Startech
StarTech.com Privacy Screen For Dell U3824DW Curved Ultrawide 21:9 Monitor, Double-Sided, Computer Desktop Monitor Screen Protector, TAA (38c29-privacy-screen)
- SKU:
- 21223313
- MPN:
- 38c29-privacy-screen
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, IL, PA, SC, TX warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 03/31/2026 03:29:58 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 3 or above | and pay only $199.49 each 199.49 |
- Stock Update:
- 03/31/2026 03:29:58 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
This privacy screen is designed for the curved 38-inch Dell U3824DW 21:9 ultrawide monitor, effectively obscuring sensitive on-screen information and ensuring that both the center and outer edges of the screen are shielded from unwanted views.
Prevent Visual Eavesdropping
The privacy shield obscures the computer's screen from the sides while providing an approximate viewing angle of 60 degrees (+/- 30 degrees from the center) to the user. The security shield also features blue light reduction, blocking between 40% to 51% of the blue light emitted from the display in the 380nm - 480nm wavelength range. The privacy shield has a light transmittance of 65% providing optimal screen brightness and enhanced levels of privacy.
Double-Sided Filter
The privacy screen protector is double-sided, with a matte anti-glare side for environments prone to glare and a high-gloss side that helps retain color vibrancy. The matte side provides additional screen protection with a fingerprint and scratch-resistant coating.
Hassle-Free Installation
Easily install the glossy or matte side of the privacy screen protector using the included adhesive strips; Optional mounting tabs are included for additional support on lower bezel. The included adhesive strips are transparent to minimize visibility and preserve the screen's full viewing area, providing a seamless fit.
Note:Before installation, ensure the side of the filter that is intended to face outward has been selected. Please note that once applied, the adhesive strips form a strong bond that makes removal and reinstallation difficult.
Package Contents:
Features
TAA Compliant:
Yes
Compatibility:
Dell - U3824DW
Brand Compatibility:
Dell
Specs
| Physical Characteristics | |
| Length | 14.8" |
| Product Color | Black |
| Durability |
|
| Surface Finish |
|
| Color Family | Black |
| Width | 35.20" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
| General Information | |
| Brand Name | StarTech.com |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Marketing Information | This privacy screen is designed for the curved 38-inch Dell U3824DW 21:9 ultrawide monitor, effectively obscuring sensitive on-screen information and ensuring that both the center and outer edges of the screen are shielded from unwanted views. Prevent Visual Eavesdropping The privacy shield obscures the computer's screen from the sides while providing an approximate viewing angle of 60 degrees (+/- 30 degrees from the center) to the user. The security shield also features blue light reduction, blocking between 40% to 51% of the blue light emitted from the display in the 380nm - 480nm wavelength range. The privacy shield has a light transmittance of 65% providing optimal screen brightness and enhanced levels of privacy. Double-Sided Filter The privacy screen protector is double-sided, with a matte anti-glare side for environments prone to glare and a high-gloss side that helps retain color vibrancy. The matte side provides additional screen protection with a fingerprint and scratch-resistant coating. Hassle-Free Installation Easily install the glossy or matte side of the privacy screen protector using the included adhesive strips; Optional mounting tabs are included for additional support on lower bezel. The included adhesive strips are transparent to minimize visibility and preserve the screen's full viewing area, providing a seamless fit. Note: Before installation, ensure the side of the filter that is intended to face outward has been selected. Please note that once applied, the adhesive strips form a strong bond that makes removal and reinstallation difficult. |
| Product Type | Privacy Screen Filter |
| Product Name | Privacy Screen Filter |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | 38C29-PRIVACY-SCREEN |
| Packaged Quantity | 1 |
| Technical Information | |
| Screen Attachment | Adhesive Strip |
| Reversible | Yes |
| Blue Light Reduction | Yes |
| Display Type Supported | LCD |
| Widescreen | Yes |
| Anti-glare | Yes |
| Features |
|
| Device Supported | Monitor |
| Orientation | Landscape |
| Display Size Supported | 38" |
| Aspect Ratio | 21:9 |
Warranty Information