Storex
Storex Wiggle Stool (00301u01c)
- SKU:
- 18108569
- MPN:
- 00301u01c
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 02/05/2026 07:00:10 AM PST
- Stock Update:
- 02/05/2026 07:00:10 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Storex Wiggle Stool, Adjustable Height 12, 14, 16, or 18 for Active Seating in The Classroom, Blue (00301U01C)- Soft, extra-thick cushion provides comfort and support for all-day use
- Integrated handles for easy carrying, even for smaller children; Rubberized, non-slip base for increased stability, even when over-tipped
- Adjustable seat height between 12 and 18 inches
- Tamper-proof height adjustments to prevent distractions
- Angled base for improved posture, balance and stability; Made in North America
- Brand Name: Storex
- Color: Blue
- Ean: 0685442003019
- Global Trade Identification Number: 10685442003016
- Included Components: Wobble Chair
- Item Weight: 5.75 pounds
- Material: Plastic
- Model Number: 00301U01C
- Number of Items: 1
- Part Number: 00301U01C
- Specification Met:
- UPC: 685442003019
- Warranty Description: 90 day limited manufacturer.
- UNSPSC Code: 44000000
Featuring an adjustable seat height of 12-18" In 2" Increments, these wiggle stools grow with your students and eliminate guesswork when ordering. An extra-thick padded seat allows for comfortable all-day use. The sturdy base and tamper-proof adjustable height reduce distractions and help promote a focused environment. The rubberized non-skid base is angled for improved posture and provides stability, even when over-tipped. Made in USA or TAA Designated Country (NOT made in China).
Features
Assembly Required:
No
No
Canada
No
Recycled:
No
Country of Origin:
Canada
Specs
| Physical Characteristics | |
| Length | 13" |
| Product Color | Blue |
| Height | 18.4" |
| Color Family | Blue |
| Width | 13" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 90 Day |
| General Information | |
| Brand Name | Storex |
| Manufacturer Website Address | http://www.storex.ca |
| Marketing Information | Versatile Wiggle Stool gives you the freedom to move while you sit. Soft, extra-thick cushion provides comfort and support for all-day use. Integrated handles allow easy carrying, even for smaller children. Seat height adjusts between 12" and 18". Selectable heights include 12" , 14" , 16" or 18". Tamperproof height adjustment prevents distractions. Base is angled for improved posture, balance and stability. Rubberized, nonslip base provides increased stability even when tipped over. No-spin base aids focus and promotes a distraction-free environment. |
| Product Type | Sitting Stool |
| Product Name | Wiggle Stool |
| Manufacturer | ERA Group |
| Manufacturer Part Number | 00301U01C |
| Packaged Quantity | 1 / Carton |
| Product Information | |
| Seat Feature |
|
| Base Shape | Rounded |
| Chair/Seat Type | Wobble Stool |
| Application/Usage | Student |
| Minimum Seat Height | 12" |
| Features |
|
| Maximum Seat Height | 18" |
| Adjustable Seat | Yes |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Storex Wiggle Stool (00301u01c)