Supermicro
Supermicro 865w Super Quiet Eps12v Power Supply - Eps12v Power Supply (pws865pq) (pws-865-pq)
- SKU:
- 18513865
- MPN:
- pws-865-pq
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
uperior design and uncompromising quality control enabled Supermicro to offer high-end products with unsurpassed performance to the market since its founding in 1993. With this unbeatable track record¸ Supermicro has earned a reputation as a manufacturing leader in the industry. Supermicro strives to build long-term relationships with customers by providing them with outstanding engineering innovations¸ quality¸ availability¸ and reliability in todays mission-critical fast-paced e-world."Features
Additional Information:
PFC
PFC
Specs
| Power Description | |
| Output Power | 865 W |
| Input Voltage Range | 100 V AC - 240 V AC |
| Input Voltage | 240 V AC |
| Output Voltage |
|
| Input Current |
|
| Interfaces/Ports | |
| Receptacles |
|
| General Information | |
| Brand Name | Supermicro |
| Manufacturer Website Address | http://www.supermicro.com |
| Marketing Information | The Supermicro PWS-865-PQ is an 80 Plus level power supply capable of continuously supplying 865W output power at 85% efficiency. Enjoy the simplicity of active power factor correction (PFC) and automatically correct AC input for a full range of voltages and a quiet fan to keep it cool under heavy loads. This power supply is designed to not only provide you reliable power to your desktop or workstation but also protects it from over voltage, over current and short circuiting via protective circuitry embedded into the unit. All materials contained comply with RoHS requirements and is certified by Supermicro. |
| Product Type | Power Supply |
| Product Name | 865W Super Quiet EPS12V Power Supply |
| Manufacturer | Supermicro Computer, Inc |
| Manufacturer Part Number | PWS-865-PQ |
| Technical Information | |
| Specification Compliance | EPS12V |
| Number of Fans | 1 |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Supermicro 865w Super Quiet Eps12v Power Supply - Eps12v Power Supply (pws865pq) (pws-865-pq)