Startech
StarTech USB C Multiport Adapter CDP2HVGUASPD
- SKU:
- 18824911
- MPN:
- 260464
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our PA, SC warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 03/30/2026 03:21:05 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $78.54 each 78.54 |
| Buy 3 | and pay only $76.12 each 76.12 |
| Buy 4 - 6 | and pay only $74.91 each 74.91 |
| Buy 7 | and pay only $73.31 each 73.31 |
| Buy 8 or above | and pay only $71.17 each 71.17 |
- Stock Update:
- 03/30/2026 03:21:05 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
This USB-C™ multiport adapter with HDMI/VGA lets you add vital connections to your MacBook or Windows laptop, through a single USB-C port.Connect a 4K HDMI or 1080p VGA MonitorFor maximum productivity, connect your USB-C or Thunderbolt 3 laptop to a 4K 30Hz monitor, using this USB-C to 4K HDMI / 1080p VGA multiport adapter. You can also connect to an HDMI projector or TV in a boardroom or other meeting space, to deliver presentations on a shared screen.
Presentation Mode SwitchWhen you turn on this switch, the USB-C to HDMI adapter prevents your computer from launching its screen saver, going to sleep, or entering power save mode while presenting. MicroSD ideal for storing & delivering presentations at boardroom/conference room meetings as external storage.
- Left Switch Position: Enables Presentation Mode
- Right Switch Position: Disables Presentation Mode
The USB-C adapter lets you power and charge your USB-C laptop during a presentation or while you're working, with a USB-C Power Delivery port. Even if your laptop has only a single USB-C port available, you can keep your laptop powered. Device reserves 15 watts, avoiding video flicker, device dropouts and power overdraw which is commonly seen in other hubs with less reliable power distribution.
Add Downstream USB-A & USB-C PortsThis USB-C multiport adapter offers a USB 3.2 Gen 2 Type-A port (10Gbps) and a USB 3.2 Gen 2 Type-C port (10Gbps), ideal for data transfers, syncing, or charging your mobile devices.
MicroSD 4.0 Card ReaderThis USB-C multiport adapter features a memory card slot, providing fast read and write access for microSD™ memory cards through USB 3.0. It's ideal for transferring photos, videos or presentations from your SD cards to your USB-C enabled laptop or tablet.
Portable & CompactThe compact all-in-one adapter is a vital accessory for your USB-C laptop. With its small-footprint design, you can take it with you anywhere you would use your laptop.
CDP2HVGUASPD is backed by a StarTech.com 3-year warranty and free lifetime technical support.
Note: To ensure full adapter functionality, your laptop's USB-C port must support USB Power Delivery 3.0.
Package Contents:
- Docking Station
- Quick-Start Guide
Features
- Docking Station
- Quick-Start Guide
Environmentally Friendly:
Yes
Compatibility:
USB-C ultrabooks, Chromebooks, tablets like iPad Pro
and Surface Pro 7 & Thunderbolt 3 laptops like HP, Dell, Lenovo, MacBook
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Brand Compatibility:
Apple
HP
Dell
Lenovo
Microsoft
Country of Origin:
China
Specs
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 100 W |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 4.40 oz |
| Product Color |
|
| Height | 0.60" |
| Color Family | Dual Color |
| Width | 4.90" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| VGA | Yes |
| Number of USB Type-A Ports | 1 |
| USB Type-C Detail | 1 x USB-C (PD or data) |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of HDMI Ports | 1 |
| Host Interface | USB 3.1 (Gen 2) Type C |
| USB Type-A | Yes |
| Number of RJ-45 Ports | 1 |
| Number of USB Type-C Ports | 1 |
| HDMI | Yes |
| Thunderbolt | Yes |
| General Information | |
| Brand Name | StarTech.com |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Marketing Information | This USB-C™ multiport adapter with HDMI/VGA lets you add vital connections to your MacBook or Windows laptop, through a single USB-C port.Connect a 4K HDMI or 1080p VGA Monitor For maximum productivity, connect your USB-C or Thunderbolt 3 laptop to a 4K 30Hz monitor, using this USB-C to 4K HDMI / 1080p VGA multiport adapter. You can also connect to an HDMI projector or TV in a boardroom or other meeting space, to deliver presentations on a shared screen. Presentation Mode Switch When you turn on this switch, the USB-C to HDMI adapter prevents your computer from launching its screen saver, going to sleep, or entering power save mode while presenting. MicroSD ideal for storing & delivering presentations at boardroom/conference room meetings as external storage. Left Switch Position: Enables Presentation Mode Right Switch Position: Disables Presentation Mode 100W Power Delivery 3.0 Passthrough The USB-C adapter lets you power and charge your USB-C laptop during a presentation or while you're working, with a USB-C Power Delivery port. Even if your laptop has only a single USB-C port available, you can keep your laptop powered. Device reserves 15 watts, avoiding video flicker, device dropouts and power overdraw which is commonly seen in other hubs with less reliable power distribution. Add Downstream USB-A & USB-C Ports This USB-C multiport adapter offers a USB 3.2 Gen 2 Type-A port (10Gbps) and a USB 3.2 Gen 2 Type-C port (10Gbps), ideal for data transfers, syncing, or charging your mobile devices. MicroSD 4.0 Card Reader This USB-C multiport adapter features a memory card slot, providing fast read and write access for microSD™ memory cards through USB 3.0. It's ideal for transferring photos, videos or presentations from your SD cards to your USB-C enabled laptop or tablet. Portable & Compact The compact all-in-one adapter is a vital accessory for your USB-C laptop. With its small-footprint design, you can take it with you anywhere you would use your laptop. CDP2HVGUASPD is backed by a StarTech.com 3-year warranty and free lifetime technical support. Note: To ensure full adapter functionality, your laptop's USB-C port must support USB Power Delivery 3.0. More from the Manufacturer More from the Manufacturer |
| Product Type | Docking Station |
| Product Name | Docking Station |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | CDP2HVGUASPD |
| Packaged Quantity | 1 |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Software | |
| Operating System Supported |
|
| Technical Information | |
| Number of Displays Supported | 1 |
| Screen Mode Supported | 4K |
| Supported Resolutions |
|
| Device Supported |
|
| Memory Card Reader | Yes |
| Memory Card Supported | microSD |
| Connectivity Technology | Wired |
Warranty Information