Startech
StarTech USB to Dual HDMI Adapter 107BUSBHDMI
- SKU:
- 19093783
- MPN:
- 264521
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our IL, PA, SC, TX warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 03/30/2026 03:21:22 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $70.50 each 70.5 |
| Buy 3 | and pay only $68.04 each 68.04 |
| Buy 4 or above | and pay only $66.83 each 66.83 |
- Stock Update:
- 03/30/2026 03:21:22 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
StarTech.com USB to Dual HDMI Adapter, USB A/C to 2x HDMI Displays (1x 4K30Hz, 1x 1080p), Integrated USB-A to C Dongle, 4in/11cm Cable, USB 3.0 to HDMI Display Adapter, Windows & macOS (107B-USB-HDMI)- PERFORMANCE: USB to Dual HDMI Adapter adds up to two HDMI monitors to a computer using a single USB 3.2 Gen 1 (5Gbps) connection | Dual HDMI video outputs (1x 4K 30Hz & 1x 1080p) | USB-A or USB-C (Male) to 2x HDMI (Female) | 2ch HDMI Audio
- INCREASE PRODUCTIVITY: Supports a total of 3 displays in extended mode (including the laptop screen) at your workstation or working remotely | USB bus-powered, no power supply required | 4K output port supports ultrawide resolutions up to 3440x1440 30Hz
- WIDE COMPATIBILITY: This USB-A to HDMI Adapter is compatible with Windows, macOS and Chrome OS | The attached USB-A to USB-C dongle lets you connect multiple HDMI monitors to USB-A or USB-C laptops/desktops | Works with HP/Dell/Surface/Chromebook/MacBook
- RAPID DEPLOYMENT: The USB to Dual HDMI Converter features automatic driver installation in Windows and Chrome OS | The 4.3" (11cm) attached cable adds distance between the adapter and host device for multiple monitor workspaces or HDTV boardroom setups
- CONVENIENT & PORTABLE: The USB to Dual HDMI Adapter has a compact form factor and fits perfectly in a laptop bag | Ideal for going between office, working from home or, during business travel | Works with displays from Dell/Asus/Acer/LG/Samsung/Sharp/Sony
- Product Dimensions: 3.9 x 2 x 0.6 inches
- Item Weight: 2.88 ounces
Features
End of Life Manual Availability:
Yes
https://media.startech.com/cms/pdfs/107b-usb-hdmi_weee.pdf
https://media.startech.com/cms/pdfs/107b-usb-hdmi_rohs.pdf
EU RoHS
Yes
https://media.startech.com/cms/pdfs/107b-usb-hdmi_rohs.pdf
Yes
China
Yes
WEEE Statement:
https://media.startech.com/cms/pdfs/107b-usb-hdmi_weee.pdf
EU RoHS Declaration URL:
https://media.startech.com/cms/pdfs/107b-usb-hdmi_rohs.pdf
Environmental Certification:
EU RoHS
Environmentally Friendly:
Yes
REACH Declaration URL:
https://media.startech.com/cms/pdfs/107b-usb-hdmi_rohs.pdf
Operating System Compatibility:
Windows 7
Windows 8.1
Windows 10
Windows 11
macOS Mojave 10.14
macOS Catalina 10.15
macOS Big Sur 11.0
macOS Monterey 12.0
macOS Ventura 13.0
ChromeOS
REACH free of SVHC:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS) 2
Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH)
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Country of Origin:
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Plastic |
| Length | 3.9" |
| Product Color | Gray |
| Height | 0.6" |
| Color Family | Gray |
| Width | 2" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| General Information | |
| Brand Name | StarTech.com |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Marketing Information | This USB to Dual HDMI® Adapter enables the addition of two independent HDMI displays (1x 4K & 1x 1080p) to your computer, using a single USB Type-A 3.2 Gen 1 (5 Gbps) connection. Increase Productivity with Multiple Displays This USB to HDMI Dual Monitor Adapter features two video outputs, boosting productivity by connecting up to two displays using a single USB Type-A or C port. The adapter is bus-powered, lightweight, and features an integrated 4.3" (11cm) USB cable, making it ideal for transitioning between the office, home, or connecting to displays in a boardroom. 4K Resolution Connect a 4K 30Hz and a 1080p display to a laptop or desktop. The USB to Multi-Monitor Adapter supports extended or mirrored display modes, and ultrawide displays, providing additional viewing space. Wide-Ranging System Compatibility The USB video adapter is compatible with Windows, macOS, and Chrome OS. The integrated USB-A to USB-C dongle ensures USB compatibility with any host running a supported operating system. The attached 4.3in (11cm) cable is convenient for on the go use. 107B-USB-HDMI is backed for 3-years by StarTech.com, including free 24/5 multi-lingual technical assistance. More from the Manufacturer |
| Product Type | Video Adapter |
| Product Name | USB-A/USB-C to Dual HDMI Adapter |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | 107B-USB-HDMI |
| Packaged Quantity | 1 |
| Technical Information | |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector on Second End Details | 2 x 19-Pin HDMI 1.4 Digital Audio/Video - Female |
| Power Cable Length | 4.30" |
| Connector on First End Details |
|
| Connector Type on First End |
|
| Connector Type on Second End | HDMI 1.4 Digital Audio/Video - Female |
| Connector Gender on Second End | Female |
| Features | LED Indicator |
| Adapter Type | HDMI/USB/USB-C |
| Maximum Resolution Supported | 3840 x 2160 |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
StarTech USB to Dual HDMI Adapter 107BUSBHDMI
$76.54