Supermicro
Supermicro SC813MT-410C Chassis - Rack-mountable - Black (CSE813MT410CB)
- SKU:
- 18210347
- MPN:
- cse-813mt-410cb
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The SC813M 1U Chassis is a density-optimized mid-level server chassis, ideal for storage and datacenters. With a depth of only 19.85", it's compact design houses ATX motherboards of up to 12" x 10" and supports one Full-height, Half-length PCI addon card.
Package Contents:
- 1 x SC813MT-410C Chassis
- 1 x 410W SP410-1D DC 1U Power Supply
- 4 x 1U, 4cm Sanyo 12,500 RPM High-Performance Fan
- 1 x 1U Slide Rails
- 4 x SCA Hard Drive Carriers
- 1 x 4 x 1" SATA Backplane
- 1 x Floppy Disk Drive Round Cable
- 1 x Front Panel Ribbon Cable (BOM)
- 1 x SATA (18") Activity LED Cable
- 4 x SATA (13.8") Cable
- 1 x 16-pin Front Panel Split Cable
- 1 x Front USB and COM Port Tray
Features
Package Contents:
- 1 x SC813MT-410C Chassis
- 1 x 410W SP410-1D DC 1U Power Supply
- 4 x 1U, 4cm Sanyo 12,500 RPM High-Performance Fan
- 1 x 1U Slide Rails
- 4 x SCA Hard Drive Carriers
- 1 x 4 x 1" SATA Backplane
- 1 x Floppy Disk Drive Round Cable
- 1 x Front Panel Ribbon Cable (BOM)
- 1 x SATA (18") Activity LED Cable
- 4 x SATA (13.8") Cable
- 1 x 16-pin Front Panel Split Cable
- 1 x Front USB and COM Port Tray
Additional Information:
- 1U chassis support for max. motherboard size - 12" x 10" ATX
- 1 x Full-height, half-length PCI expansion slot (with Riser Card)
Front Panel:
- Buttons:
- Power On/Off
- System Reset
- LEDs:
- Power
- Hard drive activity
- 2 x Network activity
- System Overheat
Power Supply:
- 410W DC power supply (24-pin)
- Nominal Voltage = -48V
- DC Output: 5V + 3.3V, 160W
- 5V, 35.0 Amp
- 5V standby, 3.0 Amp
- 12V, 32.0 Amp
- -12V, 0.5 Amp
- 3.3V, 20.0 Amp
Specs
| Power Description | |
| Number of Power Supplies Installed | 1 |
| Power Supply Wattage | 410 W |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Weight (Approximate) | 31 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 1.7" |
| Color Family | Black |
| Compatible Rack Unit | 1U |
| Width | 17.2" |
| Depth | 19.8" |
| I/O Expansions | |
| Total Number of Expansion Slots | 1 |
| Interfaces/Ports | |
| Front USB | Yes |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| Bays | |
| Number of External 5.25" Bays | 1 |
| Number of Total Expansion Bays | 5 |
| General Information | |
| Brand Name | Supermicro |
| Manufacturer Website Address | http://www.supermicro.com |
| Marketing Information | The SC813M 1U Chassis is a density-optimized mid-level server chassis, ideal for storage and datacenters. With a depth of only 19.85" , it's compact design houses ATX motherboards of up to 12" x 10" and supports one Full-height, Half-length PCI addon card. |
| Product Type | Server Case |
| Product Name | SC813MT-410C Chassis |
| Manufacturer | Supermicro Computer, Inc |
| Manufacturer Part Number | CSE-813MT-410CB |
| Product Model | SC813MT-410C |
| Technical Information | |
| Motherboard Supported | ATX |
| Number of Fans Installed | 4 |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Supermicro SC813MT-410C Chassis - Rack-mountable - Black (CSE813MT410CB)