Supermicro
Supermicro CSE-E300 1u Rm 1bay Black Rm Embedded Svr Bx F/flex-atx Mini-itx
- SKU:
- 20477152
- MPN:
- cse-e300
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
SuperMicro SCE300 - Rack-Mountable - 1U - Flexatx- Made in China
- Package Weight: 1.76 kg
- Package Dimensions: 13.8 L x 28.4 W x 38.0 H (cm)
- Product type : SYSTEM CABINET
- Brand: ?Supermicro
- Item model number: ?CSE-E300
- Item Weight: ?3.5 pounds
- Product Dimensions: ?10 x 8.9 x 1.69 inches
- Item Dimensions LxWxH: ?10 x 8.9 x 1.69 inches
- Color: ?Black
- Manufacturer: ?SuperMicro
Specifications Mfr Part Number: CSE-E300 case Type: 1U rack mount Color: Black M/b Type: flex-atx (9.00 x 7.25 inch), Mini-ITX chassis processor support:   single Intel and AMD processors drive bays: 2x 2.5" Fixed drive bays cooling system: 1x 4cm high Performance PWM fans, 2x fans for AOC cooling (optional) front panel: buttons: power on/off, system Reset LEDs:  unit identification (UID) power supply: optional 60W/84W, DC-DC power adapter or DC/DC power converter board Dimensions (WxDxH): 10.0 x 8.9 x 1.7 inch/ 254.0 x 226.0 x 43.0 mm Weight: 2.76 lbs/ 1.25 kg
Features
Package Contents:
- SuperChassis E300
- 1 x Fan
- 1 x Fan Holder
Specs
| Power Description | |
| Power Supply Installed | No |
| Number of Power Supplies Supported | 1 |
| Number of Power Supplies Installed | 0 |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Product Color | Black |
| Height | 1.7" |
| Compatible Rack Unit | 1U |
| Width | 10" |
| Depth | 8.9" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Bays | |
| Number of Internal 2.5" Bays | 2 |
| Number of Total Expansion Bays | 2 |
| General Information | |
| Brand Name | Supermicro |
| Manufacturer Website Address | http://www.supermicro.com |
| Product Type | Server Case |
| Product Name | SuperChassis E300 |
| Manufacturer | Supermicro Computer, Inc |
| Manufacturer Part Number | CSE-E300 |
| Product Model | SCE300 |
| Product Line | SuperChassis |
| Packaged Quantity | 1 |
| Technical Information | |
| Motherboard Supported |
|
| Installed Fan Size | 1.57" |
| Number of Fans Supported | 3 |
| Number of Fans Installed | 1 |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Supermicro CSE-E300 1u Rm 1bay Black Rm Embedded Svr Bx F/flex-atx Mini-itx