Supermicro
Supermicro H11DSI-NT Server Motherboard - AMD Chipset - Socket SP3 - Extended ATX (MBDH11DSINTB)
- SKU:
- 18010601
- MPN:
- 208401
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
1. Dual AMD EPYCTM 7000-Series Processors2. 2TB Registered ECC DDR4
2666MHz SDRAM in 16 DIMMs
3. Expansion slots:
2 PCI-E 3.0 x16
3 PCI-E 3.0 x8
4. 10 SATA3, 1 M.2, 2 SATA DOM
5. Dual 10GBase-T LAN Ports
6. ASPEED AST2500 BMC graphics
7. Up to 2 USB 3.0 ports
Up to 4 USB 2.0 ports
8. 8 4-pin PWM Fan and Speed control
Physical Stats
Form Factor:E-ATX
Dimensions:12" x 13.05" (30.5cm x 33.1cm)
Processor/Chipset
CPU:Dual AMD EPYCTM 7000-series Processors
Socket SP3
Cores:Up to 32 Cores
Chipset:System on Chip
System Memory
Memory Capacity:16 DIMM sockets
Supports up to 2TB Registered ECC DDR4 2666MHz SDRAM in 16 DIMMs
8-channel memory bus
For Dual CPUs: Recommended that memory be populated equally in adjacent memory banks
See Detailed Memory Support Matrix
Memory Type:DDR4 2666 MHz Registered ECC, 288-pin gold-plated DIMMs
DIMM Sizes:8GB, 16GB, 32GB, 64GB, 128GB
Memory Voltage:1.2V
Error Detection:Corrects single-bit errors
Detects double-bit errors (using ECC memory)
On-Board Devices
SATA:SATA3 (6 Gbps)
IPMI:Support for Intelligent Platform Management Interface v.2.0
IPMI 2.0 with virtual media over LAN and KVM-over-LAN support
ASPEED AST2500 BMC
Network Controllers:Intel X550 10G Base-T Ethernet Controller
1 Realtek RTL8211E PHY (dedicated IPMI)
VGA:ASPEED AST2500 BMC
Input / Output
SATA:10 SATA3 (6 Gbps) ports
NVMe:2 Internal NVMe Ports (PCI-E 3.0 x4)
LAN:2 RJ45 10GBase-T ports
1 RJ45 Dedicated IPMI LAN port
USB:2 USB 3.0 ports (rear)
4 USB 2.0 ports (2 rear + 2 via header)
VGA:1 VGA port
Others:1 COM port (rear)
2 SATA DOM power connectors
1 TPM 2.0 header
Expansion Slots
PCI-Express:3 PCI-E 3.0 x8
2 PCI-E 3.0 x16
M.2:Interface: PCI-E 3.0 x2
Form Factor: 22110
Support SATA devices
Chassis ( Optimized for H11DSi-NT )
2U Chassis:CSE-213AC-R1K23LPB
CSE-216BE1C4-R1K23LPB
CSE-826BE1C4-R1K23LPB
CSE-829HE1C4-R1K62LPB
3U Chassis:CSE-836BE1C-R1K23B
4U Chassis:CSE-745BAC-R1K28B2
Server(s) ( with H11DSI-NT )
Model(s):AS -4023S-TRT
System BIOS
BIOS Type:AMI 128Mb SPI Flash EEPROM
BIOS Features:Plug and Play (PnP)
DMI 2.3
PCI 2.2
ACPI 5.1
USB Keyboard Support
SMBIOS 3.1.1
Management
Software:Super Doctor 5
Watch Dog
NMI
SPM
SUM
IPMI 2.0, KVM with dedicated LAN
Power Configurations:ACPI Power Management
Power-on mode control for AC power loss recovery
PC Health Monitoring
CPU:Monitors CPU Core Voltages, +1.1V, +1.5V, +1.8V, +12V, +5V, +5V standby
CPU switching voltage regulator
FAN:Up to 8-fan status tachometer monitoring
Up to eight 4-pin fan headers
Dual Cooling Zone
Status monitor for speed control
Pulse Width Modulated (PWM) fan connectors
Temperature:Monitoring for CPU and chassis environment
CPU Thermal Trip Support
Thermal control for 8x Fan connectors
I2C Temperature Sensing Logic
LED:CPU / System Overheat LED
Other Features:Chassis Intrusion Detection
Chassis Intrusion HeaderUIDOperating Environment / Compliance
Environmental Specifications:Operating Temperature:10oC to 35oC (50oF to 95oF)
Non-operating Temperature: -40oC to 70oC (-40oF to 158oF)
Operating Relative Humidity:8% to 90% (non-condensing)
Non-operating Relative Humidity:5% to 95% (non-condensing)
Item Dimension (L inchxW inchxH inch)
NAWeight
5.00lbWarranty Information
1 Year
Features
Compatibility:
SuperChassis:
- CSE-745BAC-R1K28B2
- AS -4023S-TRT
Specs
| Onboard Interfaces | |
| Number of SATA Interfaces | 10 |
| Total Number of Onboard USB Ports | 2 |
| Number of M.2 Interfaces | 1 |
| Number of NVMe Ports | 2 |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Extended ATX |
| Width | 13.1" |
| Depth | 12" |
| I/O Expansions | |
| Total Number of Expansion Slots | 5 |
| Number of PCI Express x8 Slots | 3 |
| Number of PCI Express x16 Slots | 2 |
| Total Number of PCI Express Slots | 5 |
| Interfaces/Ports | |
| VGA | Yes |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Number of USB 3.0 Ports | 2 |
| Memory | |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Number of Memory Slots | 16 |
| Memory Speed Supported | 2666 MHz |
| Memory Form Factor |
|
| Maximum Memory Supported | 2 TB |
| I/O Controller | |
| Controller Type | Serial ATA/600 |
| Video | |
| Onboard Video | On-board Video Chipset |
| Graphics Controller Model | AST2500 |
| General Information | |
| Brand Name | Supermicro |
| Package Type | Bulk |
| Manufacturer Website Address | http://www.supermicro.com |
| Marketing Information | AMD EPYC™ BOARDS Supermicro motherboards featuring AMD's Socket SP3 are optimized for the new generation AMD EPYC™ 7000-series processors based on the AMD "Zen" microarchitecture. This dual-processor platform is built with a new high-speed processor interconnect fabric, supports up to 64 cores and 128 threads, a revamped memory architecture with up to 16 memory channels and 4TB of DDR4 memory, and 128 lanes of PCI-E 3.0 per node. |
| Product Type | Server Motherboard |
| Product Name | H11DSI-NT Server Motherboard |
| Manufacturer | Supermicro Computer, Inc |
| Manufacturer Part Number | MBD-H11DSI-NT-B |
| Product Model | H11DSI-NT |
| Packaged Quantity | 1 |
| Processor & Chipset | |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Processor Supported | EPYC |
| Total Processor Supported | 2 |
| Processor Socket | Socket SP3 |
| Network & Communication | |
| 10Gigabit Ethernet | Yes |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Supermicro H11DSI-NT Server Motherboard - AMD Chipset - Socket SP3 - Extended ATX (MBDH11DSINTB)