Supermicro
Supermicro A1sri-2758f Desktop Motherboard - Intel Chipset - Socket Bga-1283 - Retail Pack - Mini Itx - 64 Gb Ddr3 Sdram Maximum Ram - Serial Ata/600, Serial Ata/300 - On-board (mbd-a1sri-2758f-o)
- SKU:
- 18462300
- MPN:
- mbd-a1sri-2758f-o
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 04/30/2025 05:55:06 PM PST
- Stock Update:
- 04/30/2025 05:55:06 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
1. Intel Atom processor C2758, SoC,FCBGA 1283, 20W 8-Core
2. Up to 32GB DDR3 1600MHz ECC
SO-DIMM in 4 DIMM sockets
3. Quad LAN with Marvell Alaska
88E1543
4. 2x SATA3 and 4x SATA2 ports
5. 1x PCI-E 2.0 x8 slot
6. 4x USB 3.0 (2 rear, 1 via header,
1 Type A), 2x USB 2.0 ports (rear)
7. 1x SATA DOM power connector,
2x fast UART 16550 serial (1 rear,
1 header), TPM 1.2 onboard Header
8. Operating Temperature: 0C - 60CForm Factor
Mini-ITX
Processor/Cache
CPU
Intel Atom Processor C2758
CPU TDP 20W (8-Core)
FCBGA 1283
System-on-ChipSystem Memory
Memory Capacity
4x 204-pin DDR3 SO-DIMM socket
Supports up to 32GB DDR3 ECC memory
Memory Type
1600/1333MHz ECC DDR3 SDRAM, 204-pin gold-plated DIMMs
DIMM Sizes
8GB, 4GB, 2GB
Memory Voltage
1.5 V, 1.35 VOn-Board Devices
SATA
SoC SATA3 (6Gbps), SATA2 (3Gbps)
Network Controllers
SoC Quad GbE Controller
Marvell Alaska 88E1543 Gigabit Ethernet Transceiver
Virtual Machine Device Queues reduce I/O overhead
Supports 10BASE-T, 100BASE-TX, and 1000BASE-T, RJ45 output
USB 3.0
Renesas uPD720201
Video
BMC integrated Aspeed AST2400Input / Output
Serial ATA
2x SATA3 (6Gbps) ports
4x SATA2 (3Gbps) ports
LAN
4x RJ45 Gigabit Ethernet LAN ports
USB
4x USB 3.0 ports (2 rear, 1 Type A, 1 via header)
2x USB 2.0 ports (2 rear)
Serial Port
2x Fast UART 16550 Serial Port (1 rear, 1 via header)
DOM
1x SATA DOM (Disk on Module) power connector
VGA
1x VGA Port
Others
TPM 1.2 headerExpansion Slots
PCI-Express
1x PCI-E 2.0 x8 slot
System BIOS
BIOS Type
64Mb SPI Flash EEPROM with AMI UEFI BIOS
BIOS Features
Plug and Play (PnP)
DMI 2.3
PCI 2.3
ACPI 1.0 / 2.0 / 3.0 / 4.0
USB Keyboard support
SMBIOS 2.7.1
UEFIManagement
Software
SuperDoctor III
Watch Dog
NMI
Power Configurations
ACPI / ACPM Power Management
Main Switch Override MechanismPC Health Monitoring
Voltage
Monitors for CPU Cores, +1.8V, +3.3V, +5V, +12V, +5V Standby, VBAT, Memory Voltages.
FAN
Total of 3x 4-pin fan headers
3x fans with tachometer status monitoring
Status monitor for speed control
Status monitor for on/off control
Low noise fan speed control
Pulse Width Modulated (PWM) fan connectorsTemperature
Monitoring for CPU and chassis environment
CPU thermal trip support
LED
System Overheat LED
Other Features
Chassis intrusion detection
Chassis intrusion header Item Dimension (L"xW"xH"):
6.7 x 6.7 x 1
Weight:
2 lb
Warranty Information:
1 Year
Features
Certifications & Standards:
ACPI 5.0
Supermicro SuperServers
1U System:
1U Chassis:
ACPI 5.0
Compatibility:
Supermicro SuperServers
1U System:
- SYS-5018A-FTN4
1U Chassis:
- CSE-504-203B
- CSE-505-203B
- CSE-101i
Specs
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Mini ITX |
| Width | 6.8" |
| Depth | 6.8" |
| I/O Expansions | |
| Number of PCI Express x4 Slots | 1 |
| Total Number of Expansion Slots | 1 |
| PCI Express Standard | PCI Express 2.0 |
| Total Number of PCI Express Slots | 1 |
| Memory | |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Number of Memory Slots | 4 |
| Memory Speed Supported |
|
| Memory Form Factor | SODIMMM |
| Maximum Memory Supported | 64 GB |
| Memory Standard |
|
| General Information | |
| Brand Name | Supermicro |
| Package Type | Retail |
| Manufacturer Website Address | http://www.supermicro.com |
| Marketing Information | C2000 Series BOARDS (System-on-Chip) Supermicro's motherboards based on Intel® Atom™ processor C2000 series System-on-Chip (formerly Avoton & Rangeley) are well-suited for entry-level server platforms and embedded IPC market. |
| Product Type | Desktop Motherboard |
| Product Name | A1SRi-2758F Desktop Motheboard |
| Manufacturer | Supermicro Computer, Inc |
| Manufacturer Part Number | MBD-A1SRI-2758F-O |
| Product Model | A1SRi-2758F |
| Processor & Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Processor Socket | Socket BGA-1283 |
| Onboard Interfaces | |
| Number of SATA Interfaces | 6 |
| Total Number of Onboard USB Ports | 2 |
| Onboard LEDs Header | Yes |
| Number of Onboard USB 2.0 Ports | 2 |
| Onboard Serial Header | Yes |
| Integrated Processor | |
| Integrated Processor Type | Atom |
| Integrated Processor Model | C2758 |
| Integrated Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Interfaces/Ports | |
| VGA | Yes |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Serial Port | Yes |
| Number of USB 2.0 Ports | 2 |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Number of USB 3.0 Ports | 2 |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 5 |
| I/O Controller | |
| Controller Type |
|
| Video | |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Onboard Video | On-board Video Chipset |
| Graphics Controller Model | AST2400 |
| Graphics Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Network & Communication | |
| Gigabit Ethernet | Yes |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Supermicro A1sri-2758f Desktop Motherboard - Intel Chipset - Socket Bga-1283 - Retail Pack - Mini Itx - 64 Gb Ddr3 Sdram Maximum Ram - Serial Ata/600, Serial Ata/300 - On-board (mbd-a1sri-2758f-o)