Supermicro
Supermicro Superchassis 512f-600lb System Cabinet - Rack-mountable - Black - 1u - 1 X Bay - 3 X Fan[s] Installed - 1 X 600 W - Atx Motherboard Supported (cse-512f-600lb)
- SKU:
- 18852664
- MPN:
- cse-512f-600lb
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/02/2026 08:58:19 PM PST
- Stock Update:
- 01/02/2026 08:58:19 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Supermicro's SC512 1U chassis, featuring a depth less than 14.5", is specially designed to save valuable space and energy while delivering high performance in a cost effective package. Optimized for quad-core dual-processor or single-processor motherboards, the chassis includes 1 full-height expansion slot (with riser card), and up to 2 hard drive bays. The SC512 chassis features an advanced thermal design for highly efficient cooling and quiet operation with up to 3x 4cm counter-rotating cooling fans, and supports a complete selection of high-efficiency power supplies to fit exactly the desired application. Bulk package and quick release sliding rails are also available for use in HPC and data center environments.
Package Contents:
- SuperChassis 512F-600LB System Cabinet
- 1 x US power cord 16AWG 6ft, PBF (default for high watt)
- 1 x Air Shroud for 512F-520 Chassis (Mylar)
- 1 x 4PIN TO 1xSATA(RA)+1x4PIN(RA)+1xFPD PWS EXT. CBL
- 1 x 40CM 7PIN SATA CABLE S-RA for SC512,512L, PBF
- 1 x Front control cable Round 16pin to 16pin, 40cm, PBF
- 1 x Front control board (FP512) for SC512 (surface-mounted LED)
Features
- SuperChassis 512F-600LB System Cabinet
- 1 x US power cord 16AWG 6ft, PBF (default for high watt)
- 1 x Air Shroud for 512F-520 Chassis (Mylar)
- 1 x 4PIN TO 1xSATA(RA)+1x4PIN(RA)+1xFPD PWS EXT. CBL
- 1 x 40CM 7PIN SATA CABLE S-RA for SC512,512L, PBF
- 1 x Front control cable Round 16pin to 16pin, 40cm, PBF
- 1 x Front control board (FP512) for SC512 (surface-mounted LED)
Specs
| Power Description | |
| Number of Power Supplies Installed | 1 |
| Power Supply Wattage | 600 W |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Product Color | Black |
| Height | 1.7" |
| Color Family | Black |
| Compatible Rack Unit | 1U |
| Width | 17.2" |
| Depth | 14.5" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| I/O Expansions | |
| Total Number of Expansion Slots | 1 |
| Bays | |
| Number of Total Expansion Bays | 1 |
| Number of Internal 3.5" Bays | 1 |
| General Information | |
| Brand Name | Supermicro |
| Manufacturer Website Address | http://www.supermicro.com |
| Marketing Information | Supermicro's SC512 1U chassis, featuring a depth less than 14.5" , is specially designed to save valuable space and energy while delivering high performance in a cost effective package. Optimized for quad-core dual-processor or single-processor motherboards, the chassis includes 1 full-height expansion slot (with riser card), and up to 2 hard drive bays. The SC512 chassis features an advanced thermal design for highly efficient cooling and quiet operation with up to 3x 4cm counter-rotating cooling fans, and supports a complete selection of high-efficiency power supplies to fit exactly the desired application. Bulk package and quick release sliding rails are also available for use in HPC and data center environments. |
| Product Type | Server Case |
| Product Name | SuperChassis 512F-600LB System Cabinet |
| Manufacturer | Supermicro Computer, Inc |
| Manufacturer Part Number | CSE-512F-600LB |
| Product Model | 512F-600LB |
| Product Series | SC512 |
| Product Line | SuperChassis |
| Technical Information | |
| Motherboard Supported | ATX |
| Number of Fans Installed | 3 |
Warranty Information