Startech
Startech Usb C Kvm Switch SV231DPUCA
- SKU:
- 20028662
- MPN:
- sv231dpuca
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, IL warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 03/29/2026 06:17:08 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $264.41 each 264.41 |
| Buy 3 or above | and pay only $256.92 each 256.92 |
- Stock Update:
- 03/29/2026 06:17:08 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
This 2-port KVM switch combines 4K 60Hz capabilities with control of two USB-C DP Alt-mode, Thunderbolt 3, or Thunderbolt 4 computers.
4K 60Hz Resolution
This 2-Port USB-C KVM switches between two USB-C enabled computers viewed over a single DisplayPort monitor. It supports up to 4K 60Hz (4:4:4) resolutions with 2x USB-A 480Mbps hub ports. This KVM is ideal for applications such as CAD/CAM, video editing, and content creation. Support for High Dynamic Range (HDR) offers increased contrast, brightness, colors, and greater luminosity.
Analog and Digital Audio
This USB-C DisplayPort KVM Switch supports 2-channel analog and digital audio output, as well as microphone input, through 3.5mm or USB ports. This provides the user with centralized audio control through the KVM switch. Audio profiles are selectable with hot key commands.
Intuitive Control
The front panel push button and hot key functions make it easy to switch between computers. Install host computers using a single USB-C cable to connect to the KVM. USB HID and USB Hub ports on the front and rear ensure convenient setup configuration and access to USB peripherals. The metal housing of the KVM Switch is suitable for many installation environments.
This product is backed for 2-years by StarTech.com, including free 24/5 multi-lingual technical assistance.
Package Contents:
- KVM Switchbox
- 1 x Set Of Rubber Feet
- 1 x Universal Power Adapter
- 1 x Quick-Start Guide
Features
- KVM Switchbox
- 1 x Set Of Rubber Feet
- 1 x Universal Power Adapter
- 1 x Quick-Start Guide
TAA Compliant:
Yes
Environmentally Friendly:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Country of Origin:
Taiwan
Specs
| Power Description | |
| Input Voltage Range | 100 - 240 AC |
| Power Plug Type | Type M |
| Input Current | 1.20 A |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Desktop |
| Weight (Approximate) | 1.40 lb |
| Height | 1.6" |
| Width | 5.5" |
| Depth | 6.3" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Number of USB Ports | 8 |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| USB | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| General Information | |
| Brand Name | StarTech.com |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Marketing Information | This 2-port KVM switch combines 4K 60Hz capabilities with control of two USB-C DP Alt-mode, Thunderbolt 3, or Thunderbolt 4 computers. 4K 60Hz Resolution This 2-Port USB-C KVM switches between two USB-C enabled computers viewed over a single DisplayPort monitor. It supports up to 4K 60Hz (4:4:4) resolutions with 2x USB-A 480Mbps hub ports. This KVM is ideal for applications such as CAD/CAM, video editing, and content creation. Support for High Dynamic Range (HDR) offers increased contrast, brightness, colors, and greater luminosity. Analog and Digital Audio This USB-C DisplayPort KVM Switch supports 2-channel analog and digital audio output, as well as microphone input, through 3.5mm or USB ports. This provides the user with centralized audio control through the KVM switch. Audio profiles are selectable with hot key commands. Intuitive Control The front panel push button and hot key functions make it easy to switch between computers. Install host computers using a single USB-C cable to connect to the KVM. USB HID and USB Hub ports on the front and rear ensure convenient setup configuration and access to USB peripherals. The metal housing of the KVM Switch is suitable for many installation environments. This product is backed for 2-years by StarTech.com, including free 24/5 multi-lingual technical assistance. |
| Product Type | KVM Switchbox |
| Product Name | KVM Switchbox |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | SV231DPUCA |
| Packaged Quantity | 1 |
| Technical Information | |
| Number of Computers Supported | 2 |
| Number of Local Users Supported | 1 |
| Environmental Conditions | |
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
Warranty Information