Supermicro
Supermicro Mobile Rack M28SAB-OEM Drive Bay Adapter - Black (cse-m28sab-oem)
- SKU:
- 18319218
- MPN:
- cse-m28sab-oem
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/02/2026 08:58:19 PM PST
- Stock Update:
- 01/02/2026 08:58:19 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Supermicro CSE-M28SAB-OEM Mobile Rack Drive Bay Adapter - Black- Product Type: Drive Bay Adapter
- Drive Interface: SAS, Serial ATA
- No of Total Expansion Bays: 8
- Overheat LED and Alarm, Drive Activity / Failure LED
- 2x iPASS Connectors, Fan-less Subsystem
- Product Dimensions: 7.36 x 5.75 x 3.35 inches
- Item Weight: 3.17 pounds
- Manufacturer: Supermicro
Supermicro M28SAB Drive Bay Adapter Internal - Black
Package Contents:
- 8x 2.5" SAS/SATA HDD Mobile Rack with iPASS Backplane
- 1 x M28SAB Manual
Features
Package Contents:
Yes
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
- 8x 2.5" SAS/SATA HDD Mobile Rack with iPASS Backplane
- 1 x M28SAB Manual
Environmentally Friendly:
Yes
Compatibility:
Supermicro Chasis Series:
- SC758
- SC842
- SC942
- SC832
- SC833
- SC835
- SC743
- SC745
- SC747
- SC748
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Physical Characteristics | |
| Cooling Fan | No |
| Product Color | Black |
| Height | 3.3" |
| Compatible Drive Bay Width | 5.25" |
| Width | 6.2" |
| Depth | 5.7" |
| I/O Expansions | |
| Number of 2.5" Bays | 8 |
| Number of Total Expansion Bays | 8 |
| General Information | |
| Brand Name | Supermicro |
| Manufacturer Website Address | http://www.supermicro.com |
| Product Type | Drive Bay Adapter |
| Product Name | 8x 2.5" SAS/SATA HDD Mobile Rack with iPASS Backplane |
| Manufacturer | Supermicro Computer, Inc |
| Manufacturer Part Number | CSE-M28SAB-OEM |
| Product Model | M28SAB-OEM |
| Product Line | Mobile Rack |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Supermicro Mobile Rack M28SAB-OEM Drive Bay Adapter - Black (cse-m28sab-oem)