Supermicro
Supermicro H11SSL-i Server Motherboard - AMD Chipset - Socket SP3 - ATX (MBDH11SSLIO)
- SKU:
- 18295494
- MPN:
- mbd-h11ssl-i-o
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Specifications
- Mfr Part Number: MBD-H11SSL-I-O
- CPU: Socket SP3
- Supports Single AMD EPYC 7000-series Processor
- Up to 32 Cores
- Chipset: System on Chip
- Memory: 8x 288pin DDR4-2666 MHz DIMM Slots, 8-channel, Registered ECC, Max Capacity of 1TB
- Slots: 3x PCI-Express 3.0 x16 Slots , 3x PCI-Express 3.0 x8 Slots
- SATA: 16x SATA3 Ports
- Video: Aspeed AST2500 BMC Graphics
- LAN: 2x Intel I210 Gigabit Ethernet Controllers, 1x Realtek RTL8211E PHY (dedicated IPMI)
- Ports: 5x USB 3.0 Ports (2 rear, 2 via header, 1 Type-A), 4x USB 2.0 Ports (2 rear, 2 via header), 1x VGA Port, 1x Serial Port (rear), 2x RJ45 LAN Ports, 1x RJ45 Dedicated IPMI LAN Port
- Form Factor: ATX, 12.0 x 9.6 inch / 30.5 x 24.4 cm
Features
Compatibility:
Server(s) ( with H11SSL-i )
Model(s)
- AS -1013S-MTR
Specs
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | ATX |
| Width | 12" |
| Depth | 9.6" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| I/O Expansions | |
| Total Number of Expansion Slots | 6 |
| Number of PCI Express x8 Slots | 3 |
| Number of PCI Express x16 Slots | 3 |
| Total Number of PCI Express Slots | 6 |
| Memory | |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Number of Memory Slots | 8 |
| Memory Speed Supported | 2666 MHz |
| Memory Form Factor |
|
| Maximum Memory Supported | 1 TB |
| General Information | |
| Brand Name | Supermicro |
| Package Type | Retail |
| Manufacturer Website Address | http://www.supermicro.com |
| Marketing Information | EPYC™ 7000-series Motherboards AMD EPYC™ BOARDS Supermicro motherboards featuring AMD's Socket SP3 are optimized for the new generation AMD EPYC™ 7000-series processors based on the AMD "Zen" microarchitecture. This dual-processor platform is built with a new high-speed processor interconnect fabric, supports up to 64 cores and 128 threads, a revamped memory architecture with up to 16 memory channels and 4TB of DDR4 memory, and 128 lanes of PCI-E 3.0 per node. |
| Product Type | Server Motherboard |
| Product Name | H11SSL-i Server Motherboard |
| Manufacturer | Supermicro Computer, Inc |
| Manufacturer Part Number | MBD-H11SSL-I-O |
| Product Model | H11SSL-i |
| Processor & Chipset | |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Processor Supported | EPYC |
| Total Processor Supported | 1 |
| Processor Socket | Socket SP3 |
| Onboard Interfaces | |
| Number of SATA Interfaces | 16 |
| Total Number of Onboard USB Ports | 5 |
| Number of M.2 Interfaces | 1 |
| Number of Onboard USB 3.0 Ports | 3 |
| Interfaces/Ports | |
| VGA | Yes |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Number of USB 3.0 Ports | 2 |
| I/O Controller | |
| Controller Type | Serial ATA/600 |
| Video | |
| Onboard Video | On-board Video Chipset |
| Graphics Controller Model | AST2500 |
| Network & Communication | |
| Gigabit Ethernet | Yes |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Supermicro H11SSL-i Server Motherboard - AMD Chipset - Socket SP3 - ATX (MBDH11SSLIO)