Startech
StarTech 10m (30ft) Active HDMI Cable RH2A10MHDMICABLE
- SKU:
- 19734231
- MPN:
- rh2a-10m-hdmi-cable
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, PA, SC, TX warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 03/28/2026 06:36:35 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $98.93 each 98.93 |
| Buy 3 - 4 | and pay only $96.44 each 96.44 |
| Buy 5 - 6 | and pay only $94.64 each 94.64 |
| Buy 7 or above | and pay only $91.44 each 91.44 |
- Stock Update:
- 03/28/2026 06:36:35 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
StarTech.com 30ft Active HDMI Cable w/Ethernet - HDMI 2.0 4K 60Hz UHD - Rugged HDMI Cord w/Aramid Fiber - Durable High Speed HDMI Cable - Heavy-Duty HDMI 2.0 Cable (RH2A-10M-HDMI-CABLE)- HIGH PERFORMANCE: 32.8ft (10m) HDMI 2.0 Cable with Ethernet, 4K 60Hz (up to 4096x2160p), 18Gbps bandwidth, HDR10, and 32 channel multi-stream audio with 1536Hz sampling (5.1/7.1/DD+/Dolby TrueHD/Atmos); Directional cable with source/display labels
- ACTIVE CIRCUITRY: Active bus-powered amplifier boosts video signals over longer distances to extend HDMI signal up to 32.8ft (10m); Supports additional color spaces, such as Adobe RGB and YCC601 Color
- DURABLE CABLE: 100% copper cable (28AWG) with long lasting TPE jacket and strain reliefs absorbs stress of frequent bends, protecting the core of the rugged UHD HDMI cord; TPE is non-toxic, halogen free and RoHS certified for environmental sustainability
- QUALITY CONSTRUCTION: Gold-plated connectors, and superior EMI shielding with Al-Mylar foil and copper braid improve signal integrity and reliability, deliver 4K 60Hz over long distances; Ideal for conference room, offices, or classrooms
- SPECS: 32.8 feet (10 meters); Color: Black; Version: HDMI 2.0; Connectors: Male to Male; Wire Gauge: 28 AWG; OD: 7.5mm; Cable Jacket: TPE; Shield: Al-Mylar Foil with Copper Braid; Features: ARC, Deep Color, HDCP 2.2, CEC, BT.2020 colorimetry
- Brand: StarTech
- Connector Type: HDMI
- Cable Type: HDMI, Ethernet
- Color: Black
- Connector Gender: Male-to-Male
- Data Transfer Rate: 18 Gigabits Per Second
- Unit Count: 1.0 Count
- Item Weight: 1.46 Pounds
- Connectivity Technology: HDMI
- Gauge: 28.0
- Model Name: RH2A-10M-HDMI-CABLE
- Number of Items: 1
- Product Dimensions: 393.7 x 0.8 x 0.4 inches
- Item Weight: 1.46 pounds
This 32.8 foot (10 meter) Active HDMI Cable with Ethernet establishes a connection between HDMI-enabled devices over long distances, ideal for in-home and office cable runs. High-Speed HDMI Cable This high-speed HDMI cable supports resolutions of up to 4K at 60Hz (4096 x 2160p), 18Gbps bandwidth, High Dynamic Range (HDR10), Audio Return Channel (ARC), and Dolby Vision, for high contrast ratios, and vivid color. Reliable Connections Over Long Distances The cable features built-in amplifier circuitry, which actively boosts the HDMI signal, with no external power required. It is the perfect solution for longer transmissions without any signal loss. It features source and display labels on the connectors to ensure the display and source are properly connected. This product is backed for 2 years, including free lifetime 24/5 multi-lingual technical assistance.
Features
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material |
|
| Shielding Material |
|
| Product Color | Black |
| Jacket Material | Thermoplastic Elastomer (TPE) |
| Shipping Weight (Approximate) | 1.48 lb |
| Shipping Width | 13" |
| Shipping Height | 4.70" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
| General Information | |
| Brand Name | StarTech.com |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Marketing Information | This 32.8 foot (10 meter) Active HDMI Cable with Ethernet establishes a connection between HDMI-enabled devices over long distances, ideal for in-home and office cable runs. High-Speed HDMI Cable This high-speed HDMI cable supports resolutions of up to 4K at 60Hz (4096 x 2160p), 18Gbps bandwidth, High Dynamic Range (HDR10), Audio Return Channel (ARC), and Dolby Vision, for high contrast ratios, and vivid color. Reliable Connections Over Long Distances The cable features built-in amplifier circuitry, which actively boosts the HDMI signal, with no external power required. It is the perfect solution for longer transmissions without any signal loss. It features source and display labels on the connectors to ensure the display and source are properly connected. This product is backed for 2 years, including free lifetime 24/5 multi-lingual technical assistance. More from the Manufacturer More from the Manufacturer |
| Product Type | A/V Cable |
| Product Name | 10m Rugged Active HDMI 2.0 Cable |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | RH2A-10M-HDMI-CABLE |
| Packaged Quantity | 1 |
| Technical Information | |
| Connector Gender on First End | Male |
| Data Transfer Rate | 18 Gbit/s |
| Cable Type | HDMI |
| Connector on First End Details | 1 x 19-pin HDMI 2.0 Digital Audio/Video - Male |
| Connector Gender on Second End | Male |
| Shielding | Yes |
| Device Supported | Audio/Video Device |
| Connector on Second End Details | 1 x 19-pin HDMI 2.0 Digital Audio/Video - Male |
| Connector Plating | Gold |
| Supported Resolution | 4096 x 2160 |
| Connector Type on First End | HDMI 2.0 Digital Audio/Video - Male |
| Connector Type on Second End | HDMI 2.0 Digital Audio/Video - Male |
| Cable Length | 32.81 ft |
| Features |
|
| American Wire Gauge | 28 AWG |
Warranty Information