Startech
StarTech USB C Multiport Adapter 127BUSBCMULTIPORT
- SKU:
- 19084372
- MPN:
- 264388
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our IL, PA, TX warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 03/30/2026 02:42:11 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $50.88 each 50.88 |
| Buy 3 | and pay only $47.15 each 47.15 |
| Buy 4 - 9 | and pay only $45.92 each 45.92 |
| Buy 10 - 13 | and pay only $43.73 each 43.73 |
| Buy 14 or above | and pay only $42.24 each 42.24 |
- Stock Update:
- 03/30/2026 02:42:11 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
This USB-C™ Multiport Adapter with DP 1.4 Alt Mode supports 4K 60Hz HDMI® (HDR) and turns your MacBook, Dell XPS, or other USB-C laptop or tablet into a workstation, anywhere you go. The USB Type-C™ Multiport Adapter features one 4K HDMI video output, three USB 3.2 Gen 1 Type-A (5Gbps) ports, and a Gigabit Ethernet port, all through one connection to your laptop's USB-C, USB4, or Thunderbolt 3/4™ port. In addition, it offers advanced charging and flexibility through a shared USB-C Power Delivery 3.0 and Data port; this port can be used to connect peripherals, whenever a power source is not connected, at USB 2.0 data transfer speeds (480Mbps). The Multiport Adapter features an extra-long attached 12-inch (30 cm) host cable - for an extended reach, to offer more setup flexibility.Enhance Productivity
The portable docking station enables the connection of a 4K 60Hz HDMI monitor (4096 x 2160p), or an ultrawide monitor, to your laptop, in order to create a powerful workstation.
DP Alt -Mode Maximum Resolution DP 1.2 Alternate Mode Up to 4K 30Hz DP 1.4 Alternate Mode Up to 4K 60HzConnect Your USB Devices
The USB-C to USB 3.2 Gen 1 hub features three USB-A (5Gbps) ports for connecting your USB devices.
Multiple Use Cases
A versatile dock solution for use at your office desk, home office, hotel desk, or in the boardroom, it is portable enough to be carried in your bag or backpack for mobile use. This lightweight USB-C Adapter can be bus-powered. Alternatively, connect your laptop's USB-C power adapter to charge your laptop and USB peripherals.
Charge Your Laptop
With support for USB Power Delivery 3.0 pass through (up to 100W), the USB Type-C Multiport Adapter allows you to power and charge your laptop, when connected to a USB-C power source. PD 3.0 features Fast Role Swap (FRS) to prevent USB data disruption when you switch power sources (USB-C power adapter to bus power).
Reliable Network Connectivity
The Gigabit Ethernet port ensures reliable wired network access, with support for PXE Boot and WoL.
Enhance Productivity and Device Management with the StarTech.com Connectivity Tools Application
Developed to improve performance and security, StarTech.com Connectivity Tools is the only software suite on the market that works with a wide range of IT connectivity accessories. The software suite includes:
-
Advanced Windows Layout Utility: Setup and save custom windows layouts.
-
MAC Address Pass-Through Utility: Improve network security.
-
USB Event Monitoring Utility: Track and log connected USB devices.
-
Wi-Fi Auto Switch Utility: Enable users to quickly access faster network speeds via wired LAN.
Features
Compatible Products:
- Mini dock is compatible with USB-C laptops, Ultrabooks and Chromebooks, and Thunderbolt 3/4 laptops from HP, Dell, Lenovo; MacBooks (Intel & M1 Pro/Max processors) and Surface; works with Windows, macOS, iPadOS, Android, Linux & Chrome OS
Brand Compatibility:
Apple
Dell
HP
Lenovo
Intel
Country of Origin:
Philippines
Specs
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 100 W |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Portable |
| Weight (Approximate) | 2.50 oz |
| Product Color | Space Gray |
| Height | 0.50" |
| Color Family | Gray |
| Width | 16.80" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C Detail | 1 - USB Type-C (Power Delivery + Data, 24 Pin, 480Mbps) |
| Number of RJ-45 Ports | 1 |
| DisplayPort Version | 1.4 |
| USB Type-C | Yes |
| Network (RJ-45) | Yes |
| HDMI Version | 2 |
| Number of HDMI Ports | 1 |
| Host Interface | USB Type C |
| DisplayPort | Yes |
| USB Type-A | Yes |
| HDMI | Yes |
| Thunderbolt | Yes |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports | 3 |
| General Information | |
| Brand Name | StarTech.com |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Marketing Information | This USB-C™ Multiport Adapter with DP 1.4 Alt Mode supports 4K 60Hz HDMI® (HDR) and turns your MacBook, Dell XPS, or other USB-C laptop or tablet into a workstation, anywhere you go. The USB Type-C™ Multiport Adapter features one 4K HDMI video output, three USB 3.2 Gen 1 Type-A (5Gbps) ports, and a Gigabit Ethernet port, all through one connection to your laptop's USB-C, USB4, or Thunderbolt 3/4™ port. In addition, it offers advanced charging and flexibility through a shared USB-C Power Delivery 3.0 and Data port; this port can be used to connect peripherals, whenever a power source is not connected, at USB 2.0 data transfer speeds (480Mbps). The Multiport Adapter features an extra-long attached 12-inch (30 cm) host cable - for an extended reach, to offer more setup flexibility. Enhance Productivity The portable docking station enables the connection of a 4K 60Hz HDMI monitor (4096 x 2160p), or an ultrawide monitor, to your laptop, in order to create a powerful workstation. DP Alt -Mode Maximum Resolution DP 1.2 Alternate Mode Up to 4K 30Hz DP 1.4 Alternate Mode Up to 4K 60Hz Connect Your USB Devices The USB-C to USB 3.2 Gen 1 hub features three USB-A (5Gbps) ports for connecting your USB devices. Multiple Use Cases A versatile dock solution for use at your office desk, home office, hotel desk, or in the boardroom, it is portable enough to be carried in your bag or backpack for mobile use. This lightweight USB-C Adapter can be bus-powered. Alternatively, connect your laptop's USB-C power adapter to charge your laptop and USB peripherals. Charge Your Laptop With support for USB Power Delivery 3.0 pass through (up to 100W), the USB Type-C Multiport Adapter allows you to power and charge your laptop, when connected to a USB-C power source. PD 3.0 features Fast Role Swap (FRS) to prevent USB data disruption when you switch power sources (USB-C power adapter to bus power). Reliable Network Connectivity The Gigabit Ethernet port ensures reliable wired network access, with support for PXE Boot and WoL. Enhance Productivity and Device Management with the StarTech.com Connectivity Tools Application Developed to improve performance and security, StarTech.com Connectivity Tools is the only software suite on the market that works with a wide range of IT connectivity accessories. The software suite includes: Advanced Windows Layout Utility : Setup and save custom windows layouts. MAC Address Pass-Through Utility : Improve network security. USB Event Monitoring Utility : Track and log connected USB devices. Wi-Fi Auto Switch Utility : Enable users to quickly access faster network speeds via wired LAN. More from the Manufacturer |
| Product Type | Docking Station |
| Product Name | Docking Station |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | 127B-USBC-MULTIPORT |
| Packaged Quantity | 1 |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Software | |
| Operating System Supported |
|
| Technical Information | |
| Number of Displays Supported | 1 |
| Screen Mode Supported |
|
| Supported Resolutions |
|
| Device Supported |
|
| Connectivity Technology | Wired |
Warranty Information