Startech IT
StarTech 1 Port PCI Express PCIe Gigabit Network Server Adapter NIC Card - Dual Profile (ST1000SPEX2)
- SKU:
- 18135280
- MPN:
- st1000spex2
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 03/30/2026 03:44:46 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $36.12 each 36.12 |
| Buy 3 | and pay only $33.08 each 33.08 |
| Buy 4 | and pay only $31.94 each 31.94 |
| Buy 5 or above | and pay only $30.31 each 30.31 |
- Stock Update:
- 03/30/2026 03:44:46 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The ST1000SPEX2 PCIe Gigabit Ethernet Network Card adds a 10/100/1000 Mbps compatible RJ45 Ethernet port to a PCI Express-enabled client, server or workstation, providing a convenient addition or replacement networking interface.Compliant with IEEE 802.3/u/ab standards, and with support for Jumbo Frames, VLAN tagging and Wake on LAN (WOL), this versatile Gigabit NIC/Server Adapter delivers rock-solid performance.
Plus, the card includes both full profile and low profile/half-height installation brackets for installation in a wide range of computer/server chassis, regardless of form factor.
Features:
A single 10/100/1000Mbps compatible RJ45 Ethernet port
Gigabit detection and Link/Activity LED indicators
Fully Compliant with IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x and IEEE 802.3ab standards
Supports IEEE 802.1Q VLAN tagging, IEEE 802.1P Layer 2 Priority Encoding and IEEE 802.3x Full Duplex Flow Control
Jumbo frame support
Full and half duplex support
Supports Wake-on-LAN function
Crossover Detection & Auto-Correction (Auto MDI/MDI-X)
Includes a low profile/half-height installation bracketHardware:Chipset ID
Realtek RTL8111EInterface
RJ45 (Gigabit Ethernet)Ports
1Bus Type
PCI ExpressCard Type
Standard Profile (LP Bracket Included)Connectors:Connector Type(s)
1 x PCI Express x1 MaleExternal Ports
1 x RJ-45 FemalePerformance:Maximum Data Transfer Rate
1000 MbpsCompatible Networks
10/100/1000 MbpsAuto MDX
YesFull Duplex Support
YesSupported Protocols
CSMA/CDSoftware:OS Compatibility
Windows 2000/ XP (32/64-bit)/ Server 2003 (32/64-bit)/ Server 2008 R2/ Vista (32/64-bit)/ 7 (32/64-bit)/ 8 (32/64-bit)
Mac OS X (Intel based, tested up to 10.8)
LinuxIndicators:LED Indicators
1 x Gigabit Detect (Yellow)
1 x Link/Activity (Green)Environmental:
Features
End of Life Manual Availability:
Yes
https://media.startech.com/cms/pdfs/st1000spex2_weee.pdf
https://media.startech.com/cms/pdfs/st1000spex2_rohs.pdf
EU RoHS
Yes
https://media.startech.com/cms/pdfs/st1000spex2_rohs.pdf
Yes
PC
China
Yes
WEEE Statement:
https://media.startech.com/cms/pdfs/st1000spex2_weee.pdf
EU RoHS Declaration URL:
https://media.startech.com/cms/pdfs/st1000spex2_rohs.pdf
Package Contents:
- 1 Port PCI Express PCIe Gigabit Network Server Adapter NIC Card - Dual Profile
- 1 x Low Profile Bracket
- 1 x Instruction Manual
Environmental Certification:
EU RoHS
Environmentally Friendly:
Yes
REACH Declaration URL:
https://media.startech.com/cms/pdfs/st1000spex2_rohs.pdf
REACH free of SVHC:
Yes
System Requirements:
- Windows® 2000, XP, Vista, 7, 8, 8.1, 10
- Windows Server® 2003, 2008 R2, 2012, 2012 R2, 2016, 2019
- Mac OS X® 10.6 to 10.9
- Linux 2.4.x to 4.11.x LTS Versions Only
Device Supported:
PC
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS) 2
Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH)
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Country of Origin:
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Plug-in Card |
| Weight (Approximate) | 1.30 oz |
| Card Height |
|
| Length | 2.7" |
| Height | 0.7" |
| Width | 4.7" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Total Number of Ports | 1 |
| Host Interface | PCI Express x1 |
| USB | No |
| Serial Port | No |
| Ethernet AUI | No |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| XJACK | No |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| General Information | |
| Brand Name | StarTech.com |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Marketing Information | Add a 10/100/1000Mbps Ethernet port to any PC through a PCI Express slot. The ST1000SPEX2 PCIe Gigabit Ethernet Network Card adds a 10/100/1000 Mbps compatible RJ45 Ethernet port to a PCI Express-enabled client, server or workstation, providing a convenient addition or replacement networking interface. Compliant with IEEE 802.3/u/ab standards, and with support for 9K Jumbo Frames, VLAN tagging and Wake on LAN (WOL), this versatile Gigabit NIC/Server Adapter delivers rock-solid performance. Plus, the card includes both full profile and low profile/half-height installation brackets for installation in a wide range of computer/server chassis, regardless of form factor. The ST1000SPEX2 network card is backed by a 2-year StarTech.com warranty and free lifetime technical support. More from the Manufacturer More from the Manufacturer |
| Product Type | Gigabit Ethernet Card |
| Product Name | 1 Port PCI Express PCIe Gigabit Network Server Adapter NIC Card - Dual Profile |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | ST1000SPEX2 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Media & Performance | |
| Maximum Data Transfer Rate | 1 Gbit/s |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Network & Communication | |
| InfiniBand | No |
| Network Technology | 10/100/1000Base-T |
| Technical Information | |
| Chipset Manufacturer | Realtek |
| Chipset Model | RTL8111 |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
StarTech 1 Port PCI Express PCIe Gigabit Network Server Adapter NIC Card - Dual Profile (ST1000SPEX2)
$42.13