Startech
StarTech VESA Laptop Tray LAPTOPARMTRAY
- SKU:
- 18554582
- MPN:
- 259662
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our IL warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 03/30/2026 04:08:48 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $46.44 each 46.44 |
| Buy 3 | and pay only $44.17 each 44.17 |
| Buy 4 or above | and pay only $42.03 each 42.03 |
- Stock Update:
- 03/30/2026 04:08:48 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Easily mount this laptop tray to a VESA monitor mount, stand, or arm, and free up space on your desk while still having full access to your laptop. The tray (11.8in x 11in/300mm x 280mm) is large enough to hold a laptop between 9.4 - 16.5 inches wide, 1 inch tall, and weight of up to 10 lbs (4.5 kg). The monitor mounting arm or stand is not included, and it must support 75x75mm and 100x100mm mounting patterns, and the weight of the laptop plus tray.
QUALITY CONSTRUCTION AND SECURE
The notebook tray is made from steel to provide solid support and has ventilation slots on the bottom for optimal airflow. Padded arms grip and hold the laptop and can be positioned independently anywhere along the sides of the tray, allowing maximum compatibility to avoid obstructing the laptop ports. Four anti-slip rubber pads help prevent the laptop from sliding and avoid scratches on the bottom. Stoppers on the tray with variable heights prevent the laptop from sliding off at steeper angles. Optionally, the padded arms can be removed to support any laptop thickness at the expense of support when used at steeper angles.
VERSATILE AND ERGONOMIC DESIGN
When used with a height adjustable mount, stand or arm, the laptop can be positioned at eye level improving your posture and comfort by reducing neck strain and fatigue. This VESA laptop tray can be used with a single monitor mount, multi-monitor arm mount, or an existing desk monitor to enhance your screen real estate with side-by-side displays.
WIDE COMPATIBILITY
The tray can be attached to any VESA bracket that supports the standard 75x75 and 100x100 patterns and allows you to use the adjustable laptop tray with our existing products such as single monitor arm, single wall-mounted monitor arm, and multi-monitor desk mounts/stands with independent height adjustments.
The LAPTOP-ARM-TRAY is backed for 5-years by StarTech.com, including free lifetime 24/5 multi-lingual technical assistance.
Features
Monitor
Pole
Monitor Stand
Mounting Arm
Country of Origin:
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material |
|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Length | 11" |
| Product Color | Black |
| Height | 2" |
| Color Family | Black |
| Width | 16.50" |
| Mounting Pattern |
|
| Warranty | |
| Limited Warranty | 5 Year |
| General Information | |
| Brand Name | StarTech.com |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Marketing Information | Easily mount this laptop tray to a VESA monitor mount, stand, or arm, and free up space on your desk while still having full access to your laptop. The tray (11.8in x 11in/300mm x 280mm) is large enough to hold a laptop between 9.4 - 16.5 inches wide, 1 inch tall, and weight of up to 10 lbs (4.5 kg). The monitor mounting arm or stand is not included, and it must support 75x75mm and 100x100mm mounting patterns, and the weight of the laptop plus tray. QUALITY CONSTRUCTION AND SECURE The notebook tray is made from steel to provide solid support and has ventilation slots on the bottom for optimal airflow. Padded arms grip and hold the laptop and can be positioned independently anywhere along the sides of the tray, allowing maximum compatibility to avoid obstructing the laptop ports. Four anti-slip rubber pads help prevent the laptop from sliding and avoid scratches on the bottom. Stoppers on the tray with variable heights prevent the laptop from sliding off at steeper angles. Optionally, the padded arms can be removed to support any laptop thickness at the expense of support when used at steeper angles. VERSATILE AND ERGONOMIC DESIGN When used with a height adjustable mount, stand or arm, the laptop can be positioned at eye level improving your posture and comfort by reducing neck strain and fatigue. This VESA laptop tray can be used with a single monitor mount, multi-monitor arm mount, or an existing desk monitor to enhance your screen real estate with side-by-side displays. WIDE COMPATIBILITY The tray can be attached to any VESA bracket that supports the standard 75x75 and 100x100 patterns and allows you to use the adjustable laptop tray with our existing products such as single monitor arm, single wall-mounted monitor arm, and multi-monitor desk mounts/stands with independent height adjustments. The LAPTOP-ARM-TRAY is backed for 5-years by StarTech.com, including free lifetime 24/5 multi-lingual technical assistance. More from the Manufacturer More from the Manufacturer |
| Product Type | Mounting Tray |
| Product Name | Laptop Arm Tray |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | LAPTOP-ARM-TRAY |
| Product Information | |
| Maximum Screen Size Supported | 16.50" |
| Height Adjustable | Yes |
| Maximum Load Capacity | 9.92 lb |
| Durability | Scratch Resistant |
| Features |
|
| Device Supported | Notebook |
| Minimum Screen Size Supported | 9.40" |
Warranty Information