Startech
StarTech Triple-Monitor USB-C Docking Station, DP / HDMI, 4K 60Hz, 100W Laptop Charging, 1GbE, Driverless, Multi-Monitor Dock (199n-usbc-dock)
- SKU:
- 21448415
- MPN:
- 199n-usbc-dock
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, IL, PA, SC, TX warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 03/28/2026 09:22:11 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $143.48 each 143.48 |
| Buy 3 - 4 | and pay only $141.03 each 141.03 |
| Buy 5 or above | and pay only $136.04 each 136.04 |
- Stock Update:
- 03/28/2026 09:22:11 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Connect up to three 4K 60Hz displays (2x DisplayPort and 1x HDMI) through a single USB-C port, while also providing USB-C, USB-A, and Gigabit Ethernet connectivity. Connect up to three 4K 60Hz displays through a single USB Type-C port with uncompressed video powered by your laptop's native GPU. Drive demanding workflows with high-performance visuals and no software compression Features plug-and-play functionality on Windows with no drivers or software required*. It is engineered for scalable, zero-touch rollouts across shared workspaces, corporate environments, and BYOD deployments. This dock is equipped with 4 USB-A 5 Gbps ports and 2 USB-C 10 Gbps ports (including one with 15 W PD), providing support for both legacy peripherals and modern high-throughput devices without compromising performance. A Gigabit Ethernet port ensures a reliable wired network connection. This multi-monitor dock includes built-in lock slots for enhanced physical security and supports Surface or VESA mounting to keep the dock secure and out of the way. Mounting accessories are sold separately (SSPMSUDWM, DOCK-NUC-VESA-MOUNT, SSPMSVESA). Note: Not compatible with macOS or ChromeOS.USB-C DOCKING STATION - TRIPLE-MONITOR DP/HDMI 4K60
Package Contents:
- Docking Station
- 1 x 3.3ft (1m) Host Cable
- 1 x Universal Power Adapter (North America)
- 1 x Product Documentation
Features
Package Contents:
Yes
- Docking Station
- 1 x 3.3ft (1m) Host Cable
- 1 x Universal Power Adapter (North America)
- 1 x Product Documentation
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Kensington Security Slot:
Yes
Specs
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 100 W |
| Power Source Type | Power Adapter |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 9.60 oz |
| Product Color | Space Gray |
| Height | 1.10" |
| Color Family | Gray |
| Width | 3.10" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Interfaces/Ports | |
| USB Power Delivery | 100W |
| Number of USB Type-A Ports | 4 |
| USB Type-C Detail | 1 x USB 3.2 Gen 2 USB Type-C (Power Delivery + Data, 24 Pin, 10 Gbps), 1 x USB 3.2 Type-C (24 pin, Gen 2, 10Gbps), 1 x USB 3.2 Type-C (24 Pin, Gen 2, 10Gbps, 15W Power) |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-C Ports | 2 |
| Number of RJ-45 Ports | 1 |
| Number of USB Type-C Ports | 3 |
| Total Number of USB Ports | 7 |
| USB Type-C | Yes |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of DisplayPorts | 2 |
| Number of HDMI Ports | 1 |
| Host Interface | USB 3.2 (Gen 2) Type C |
| DisplayPort | Yes |
| USB Type-A | Yes |
| HDMI | Yes |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports | 4 |
| General Information | |
| Brand Name | StarTech.com |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Marketing Information | weeConnect up to three 4K 60Hz displays (2x DisplayPort and 1x HDMI) through a single USB-C port, while also providing USB-C, USB-A, and Gigabit Ethernet connectivity. Uncompressed Video Over USB-C Connect up to three 4K 60Hz displays through a single USB Type-C port with uncompressed video powered by your laptop's native GPU. Drive demanding workflows with high-performance visuals and no software compression Driverless Deployment Features plug-and-play functionality on Windows with no drivers or software required. It is engineered for scalable, zero-touch rollouts across shared workspaces, corporate environments, and BYOD deployments. Flexible, High-Speed I/O This dock is equipped with 4? USB-A 5 Gbps ports and 2? USB-C 10 Gbps ports (including one with 15 W PD), providing support for both legacy peripherals and modern high-throughput devices without compromising performance. A Gigabit Ethernet port ensures a reliable wired network connection. Mounting and Security This multi-monitor dock includes built-in lock slots for enhanced physical security and supports Surface or VESA mounting to keep the dock secure and out of the way. Mounting accessories are sold separately (SSPMSUDWM, DOCK-NUC-VESA-MOUNT, SSPMSVESA). |
| Product Type | Docking Station |
| Product Name | Docking Station |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | 199N-USBC-DOCK |
| Packaged Quantity | 1 |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Software | |
| Operating System Supported |
|
| Technical Information | |
| Charging Capability | Yes |
| Number of Displays Supported | 3 |
| Screen Mode Supported |
|
| Maximum Data Transfer Rate | 1.25 GB/s |
| Management Features |
|
| Cable Length | 3.30 ft |
| Features |
|
| Supported Resolutions | 3840 x 2160 |
| Security Slot Type |
|
| Device Supported |
|
| Connectivity Technology | Wired |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
StarTech Triple-Monitor USB-C Docking Station, DP / HDMI, 4K 60Hz, 100W Laptop Charging, 1GbE, Driverless, Multi-Monitor Dock (199n-usbc-dock)
$149.72