Startech
StarTech 3ft (1m) Durable USB-C to Cable RUSB2CLTMM1MR
- SKU:
- 19734237
- MPN:
- rusb2cltmm1mr
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, IN, MS, NJ, TX warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 03/29/2026 12:54:40 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $27.80 each 27.8 |
| Buy 3 | and pay only $25.28 each 25.28 |
| Buy 4 | and pay only $24.36 each 24.36 |
| Buy 5 - 9 | and pay only $23.82 each 23.82 |
| Buy 10 or above | and pay only $21.97 each 21.97 |
- Stock Update:
- 03/29/2026 12:54:40 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
StarTech.com 3ft (1m) Durable USB-C to Cable - Right-Angled Heavy Duty USB Type-C to Charging/Sync Cord - Apple MFi Certified - Rugged iPhone Cable (RUSB2CLTMM1MR)- RIGHT ANGLE CABLE: 3ft (1m) USB-C to charging cable features a right angle connector; Ideal for tight spots allowing the cable to run flush with the device; Reduces strain on the port and connector vs. a straight cable
- RUGGED DESIGN: USB Type-C to cable reinforced with aramid fiber for increased tensile strength; Tested to withstand 10000+ insertions and 5000+ bend cycles at 180 angle; Durable TPE jacket, connector body/shell, and strain reliefs
- FAST CHARGE AND SYNC: Fast charging of up to 3A from a USB port or Quick Charge enabled port/power adapter; This high-quality cord is designed to charge and sync devices
- APPLE MFI CERTIFIED: adapter cable guarantees reliable fast charge and sync from a USB Type C charging port; For devices including iPhone 14 Pro/14/13 Pro/13/12 Pro/12/Max/Mini, iPhone 11 Pro/11, iPhone XR, iPad Air, iPad, iPad Mini
- SPECS: Length: 3ft (1m); Color: Black; Connectors: Male USB-C to Male ; Performance: USB 2.0; Braid Material: Aramid Fiber; Power: Up to 3A; Jacket Type: TPE; Shielding: EMI Protection with Aluminum/Mylar
- Brand: StarTech
- Connector Type: USB Type C,
- Cable Type: USB,
- Compatible Devices: Tablet, Smartphone
- Color: Black
- Connector Gender: Male-to-Male
- Data Transfer Rate: 0.48 Gigabits Per Second
- Unit Count: 1.0 Count
- Item Weight: 0.05 Pounds
- Connectivity Technology: USB
- Model Name: RUSB2CLTMM1MR
- Number of Items: 1
- Product Dimensions: 39.4 x 0.8 x 0.2 inches
- Item Weight: 0.8 ounces
Establish a right angle connection to a -enabled device (e.g., iPhone, iPad, iPad Mini, and some iPods) and to a USB Type-C power source, using this 3ft (1m) Durable USB-C to cable. Built for Daily Use The durable charging cable features aramid fiber reinforcement that enhances tensile strength, abrasion resistance, and resistance to cable stress. This reinforced cable is able to flex without over-stretching. In addition, the connectors feature metal shells covered in fully-molded TPE for improved connector longevity. The USB Type-C to right-angled cable has been designed to prevent cable/connector strain. The extra-long strain relief moldings have been assessed to withstand over 5,000+ bend cycles at a 180 angle. Apple Certified The durable USB-C to right-angled cable supports USB 2.0 (480Mbps) specifications. It is Apple MFi certified which guarantees up to 3A fast charging and reliable data sync from USB-C charging ports. This product is backed for 2 years, including free lifetime 24/5 multi-lingual technical assistance.
Features
Yes
Compatibility:
Apple - iPhone 14 Pro/14/13 Pro/13/12 Pro/12/Max/Mini, iPhone 11 Pro/11, iPhone XR, iPad Air, iPad, iPad Mini
Environmental Compliance:
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin:
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material |
|
| Weight (Approximate) | 0.05 lb |
| Shielding Material | Aluminum Mylar Foil |
| Product Color | Black |
| Jacket Material | Thermoplastic Elastomer (TPE) |
| Shipping Weight (Approximate) | 0.96 oz |
| Shipping Width | 5" |
| Material Details | Metal - Shell |
| Shipping Height | 1.20" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
| General Information | |
| Brand Name | StarTech.com |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Marketing Information | Establish a right angle connection to a Lightning-enabled device (e.g., iPhone, iPad, iPad Mini, and some iPods) and to a USB Type-C power source, using this 3ft (1m) Durable USB-C to Lightning cable. Built for Daily Use The durable Lightning charging cable features aramid fiber reinforcement that enhances tensile strength, abrasion resistance, and resistance to cable stress. This reinforced cable is able to flex without over-stretching. In addition, the connectors feature metal shells covered in fully-molded TPE for improved connector longevity. The USB Type-C to right-angled Lightning cable has been designed to prevent cable/connector strain. The extra-long strain relief moldings have been assessed to withstand over 5,000+ bend cycles at a 180° angle. Apple Certified The durable USB-C to right-angled Lightning cable supports USB 2.0 (480Mbps) specifications. It is Apple MFi certified which guarantees up to 3A fast charging and reliable data sync from USB-C charging ports. This product is backed for 2 years, including free lifetime 24/5 multi-lingual technical assistance. More from the Manufacturer More from the Manufacturer |
| Product Type | Data Transfer Cable |
| Product Name | USB-C to Right Angle Lightning Cable |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | RUSB2CLTMM1MR |
| Packaged Quantity | 1 |
| Technical Information | |
| Connector Gender on First End | Male |
| Data Transfer Rate | 480 Mbit/s |
| Cable Type | Lightning/USB-C |
| Connector on First End Details | 1 x 8-pin Lightning - Male |
| Connector Gender on Second End | Male |
| Device Supported |
|
| Connector on Second End Details | 1 x 24-pin USB 2.0 Type C - Male |
| Connector Plating |
|
| MFI | Yes |
| Connector Type on First End | Lightning - Male |
| Connector Type on Second End | USB 2.0 Type C - Male |
| Cable Length | 3 ft |
| Features |
|
| American Wire Gauge | 22/32 AWG |
Warranty Information