Supermicro
Supermicro X10SAE Server Motherboard - Intel C226 Chipset - Socket H3 LGA-1150 (MBDX10SAEO)
- SKU:
- 18561107
- MPN:
- mbd-x10sae-o
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 04/30/2025 05:55:06 PM PST
- Stock Update:
- 04/30/2025 05:55:06 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Supermicro Motherboard MBD-X10SAE-O LGA1150 C226 DDR3 PCI Express SATA3.0 ATX Retail1.Intel H3 (LGA 1150) Socket, Support Xeon E3-1200 V3 processor, Crossed support the 4th Gen Core i3/i5/i7, Pentium and Celeron (Haswell) Processor.2.Intel C226 Express Chipset3.DDR3 up to 1600MHz (by CPU), Up to 32 GB ECC or Non-ECC UDIMM in 4 sockets4.1 PCIe3.0 x16 slots or 2 PCIe3.0 x 8 in x16 slots, 3 PCIe2.0x1 slots, 2 PCI 5V slots5.Total 8 SATA 3.0 ports (6 SATA 3.0, 6Gb/s (RAID 0,1,5,10 by PCH) and additional 2 SATA 3.0, 6Gb/s (RAID 0,1 by ASM1061(R))) I/O Connectors
1 PS2 Ports (Keyboard/Mouse)
1 VGA , 1 DVI, 1 DisplayPort and1 HDMI Ports(Triple Display supports)
2 Com Port Headers, 2 1394 headers
Total 16 USB ports (6 USB 3.0 Ports (2 Rear, 4 headers), 10 USB 2.0 Ports (4 Rear,6 headers)Dual Gbit LAN Ports with Intel i217 and i210
HD Audio 7.1 channel connector by Realtek ALC900
5 4-Pins Fan headers and DOM power connector
1 SPDIF Out Header Misc
9.6 x 12 ATX,
vPro 9.0 AMT9.0, TPM 1.2 on board.
BSMI, CCC, FCC B and EuP certified. WHQL
Triple Displays capable Item Dimension (L"xW"xH"):
12 x 9.6 x 1
Weight:
2 lb
Warranty Information:
1 Year
Features
Certifications & Standards:
Yes
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
- ACPI 5.0
- CE
- FCC
Environmentally Friendly:
Yes
Compatibility:
- CSE-732D4-903B
- CSE-732D4-500B
- CSE-732D4-865B
- CSE-732G-903B
- CSE-733TQ-665B
- CSE-743TQ-1200B-SQ
- CSE-743TQ-865B-SQ
- CSE-745TQ-800B
- CSE-745TQ-920B
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Onboard Interfaces | |
| Number of SATA Interfaces | 8 |
| Total Number of Onboard USB Ports | 10 |
| Total Number of Onboard FireWire/i.LINK Ports | 2 |
| Number of Onboard USB 3.0 Ports | 4 |
| Number of Onboard FireWire/i.LINK 400 Ports | 2 |
| Onboard Audio Header | Yes |
| Number of Onboard USB 2.0 Ports | 6 |
| Onboard Serial Header | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | ATX |
| Width | 12" |
| Depth | 9.6" |
| I/O Expansions | |
| Number of PCI Express x1 Slots | 3 |
| Total Number of Expansion Slots | 7 |
| PCI Express Standard |
|
| Number of PCI Express x16 Slots | 2 |
| Number of PCI Slots | 2 |
| Total Number of PCI Express Slots | 5 |
| Interfaces/Ports | |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| Number of DisplayPort Outputs | 1 |
| Number of USB 2.0 Ports | 4 |
| Total Number of USB Ports | 6 |
| Number of USB 3.0 Ports | 2 |
| Number of PS/2 Ports | 1 |
| VGA | Yes |
| Network (RJ-45) | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| DVI | Yes |
| Number of DVI Outputs | 1 |
| HDMI | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 2 |
| PS/2 Port | Yes |
| Memory | |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Number of Memory Slots | 4 |
| Memory Speed Supported |
|
| Memory Form Factor |
|
| Maximum Memory Supported | 32 GB |
| Memory Standard |
|
| I/O Controller | |
| RAID Supported | Yes |
| Controller Type | Serial ATA/600 |
| RAID Levels |
|
| General Information | |
| Brand Name | Supermicro |
| Manufacturer Website Address | http://www.supermicro.com |
| Marketing Information | Xeon® E3-1200 v3 Family Boards / Socket H3 (LGA 1150) Supermicro leverages its deep expertise in server technology to bring customers the newest generation in UP server solutions with the X10 series of serverboards. These advanced technology building blocks offer the best server performance with the latest Intel® Xeon® E3-1200 v3 CPUs, up to 4 DIMMs operating at 1600MHz, USB 3.0, onboard SAS 2.0 or SATA 3.0 (6Gbps) HDDs, onboard IPMI, and advanced options such as quad Gigabit Ethernet LAN. Power efficiency is not sacrificed due to DDR3L (1.5v) support, LV CPU SKUs, digital platinum level high-efficiency power supplies, and application optimized cooling. |
| Product Type | Server Motherboard |
| Product Name | X10 Series X10SAE Server Motherboard |
| Manufacturer | Supermicro Computer, Inc |
| Manufacturer Part Number | MBD-X10SAE-O |
| Product Model | X10SAE |
| Product Series | X10 |
| Processor & Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Processor Supported |
|
| Total Processor Supported | 1 |
| Processor Socket | Socket H3 LGA-1150 |
| Chipset Model | C226 |
| 64-bit Processing | Yes |
| Network & Communication | |
| Gigabit Ethernet | Yes |
| Audio | |
| Sound Controller Model | ALC1150 |
| Audio Channels | 7.1 |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Supermicro X10SAE Server Motherboard - Intel C226 Chipset - Socket H3 LGA-1150 (MBDX10SAEO)