Supermicro
Supermicro SuperChassis SC825TQ-563LPB Rackmount Enclosure - Rack-mountable - Black - 2U - 8 x Bay - 3 x Fan - 560 W CSE825TQ563LPB
- SKU:
- 18011500
- MPN:
- cse-825tq-563lpb
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
1. 2U chassis supports for maximum motherboard sizes - 13.68" x 13", E-ATX 12" x 13", ATX 12" x 10" motherboards2. 8 x 3.5" hot-swap SAS/SATA drive bay w/ full SES-II support on SAS motherboards, 2 x 3.5" fixed drive bay
3. 8-port 2U TQ (W/ AMI 9072) backplane, support up to 8x 3.5-inch SAS/SATA HDD
4. 1U 560W/600W Multi-output power supply Gold level, 24Pin output
5. 7 low-profile expansion slot(s)
6. 3 x 8cm (7000 RPM) hot-swap PWM cooling fan(s)
Product SKUs
CSE-825TQ-563LPB: SuperChassis 825TQ-563LPBForm Factor
2U chassis supports for maximum motherboard sizes - 13.68" x 13", E-ATX 12" x 13", ATX 12" x 10" motherboardsProcessor Support
Dual and Single Intel and AMD processorsAvailable Color
BlackExpansion Slots
7 low-profile expansion slot(s)Drive Bays
8 x 3.5" hot-swap SAS/SATA drive bay w/ full SES-II support on SAS motherboards
2 x 3.5" fixed drive bayBackplane
8-port 2U TQ (W/ AMI 9072) backplane, support up to 8x 3.5-inch SAS/SATA HDDPeripheral Drives
Optional 1 x slim DVD-ROM drive bay
2 x USB 2.0 ports
1 x COM port tray
Optional 2 x USB 3.0 portsFront Panel
Buttons:
Power On/Off button
System Reset Button
LEDs:
2 Network Activity LEDs
HDD activity LED
Power Status LED
Power Fail LED
System Information LED
Motherboard (for CSE- 825TQ-563LPB)
H8DG6
H8DG6-F
H8DGi
H8DGi-F
X10DRL-i
X10SRL-F
X10SRi-F
X10SRH-CF
X10DRL-CT
X10DRL-iT
X10DRL-C
X10DRL-LN4
Systems Cooling
Fans:
3 x 8cm (7000 RPM) hot-swap PWM cooling fan(s)Operating Environment (System)
Operating Temperature Range:
5oC - 35oC (41oF - 95oF)
Non-Operating Temperature Range:
-40oC - 70oC (-40oF - 158oF)
Operating Relative Humidity Range:
8% - 90% (non-condensing)
Non-Operating Relative Humidity Range:
5% - 95% (non-condensing)
Power Supply
1U 560W/600W Multi-output power supply Gold level, 24Pin output
Power Efficiency:
92%
Total Output Power and Input:
560W with Input 100 - 180Vac
600W with Input 180 - 240Vac
AC Input Frequency:
50-60Hz
Output Type:
24pin ATX
-12V:
Max: 0.5A / Min: 0A
+12V:
Max: 46A / Min: 1A (100Vac - 180Vac)
Max: 49A / Min: 1A (180Vac - 240Vac)
+5V:
Max: 18A / Min: 0.5A
+3.3V:
Max: 15A / Min: 0.5A
+5Vsb:
Max: 3A / Min: 0A
Certification:
Gold Certified
Regulatory (Power Supply)
Power Supply Safety / EMC:
BSMI
CCC
CE/EMC
FCC class B
TUV/CB
UL/CULItem Dimension ( L inch x W inch x H inch)
35 x 27 x 12Weight
82.00 lbWarranty Information
3 Year
Features
Package Contents:
- SuperChassis SC825TQ-563LPB Rackmount Enclosure
- 1 x SC825/826/216/213 Intel DP X8X7 PC air shroud
- 1 x SAS / SATA Backplane
- 2 x 8-pin to 8-pin ribbon cable for SGPIO (supports up to 4 drives)
- 1 x SATA Cable Set (4-70/59/48/38cm Round SRA)
- 1 x Power supply dummy cover (131x40x76mm)
- 1 x 26.5" to 36.4" rail set, quick/quick, default for 2, 3U 17.2" W chassis
- 1 x Square hole to round hole rail adaptor set
- 8 x Hot-swap 3.5" hard drive trays (black)
- 2 x FDD dummy tray support 1x 3.5" HDD
- 1 x Black USB Dummy Tray
- 1 x DVD-ROM drive dummy cover (black)
- 1 x Accessories Box for SC825 with two power cords, NO FDD acc
Specs
| Power Description | |
| Number of Power Supplies Supported | 1 |
| Input Voltage |
|
| Power Supply Wattage | 560 W |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Weight (Approximate) | 50 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 3.5" |
| Color Family | Black |
| Compatible Rack Unit | 2U |
| Width | 17.2" |
| Depth | 25.5" |
| I/O Expansions | |
| Total Number of Expansion Slots | 7 |
| Interfaces/Ports | |
| Front USB | Yes |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| Bays | |
| Number of External 3.5" Bays | 8 |
| Number of Total Expansion Bays | 8 |
| General Information | |
| Brand Name | Supermicro |
| Manufacturer Website Address | http://www.supermicro.com |
| Product Type | Server Case |
| Product Name | SuperChassis SC825TQ-563LPB Rackmount Enclosure |
| Manufacturer | Supermicro Computer, Inc |
| Manufacturer Part Number | CSE-825TQ-563LPB |
| Product Model | SC825TQ-563LPB |
| Product Line | SuperChassis |
| Technical Information | |
| Motherboard Supported |
|
| Number of Fans Installed | 3 |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Supermicro SuperChassis SC825TQ-563LPB Rackmount Enclosure - Rack-mountable - Black - 2U - 8 x Bay - 3 x Fan - 560 W CSE825TQ563LPB