi-lingual technical assistance
- Brand: StarTech
- Item model number: 11050-PC-SERIAL-CARD
- Operating System: Linux 2.6.13 and older. LTS Versions Only, Windows 7, 8, 8.1, 10, 11, Windows Server 2016, 2019
- Item Weight: 0.16 ounces
- Product Dimensions: 2.6 x 2.6 x 0.7 inches
- Item Dimensions LxWxH: 2.6 x 2.6 x 0.7 inches
- Color: Yellow
- Manufacturer: STARTECH.COM
1-PORT PCI EXPRESS SERIAL CARD, PCIE TO RS232 (DB9) SERIAL CARD, 16C1050 UART, S
Package Contents:
- PCIe Serial Card
- 1 x Low-Profile Bracket
- 1 x Quick-Start Guide
Features
Package Contents:
Yes
Taiwan
- PCIe Serial Card
- 1 x Low-Profile Bracket
- 1 x Quick-Start Guide
Environmentally Friendly:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Country of Origin:
Taiwan
Specs
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Plug-in Card |
| Weight (Approximate) | 0 oz |
| Card Height | Low-profile |
| Height | 0.7" |
| Width | 2.6" |
| Depth | 2.6" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | <p> 2-years by StarTech.com, including free lifetime 24/5 multi-lingual technical assistance.</p> |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Number of Serial Ports (External) | 1 |
| General Information | |
| Brand Name | StarTech.com |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Marketing Information | Add serial communication support to your desktop computer or Small Form Factor (SFF) system, using this serial card. RS-232 (DB9) support enables control and communication with a serial peripheral device. Legacy Connectivity Install this card to enable the continued use of legacy serial devices, preventing down time and avoiding costly upgrades. The PCIe serial card is ideal for system upgrades in a wide range of applications for logistics, manufacturing, and freight sectors, and the IT industry, such as POS equipment, security systems, A/V installations, and more. Connect with Ease The RS-232 card features 16C1050 UART support, 256-byte FIFO (transmit/receive), bi-directional speeds up to 921.6 Kbps, low-profile bracket is included for SFF systems, and serial port LED status lights. In addition, it supports Windows and Linux systems for maximum compatibility. 11050-PC-SERIAL-CARD is backed for 2-years by StarTech.com, including free lifetime 24/5 multi-lingual technical assistance. More from the Manufacturer More from the Manufacturer |
| Product Type | Serial Adapter |
| Product Name | PCIe Serial Card |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | 11050-PC-SERIAL-CARD |
| Technical Information | |
| Host Interface | PCI Express x1 |
| Platform Supported |
|
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
StarTech PCI Express Serial Card 11050PCSERIALCARD
$58.02