Supermicro
Supermicro 200w Low Noise Power Supply - 200 W - Rack-mountable - 110 V Ac, 220 V Ac (pws-203-1h)
- SKU:
- 18854726
- MPN:
- pws-203-1h
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Supermicro PWS-203-1H 1U 200W Multi-output 80Plus Gold Power Supply- PWS-203-1H
- SUPERMICRO
- Product Dimensions: 15.1 x 7.5 x 5.5 inches
- Item Weight: 2.54 pounds
Kindly E-mail for best price and availability
Features
Certifications & Standards:
Safety / EMC:
Yes
80 Plus Gold
Supermicro SuperChassis SC504-203B Chassis
Safety / EMC:
- USA - UL listed, FCC
- Canada - CUL listed
- CCC Certification
- EN 60950/IEC 60950-Compliant
- Europe/CE Mark
- Germany - TUV Certified
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Certification:
80 Plus Gold
Compatibility:
Supermicro SuperChassis SC504-203B Chassis
Specs
| Power Description | |
| Number of +12V Rails | 1 |
| Output Power | 200 W |
| Output Current |
|
| Input Voltage Range | 100 V AC - 240 V AC |
| Input Voltage |
|
| Output Voltage |
|
| Input Current | 2.6 A |
| Input Voltage Type | AC |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Height | 1.6" |
| Width | 3" |
| Depth | 7.6" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Receptacles |
|
| General Information | |
| Brand Name | Supermicro |
| Manufacturer Website Address | http://www.supermicro.com |
| Product Type | Power Supply |
| Product Name | 200W Low Noise Power Supply |
| Manufacturer | Supermicro Computer, Inc |
| Manufacturer Part Number | PWS-203-1H |
| Product Model | PWS-203-1H |
| Packaged Quantity | 1 |
| Technical Information | |
| Specification Compliance | EPS12V |
| Number of Fans | 1 |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Supermicro 200w Low Noise Power Supply - 200 W - Rack-mountable - 110 V Ac, 220 V Ac (pws-203-1h)