Startech IT
StarTech StarTech Replacement PC Mounting Screws #6-32 x 1/4in Long Standoff - 50 Pack (SCREW6_32) SCREW6_32
- SKU:
- 18141612
- MPN:
- screw6-32
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, IN, MS, TX warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/01/2026 04:38:52 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $12.66 each 12.66 |
| Buy 3 | and pay only $10.69 each 10.69 |
| Buy 4 | and pay only $9.70 each 9.7 |
| Buy 5 - 7 | and pay only $8.69 each 8.69 |
| Buy 8 or above | and pay only $7.80 each 7.8 |
- Stock Update:
- 04/01/2026 04:38:52 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
This pack of 50 6-32 x 1/4in long screws are great to have on hand for building, reparing, and maintaining computer systems.The StarTech.com Advantage
Common 6-32 threaded screw for mounting many different computer components
Comes in a pack of 50 for large installations or just having spares for future installationsHardware
Head Pattern
Hex / Phillips
Thread Type(s)
6-32Packaging Information
Package Quantity
50Whats in the Box
Included in Package
50 - 6-32 computer screws Weight
0.13
Item Dimension
3.31 x 0.87 x 5.91
Warranty Information
2 Years
Features
End of Life Manual Availability:
Yes
https://media.startech.com/cms/pdfs/screw6_32_rohs.pdf
Yes
EU RoHS
https://media.startech.com/cms/pdfs/screw6_32_rohs.pdf
Yes
Yes
Taiwan
Yes
EU RoHS Declaration URL:
https://media.startech.com/cms/pdfs/screw6_32_rohs.pdf
TAA Compliant:
Yes
Environmental Certification:
EU RoHS
Additional Information:
- Common #6-32 threaded screw for mounting many different computer components
- Comes in a pack of 50 for large installations or just having spares for future installations
REACH Declaration URL:
https://media.startech.com/cms/pdfs/screw6_32_rohs.pdf
Environmentally Friendly:
Yes
REACH free of SVHC:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS) 2
Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH)
Country of Origin:
Taiwan
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Steel |
| Weight (Approximate) | 0.10 lb |
| Product Color | Silver |
| Color Family | Silver |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
| General Information | |
| Brand Name | StarTech.com |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Marketing Information | This pack of 50 #6-32 x 1/4in long screws are great to have on hand for building, reparing, and maintaining computer systems. More from the Manufacturer |
| Product Type | Screw |
| Product Name | Replacement PC Mounting Screws #6-32 x 1/4in Long Standoff - 50 Pack |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | SCREW6_32 |
| Product Model | SCREW6_32 |
| Packaged Quantity | 50 / Pack |
| Product Information | |
| Maximum Notational Diameter | 6 |
| Maximum Length | 0.20" |
| Fastener Quantity | 50 x Computer Assembly Screw |
| Fastener Type | Computer Assembly Screw |
| Drive Type | Philips |
| Threads Per Inch (TPI) | 32 |
| Head Type |
|
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
StarTech StarTech Replacement PC Mounting Screws #6-32 x 1/4in Long Standoff - 50 Pack (SCREW6_32) SCREW6_32
$18.84