Supermicro
Supermicro A1sam-2750f Desktop Motherboard - Intel Chipset - Socket Bga-1283 - Retail Pack - Micro Atx - 64 Gb Ddr3 Sdram Maximum Ram - Serial Ata/600, Serial Ata/300 - On-board (mbd-a1sam-2750f-o)
- SKU:
- 19070252
- MPN:
- mbd-a1sam-2750f-o
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 04/30/2025 05:55:06 PM PST
- Stock Update:
- 04/30/2025 05:55:06 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
1. Intel Atom processor C2750, SoC,FCBGA 1283, 20W 8-Core
2. Up to 64GB DDR3 1600MHz ECC or
non ECC UDIMM in 4 DIMM sockets
3. Quad GbE LAN ports
4. IPMI with dedicated LAN
5. 2x SATA3 and 4x SATA2 ports
6. 1x PCI-E 2.0 x8, 1x PCI-E 2.0 x4
7. 7x USB 2.0 ports
8. Operating Temperature: 0C - 60CSystem Memory
Memory Capacity
4x 240-pin DDR3 UDIMM socket
Supports up to 64GB DDR3 ECC memory
Memory Type
1600/1333MHz ECC or non-ECC UDIMM SDRAM, 240-pin gold-plated DIMMs, x8 width only
DIMM Sizes
16GB, 8GB, 4GB, 2GB
Memory Voltage
1.5 V, 1.35 VOn-Board Devices
SATA
C2000 SoC SATA3 (6Gbps), SATA2 (3Gbps)
Network Controllers
C2000 SoC I354 Quad GbE controllers (MACs)
Virtual Machine Device Queues reduce I/O overhead
Supports 10BASE-T, 100BASE-TX, and 1000BASE-T, RJ45 output
USB
2.0 C2000 SoC
IPMI
Support for Intelligent Platform Management Interface v.2.0
IPMI 2.0 with virtual media over LAN and KVM-over-LAN support
Aspeed AST 2400 BMC
Video
BMC integrated Aspeed AST2400Input / Output
Serial ATA
2x SATA3 (6Gbps) ports
4x SATA2 (3Gbps) ports
LAN
4x RJ45 Gigabit Ethernet LAN ports
1x RJ45 Dedicated IPMI LAN port
USB
7x USB 2.0 ports (4 rear, 1 Type A, 2 via header)
Serial Port
2x Fast UART 16550 Serial Port (1 rear, 1 via header)
DOM
1x SATA DOM (Disk on Module) power connector
VGA
1x VGA Port
Others
TPM 1.2 headerExpansion Slots
PCI-Express
1x PCI-E 2.0 x8 slot
1x PCI-E 2.0 x4 slot
System BIOS
BIOS Type
128Mb SPI Flash EEPROM with AMI UEFI BIOS
BIOS Features
Plug and Play (PnP)
DMI 2.3
ACPI 5.0
USB Keyboard support
SMBIOS 2.7.1
UEFIManagement
Software
SuperDoctor 5
Watch Dog
NMI
Power Configurations
ACPI / ACPM Power Management
Main Switch Override Mechanism
Power-on mode for AC power recoveryPC Health Monitoring
Voltage
Monitors for CPU Cores, +1.8V, +3.3V, +5V, +12V, +5V Standby, VBAT, Memory Voltages.
FAN
Total of 3x 4-pin fan headers
3x fans with tachometer status monitoring
Status monitor for speed control
Status monitor for on/off control
Low noise fan speed control
Pulse Width Modulated (PWM) fan connectorsTemperature
Monitoring for CPU and chassis environment
CPU thermal trip support
LED
System Overheat LED
Other Features
Chassis intrusion detection
Chassis intrusion header Item Dimension (L"xW"xH"):
9.6 x 7.5 x 1
Weight:
5 lb
Warranty Information:
1 Year
Features
Certifications & Standards:
ACPI 5.0
Supermicro SuperChassis
1U Chassis:
ACPI 5.0
Compatibility:
Supermicro SuperChassis
1U Chassis:
- SC510
- SC512
- SC813M/TQ
- SC823M/TQ
Specs
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Micro ATX |
| Width | 9.6" |
| Depth | 7.5" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| I/O Expansions | |
| Number of PCI Express x4 Slots | 1 |
| Total Number of Expansion Slots | 2 |
| Number of PCI Express x8 Slots | 1 |
| PCI Express Standard | PCI Express 2.0 |
| Total Number of PCI Express Slots | 2 |
| Memory | |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Number of Memory Slots | 4 |
| Memory Speed Supported |
|
| Memory Form Factor | UDIMM |
| Maximum Memory Supported | 64 GB |
| Memory Standard |
|
| General Information | |
| Brand Name | Supermicro |
| Package Type | Retail |
| Manufacturer Website Address | http://www.supermicro.com |
| Marketing Information | C2000 Series BOARDS (System-on-Chip) Supermicro's motherboards based on Intel® Atom™ processor C2000 series System-on-Chip are well-suited for entry-level server platforms and embedded IPC market. |
| Product Type | Desktop Motherboard |
| Product Name | A1SAM-2750F Desktop Motherboard |
| Manufacturer | Supermicro Computer, Inc |
| Manufacturer Part Number | MBD-A1SAM-2750F-O |
| Product Model | A1SAM-2750F |
| Processor & Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Processor Socket | Socket BGA-1283 |
| Onboard Interfaces | |
| Number of SATA Interfaces | 6 |
| Onboard LEDs Header | Yes |
| Onboard Serial Header | Yes |
| Integrated Processor | |
| Integrated Processor Type | Atom |
| Integrated Processor Model | C2750 |
| Integrated Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Interfaces/Ports | |
| VGA | Yes |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Serial Port | Yes |
| Number of USB 2.0 Ports | 4 |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 5 |
| I/O Controller | |
| Controller Type |
|
| Video | |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Onboard Video | On-board Video Chipset |
| Graphics Controller Model | AST2400 |
| Graphics Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Network & Communication | |
| Gigabit Ethernet | Yes |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Supermicro A1sam-2750f Desktop Motherboard - Intel Chipset - Socket Bga-1283 - Retail Pack - Micro Atx - 64 Gb Ddr3 Sdram Maximum Ram - Serial Ata/600, Serial Ata/300 - On-board (mbd-a1sam-2750f-o)