Supermicro
Supermicro Superchassis Sc101i System Cabinet - Small - Black - 1 X Bay - 1 X Fan[s] Installed - Mini Itx Motherboard Supported (cse-101i)
- SKU:
- 18253602
- MPN:
- cse-101i
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/02/2026 08:58:19 PM PST
- Stock Update:
- 01/02/2026 08:58:19 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Specifications
- Mfr Part Number: CSE-101I
- Case Type: Mini-ITX
- Color: Black
- M/B Type: Mini-ITX (6.75 x 6.75 inch)
- Processor Support: Single Intel Core or Intel Atom Processor
- Drive Bays: 1x 2.5" Internal HDD Tray
- Cooling System: 1x 6cm 4-pin High Performance Cooling Fan
- Front Panel:
- Buttons: Power
- LEDs: Power, Hard Drive Activity
- I/O Ports: 2x USB 2.0 Ports, 2x Audio Jacks
- Power Supply: None
- Dimensions (WxDxH): 7.68 x 7.68 x 2.68 inch / 195.0 x 195.0 x 68.0 mm
- Weight: 2.76 lbs / 1.25 kg
Features
Package Contents:
- SuperChassis SC101i System Cabinet
- 1 x VESA and wall mount kit for CSE-101
- 1 x Front control board for CSE-101i with USB2.0 and audio
Specs
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Small |
| Weight (Approximate) | 2.76 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 2.7" |
| Width | 7.7" |
| Depth | 7.7" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of Audio Out Ports | 1 |
| Front Audio In | Yes |
| Front Audio Out | Yes |
| Front USB | Yes |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| Total Number of Audio In Ports | 1 |
| Bays | |
| Number of Internal 2.5" Bays | 1 |
| Number of Total Expansion Bays | 1 |
| General Information | |
| Brand Name | Supermicro |
| Manufacturer Website Address | http://www.supermicro.com |
| Marketing Information | Mini-ITX Box - SC101i SuperChassis New slim and space-saving Mini-ITX Box chassis design (7.68" x 2.68" x 7.68") is a high-performance solution with optimal thermal discipation via side venting holes. The chassis family supports 60W/80W DC-to-ATX power converter board with 60W/80W adapter. It also supports wall-mount bracket and VESA bracket for space-saving applications. The SC101i series Mini-ITX Box chassis is ideal for variety of embedded applications. |
| Product Type | Server Case |
| Product Name | SuperChassis SC101i System Cabinet |
| Manufacturer | Supermicro Computer, Inc |
| Manufacturer Part Number | CSE-101I |
| Product Series | SC101i |
| Product Line | SuperChassis |
| Technical Information | |
| Motherboard Supported | Mini ITX |
| Number of Fans Supported | 1 |
| Number of Fans Installed | 1 |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Supermicro Superchassis Sc101i System Cabinet - Small - Black - 1 X Bay - 1 X Fan[s] Installed - Mini Itx Motherboard Supported (cse-101i)