Supermicro
Supermicro Pws-903-pq Atx12v Power Supply - 90.2% - Internal (pws-903-pq)
- SKU:
- 18340506
- MPN:
- pws-903-pq
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Supermicro Power Supply PWS-903-PQ PS/2 900W Multi-Output 80PLUS Gold Retail- Supermicro PWS-903-PQ PS2 900W Multi-Output Power Supply 80Plus Gold
- Brand: ?Supermicro
- Item model number: ?PWS-903-PQ
- Item Weight: ?11 pounds
- Product Dimensions: ?87.8 x 2.05 x 1.27 inches
- Item Dimensions LxWxH: ?87.8 x 2.05 x 1.27 inches
- Manufacturer: ?SuperMicro Computer
Specifications. Mfr Part Number: PWS-903-PQ. Type: ATX12V. Total Power:900W. Input: . Voltage: 100 - 240V. Current: 10 - 6A. Frequency Range: 50/60Hz. Average Efficiency: 88.55%. Typical Efficiency (50% Load): 90.23%. Output:+3.3V @ 25A +5V @ 25A +12V1 @ 25A +12V2 @ 25A +12V3 @ 25A+12V4 @ 25A-12V @ 0.5A 5VSB @ 4A. Connectors: 1x 24pin ATX Main Connector 1x 8pin 12V Connector 1x 4+4pin 12V Connector 2x 6pin PCI-Express Connectors 2x 6+2pin PCI-Express Connectors 6x 4pin Legacy HDD Connectors2xSATA Connectors 2x 4pin Floppy/DVD Connectors
Features
Compatibility:
- Supermicro SuperWorkstation 7037A-i
- Supermicro SuperChassis 743TQ-903B
Specs
| Power Description | |
| Number of +12V Rails | 4 |
| Output Current |
|
| Input Voltage | 240 V AC |
| Output Voltage Detail |
|
| Output Voltage |
|
| Input Voltage Type | AC |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Internal |
| Weight (Approximate) | 10 lb |
| General Information | |
| Brand Name | Supermicro |
| Manufacturer Website Address | http://www.supermicro.com |
| Marketing Information | The Supermicro PWS-903-PQ is an 80 Plus Gold level power supply capable of continuously supplying 900W output power at 90% efficiency. Enjoy the simplicity of active power factor correction (PFC) and automatically correct AC input for a full range of voltages and a quiet fan to keep it cool under heavy loads. This power supply is designed to not only provide you reliable power to your desktop or workstation but also protects it from over voltage, over current and short circuiting via protective circuitry embedded into the unit. Rest easy knowing your hardware will be up and running with a mean-time between failure (MTBF) of greater than 100,000 hours and an LED indicator to keep you informed on normal/abnormal conditions for your PSU. All materials contained comply with RoHS requirements and is certified by Supermicro. |
| Product Type | Power Supply |
| Product Name | PWS-903-PQ ATX12V Power Supply |
| Manufacturer | Supermicro Computer, Inc |
| Manufacturer Part Number | PWS-903-PQ |
| Product Model | PWS-903-PQ |
| Technical Information | |
| Specification Compliance | ATX12V |
| Efficiency | 90.2% |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Supermicro Pws-903-pq Atx12v Power Supply - 90.2% - Internal (pws-903-pq)