Supermicro
Supermicro Cse-m35tqb Sata Mobile Rack Enclosure - Storage Enclosure - 5 X 3.5" - Front Accessible Hot-swappable - Sas - Internal - Black (csem35tqb)
- SKU:
- 18518313
- MPN:
- cse-m35tqb
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/02/2026 08:58:19 PM PST
- Stock Update:
- 01/02/2026 08:58:19 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Specifications
- Mfr Part Number: CSE-M35TQB
- Occupancy: 3x 5.25" Drive Bays Space
- Capacity: 5x 3.5" Hot-swappable SAS/SATA Hard Drives
- Compatibility: SC743/ SC745/ SC748 Series Chassis
- Cooling System: 1x 90mm Exhaust Fan
- System Monitoring (LEDs/Alarms):
- Fan Fail LED and Alarm
- Overheat LED Indication Alarm
- Drive Activity Indication and Alarm
- Compatibility Chassis: SC748 Series; SC745 Series; SC743 Series
- Color: Black
- Dimensions (WxLxH): 5.8 x 9.6 x 5.0 inch / 146.0 x 244.0 x 129.0 mm
- Gross Weight: 7.5 lbs / 3.7 kg
Features
Compatibility:
- SC748 Series Chassis
- SC745 Series Chassis
- SC743 Series Chassis
Specs
| Controllers | |
| Controller Type |
|
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Internal |
| Product Color | Black |
| Height | 5" |
| Width | 5.8" |
| Depth | 9.6" |
| I/O Expansions | |
| Number of Total Expansion Bays | 5 |
| Number of 3.5" Bays | 5 |
| General Information | |
| Brand Name | Supermicro |
| Manufacturer Website Address | http://www.supermicro.com |
| Product Type | Drive Enclosure |
| Product Name | CSE-M35TQB SATA Mobile Rack Enclosure |
| Manufacturer | Supermicro Computer, Inc |
| Manufacturer Part Number | CSE-M35TQB |
| Product Model | CSE-M35TQB |
| Product Line | Mobile Rack |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Supermicro Cse-m35tqb Sata Mobile Rack Enclosure - Storage Enclosure - 5 X 3.5" - Front Accessible Hot-swappable - Sas - Internal - Black (csem35tqb)