Supermicro
Supermicro FAN-0103L4 Chassis Fan - 92mm - Retail (FAN0103L4)
- SKU:
- 18041750
- MPN:
- fan-0103l4
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 04/30/2025 05:55:06 PM PST
- Stock Update:
- 04/30/2025 05:55:06 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Supermicro FAN-0103L4 4-PIN Pwm Fan Assy- Brand: Supermicro
- Item model number: FAN-0103L4
- Item Weight: 11 pounds
- Product Dimensions: 83.86 x 2.05 x 1.26 inches
- Item Dimensions LxWxH: 83.86 x 2.05 x 1.26 inches
- Manufacturer: Supermicro
92 x 92 x 25mm Axial Fan Compatible with CSE-743l and CSE-745TS Series Chassis Fan Speed: 2,400 RPM Supermicro Certified MANUFACTURER: Nidec FAN SIZE: 92mm RATED FAN SPEED: 2400 RPM ACOUSTIC NOISE LEVEL: 25 dBA MAXIMUM AIRFLOW RATE: 40 CFM RATE CURRENT (A): 0.15A CONNECTOR: 4 Pin DIMENSIONS: 92L x 92H x 25W (mm) APPLICATION: CSE-743L and CSE-745TS series chassis
Features
Application/Usage:
Chassis
Chassis
Compatibility:
Supermicro SuperChassis:
- SC743i-645
- SC743i-645B
Specs
| Physical Characteristics | |
| Fan Diameter Details | <p>1 x 92mm</p> |
| Maximum Fan Diameter | 3.62" |
| Fan Location | Side |
| Fan Width | 3.62" |
| Fan Depth | 0.98" |
| Fan Height | 3.62" |
| Interfaces/Ports | |
| Connectors | 4-pin LP4 |
| Fan Information | |
| Number of Fans | 1 |
| General Information | |
| Brand Name | Supermicro |
| Package Type | Retail |
| Manufacturer Website Address | http://www.supermicro.com |
| Product Type | Cooling Fan |
| Product Name | FAN-0103L4 Chassis Fan |
| Manufacturer | Supermicro Computer, Inc |
| Manufacturer Part Number | FAN-0103L4 |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Supermicro FAN-0103L4 Chassis Fan - 92mm - Retail (FAN0103L4)