Supermicro
Supermicro C7X99-OCE-F Desktop Motherboard - Intel X99 Chipset - Socket LGA 2011-v3 - Retail Pack (mbd-c7x99-oce-f-o)
- SKU:
- 18155262
- MPN:
- mbd-c7x99-oce-f-o
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Specifications
- Mfr Part Number: C7X99-OCE-F-O
- CPU: LGA2011
- Support Intel 4th Generation Core i7 Series, Intel Xeon E5-2600/1600 v3 Family Processors
- Support up to 160W TDP
- Chipset: Intel X99
- Memory: 8x 288pin DDR4-3300MHz DIMM Slots, Non-ECC, Unbuffered Memory, Max Capacity of 64GB
- Slots: 4x PCI-Express 3.0 x16 Slots (run at 16/16/8 or 16/8/8/8), 2x PCI-Express 2.0 x4 Slots (run at x1)
- SATA: 10x SATA3 Ports (6x iSATA, Support RAID 0, 1, 5, 10; 4x sSATA)
- Audio: RealTek ALC1150 7.1-Channel High Definition Audio CODEC
- LAN: Intel i210-AT Dual-Port Gigabit Ethernet Controller
- Ports: 8x USB 3.0 Ports (6 rear, 2 via header), 1x VGA Port, 1x PS/2 Keyboard/Mouse Port, 2x RJ45 LAN Ports
- Form Factor: ATX, 12.0 x 9.6 inch / 30.5 x 24.4 cm
- RoHS Compliant
Features
Compatibility:
Supermicro Revision K
Supermicro Revision K
Specs
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | ATX |
| Width | 12" |
| Depth | 9.6" |
| I/O Expansions | |
| Number of PCI Express x1 Slots | 2 |
| Total Number of Expansion Slots | 6 |
| Number of PCI Express x16 Slots | 4 |
| Total Number of PCI Express Slots | 6 |
| Memory | |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Number of Memory Slots | 8 |
| Memory Speed Supported | 3300 MHz |
| Memory Form Factor |
|
| Maximum Memory Supported | 64 GB |
| Memory Standard | DDR4-3300/PC4-26400 (O.C.) |
| General Information | |
| Brand Name | Supermicro |
| Package Type | Retail |
| Manufacturer Website Address | http://www.supermicro.com |
| Marketing Information | X99 chipsets / Socket R3 Boards Supermicro's new ATX form factor motherboards using Intel X99 Express Chipset supports 4th generation Core i7 Processors. The X99 new platform supports overclocking of CPU and Memory with increased performance, with XTU management tool. Ideal applications include gaming, workstation and high frequency trading. |
| Product Type | Desktop Motherboard |
| Product Name | C7X99-OCE-F Desktop Motherboard |
| Manufacturer | Supermicro Computer, Inc |
| Manufacturer Part Number | MBD-C7X99-OCE-F-O |
| Product Model | C7X99-OCE-F |
| Processor & Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Processor Supported |
|
| Total Processor Supported | 1 |
| Processor Socket | Socket LGA 2011-v3 |
| Chipset Model | X99 |
| Onboard Interfaces | |
| Number of SATA Interfaces | 10 |
| Total Number of Onboard USB Ports | 4 |
| Number of Onboard USB 3.0 Ports | 4 |
| Interfaces/Ports | |
| VGA | Yes |
| Total Number of USB Ports | 6 |
| Number of USB 3.0 Ports | 6 |
| I/O Controller | |
| RAID Supported | Yes |
| Controller Type | Serial ATA/600 |
| RAID Levels |
|
| Video | |
| Onboard Video | On-board Video Chipset |
| Graphics Controller Model | AST2400 |
| Network & Communication | |
| Gigabit Ethernet | Yes |
| Audio | |
| Audio Channels | 7.1 |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Supermicro C7X99-OCE-F Desktop Motherboard - Intel X99 Chipset - Socket LGA 2011-v3 - Retail Pack (mbd-c7x99-oce-f-o)