Startech IT
StarTech Single Outlet Female HDMI Wall Plate - 1-gang - HDMI Digital Audio/Video - White HDMIPLATE
- SKU:
- 18143397
- MPN:
- hdmiplate
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, IN, MS, NJ, TX warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 03/30/2026 11:40:16 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $16.55 each 16.55 |
| Buy 3 | and pay only $14.59 each 14.59 |
| Buy 4 - 9 | and pay only $13.60 each 13.6 |
| Buy 10 - 19 | and pay only $11.56 each 11.56 |
| Buy 20 or above | and pay only $10.68 each 10.68 |
- Stock Update:
- 03/30/2026 11:40:16 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Add an In-wall HDMI Connection Port, for Neat, Professional Quality Video Installations.. The HDMIPLATE professional-grade Single Outlet Female HDMI Wall Plate offers an in-wall HDMI digital video receptacle that provides easy connections between a High Speed HDMI video output or Standard HDMI video output, and HDMI-equipped projectors, remote displays, or home theaters. The 19-pin HDMI wall plate eliminates cable clutter, providing you with a professional look and is backed by StarTech.com''s Lifetime Warranty.Features
End of Life Manual Availability:
Yes
https://media.startech.com/cms/pdfs/hdmiplate_weee.pdf
https://media.startech.com/cms/pdfs/hdmiplate_rohs.pdf
EU RoHS
Yes
https://media.startech.com/cms/pdfs/hdmiplate_rohs.pdf
Yes
China
Yes
WEEE Statement:
https://media.startech.com/cms/pdfs/hdmiplate_weee.pdf
EU RoHS Declaration URL:
https://media.startech.com/cms/pdfs/hdmiplate_rohs.pdf
Environmental Certification:
EU RoHS
Environmentally Friendly:
Yes
REACH Declaration URL:
https://media.startech.com/cms/pdfs/hdmiplate_rohs.pdf
REACH free of SVHC:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS) 2
Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH)
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Country of Origin:
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 1.55 oz |
| Product Color | White |
| Height | 4.5" |
| Color Family | White |
| Width | 2.8" |
| Depth | 1.1" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Interfaces/Ports | |
| Number of HDMI Ports | 2 |
| General Information | |
| Brand Name | StarTech.com |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Marketing Information | The HDMIPLATE professional-grade Single Outlet Female HDMI® Wall Plate offers an in-wall HDMI digital video receptacle that provides easy connections between a High Speed HDMI video output or Standard HDMI video output, and HDMI-equipped projectors, remote displays, or home theaters. The 19-pin HDMI wall plate eliminates cable clutter, providing you with a professional look and is backed by StarTech.com's Lifetime Warranty. More from the Manufacturer More from the Manufacturer |
| Product Type | Faceplate |
| Product Name | Single Outlet Female HDMI Wall Plate White |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | HDMIPLATE |
| Product Model | HDMIPLATE |
| Packaged Quantity | 1 |
| Technical Information | |
| Number of Gangs | 1 |
| Mount Type | Wall Mount |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
StarTech Single Outlet Female HDMI Wall Plate - 1-gang - HDMI Digital Audio/Video - White HDMIPLATE
$23.09