Startech
StarTech Secure Tablet Stand SECTBLTPOS2
- SKU:
- 19084388
- MPN:
- 264390
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our IL warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/01/2026 06:26:33 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $66.85 each 66.85 |
| Buy 3 or above | and pay only $64.64 each 64.64 |
- Stock Update:
- 04/01/2026 06:26:33 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The secure iPad enclosure lets you set up a tablet as a point of sales (POS) system in your business or for secure product displays. It supports the 10.2"" iPad (7/8th gen), 10.5"" iPad Air (3rd gen), 10.5"" iPad Pro (2nd gen), or other 10.2""/10.5"" tablets.Secure and Protected
The enclosure protects your tablet from tampering and theft using a lock and key, and for enhanced security, it has two K-slots at the back. The display is fully accessible while blocking the buttons from access. The all-steel construction makes for a sturdy enclosure that protects and shields the tablet from day-to-day wear and tear.
Multiple mounting options
Using the included 30° angled bracket you can use it as a stand or use it to securely mount the enclosure to any flat surface while keeping the display easy to see. The VESA 100x100 pattern provides additional installation options for monitor mounts, arms, or stands that support 2.2 lbs (1.0 kg) or higher. You can mount the enclosure to the bracket in portrait or landscape mode to better suit the viewing angle or content displayed.
Functional design
Create a seamless surface between the display and enclosure using the included pads that allow the tablet to sit closer to the display opening (8.5x6.4 in / 217.5x164 mm). You can power your tablet while it's secured by routing the power cable inside the enclosure to the rear.
The SECTBLTPOS2 is backed for 5-years by StarTech.com, including free lifetime 24/5 multi-lingual technical assistance.
Features
Yes
Application/Usage:
Desk
Wall
Point of Sale (POS)
Surface
Country of Origin:
Taiwan
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Steel |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Weight (Approximate) | 4.20 lb |
| Length | 7.20" |
| Product Color | Black |
| Height | 0.80" |
| Color Family | Black |
| Width | 12.80" |
| Mounting Pattern | 100 x 100 |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 5 Year |
| General Information | |
| Brand Name | StarTech.com |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Marketing Information | The secure iPad enclosure lets you set up a tablet as a point of sales (POS) system in your business or for secure product displays. It supports the 10.2" iPad (7/8th gen), 10.5" iPad Air (3rd gen), 10.5" iPad Pro (2nd gen), or other 10.2"/10.5" tablets. Secure and Protected The enclosure protects your tablet from tampering and theft using a lock and key, and for enhanced security, it has two K-slots at the back. The display is fully accessible while blocking the buttons from access. The all-steel construction makes for a sturdy enclosure that protects and shields the tablet from day-to-day wear and tear. Multiple mounting options Using the included 30° angled bracket you can use it as a stand or use it to securely mount the enclosure to any flat surface while keeping the display easy to see. The VESA 100x100 pattern provides additional installation options for monitor mounts, arms, or stands that support 2.2 lbs (1.0 kg) or higher. You can mount the enclosure to the bracket in portrait or landscape mode to better suit the viewing angle or content displayed. Functional design Create a seamless surface between the display and enclosure using the included pads that allow the tablet to sit closer to the display opening (8.5x6.4 in / 217.5x164 mm). You can power your tablet while it's secured by routing the power cable inside the enclosure to the rear. The SECTBLTPOS2 is backed for 5-years by StarTech.com, including free lifetime 24/5 multi-lingual technical assistance. More from the Manufacturer More from the Manufacturer |
| Product Type | Mounting Enclosure |
| Product Name | Mounting Enclosure |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | SECTBLTPOS2 |
| Product Information | |
| Maximum Screen Size Supported | 10.50" |
| Mount Pattern | Universal |
| Maximum Load Capacity | 2.20 lb |
| Durability |
|
| Features |
|
| Device Supported |
|
| Minimum Screen Size Supported | 10.20" |
Warranty Information