Sunex
Sunex 324D 3/8 In. Drive 6-point Deep Impact Socket 3/4 In.
- SKU:
- 18091228
- MPN:
- 324d
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our GA warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/03/2026 07:55:34 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $13.72 each 13.72 |
| Buy 3 | and pay only $11.28 each 11.28 |
| Buy 4 - 9 | and pay only $10.04 each 10.04 |
| Buy 10 - 22 | and pay only $7.40 each 7.4 |
| Buy 23 or above | and pay only $6.50 each 6.5 |
- Stock Update:
- 04/03/2026 07:55:34 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Features and Benefits:- Forged from the finest chrome molybdenum alloy steel – the best choice for strength and durability
- Radius corner design - to extend the life of fasteners
- The design drives the side of the fastener instead of the corner
- Provides increased strength, but also avoids rounding of rusted or damaged fasteners
- Fully guaranteed
Features
Country of Origin:
Taiwan
Taiwan
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Chromium Molybdenum Steel |
| Weight (Approximate) | 0.39 lb |
| Length | 2.6" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
| General Information | |
| Brand Name | Sunex Tools |
| Manufacturer Website Address | http://www.sunextools.com |
| Product Type | Impact Socket |
| Product Name | 324D - 3/8" DR. 3/4" DEEP IMPACT SOCKET |
| Manufacturer | Sunex Tools, Inc |
| Manufacturer Part Number | 324D |
| Product Information | |
| Drive Type | SAE |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Sunex 324D 3/8 In. Drive 6-point Deep Impact Socket 3/4 In.
$21.31